12:38 | 18.07.12 | Նորություններ | 5179
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօրվա նիստում թույլ է տվել Օրանժ Արմենիային զբաղեցնել հանրային ամրակցված հեռախոսային ցանցի «6065» ոչ աշխարհագրական կոդը եւ նրա «xxxx» համարային շարքը (10 000 հեռախոսահամար):
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը նշել է, որ ընկերությունը նախատեսում է ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել իր GSM ծածկույթի ողջ տարածքում եւ այժմ գտնվում է համապատասխան սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացում:
Օրանժ Արմենիայի փոխկապակցման կոորդինատոր Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ընկերությունը մատուցելու է ֆիքսված կապի ծառայություններ Հայաստանում GSM տեխնոլոգիայով, «երբ SIM-քարտը տեղադրվում է ֆիքսված ցանցի հեռախոսի մեջ», որի պարագայում վերանում է լարային ցանց կառուցելու անհրաժեշտությունը: «Նման եղանակով ֆիքսված կապի ծառայություններ Հայաստանում դեռ չեն կիրառվել, սակայն լայն տարածում են ստացել Եվրոպայում», - նշել է Վահե Հովհաննիսյանը, հավելելով, որ ծառայության մատուցումը նախատեսում է սկսել մինչեւ այս տարեվերջ:
Ներկայումս Հայաստանում ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ են մատուցում ԱրմենՏել (ապրանքանիշը՝ Beeline) եւ Յուքոմ ընկերությունները:

12:38 | 18.07.12 | Новости | 5254
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении разрешила на сегодняшнем заседании компании Оранж Армения занять негеографический код «6065» фиксированной телефонной сети и его номерную емкость «ХХХХ» (10 000 номеров).
Начальник управления телекоммуникаций КРОУ Геворг Геворгян отметил, что компания будет предоставлять услуги фиксированной телефонии на всей территории своего GSM покрытия и в настоящее время находится в процессе приобретения необходимого оборудования.
Координатор по интерконнекту Оранж Армения Ваге Ованисян сообщил, что компания будет предоставлять услуги фиксированной телефонии по технологии GSM, «когда SIM-карта вставляется в телефон фиксированной сети», в результате чего отпадает необходимость строительства проводной сети. «Подобные услуги фиксированной телефонии в Армении еще не предоставлялись, но они довольно распространены в Европе», - отметил Ваге Ованисян, добавив, что предоставление услуги планируется начать до конца текущего года.
Услуги фиксированной телефонной связи в Армении в настоящее время предоставляют АрменТел (торговая марка - Beeline) и Юком.