12:38 | 18.07.12 | Նորություններ | 5179
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօրվա նիստում թույլ է տվել Օրանժ Արմենիային զբաղեցնել հանրային ամրակցված հեռախոսային ցանցի «6065» ոչ աշխարհագրական կոդը եւ նրա «xxxx» համարային շարքը (10 000 հեռախոսահամար):
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը նշել է, որ ընկերությունը նախատեսում է ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել իր GSM ծածկույթի ողջ տարածքում եւ այժմ գտնվում է համապատասխան սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացում:
Օրանժ Արմենիայի փոխկապակցման կոորդինատոր Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ընկերությունը մատուցելու է ֆիքսված կապի ծառայություններ Հայաստանում GSM տեխնոլոգիայով, «երբ SIM-քարտը տեղադրվում է ֆիքսված ցանցի հեռախոսի մեջ», որի պարագայում վերանում է լարային ցանց կառուցելու անհրաժեշտությունը: «Նման եղանակով ֆիքսված կապի ծառայություններ Հայաստանում դեռ չեն կիրառվել, սակայն լայն տարածում են ստացել Եվրոպայում», - նշել է Վահե Հովհաննիսյանը, հավելելով, որ ծառայության մատուցումը նախատեսում է սկսել մինչեւ այս տարեվերջ:
Ներկայումս Հայաստանում ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ են մատուցում ԱրմենՏել (ապրանքանիշը՝ Beeline) եւ Յուքոմ ընկերությունները:

12:38 | 18.07.12 | News | 5210
Yerevan/Mediamax/. During today’s session, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia allowed Orange Armenia company to use “6065” non-geographic code of fixed telephony network and its numerical volume “XXXX” (10 000 numbers).
PSRC Telecommunication Department head Gevork Gevorgyan said that the company will provide fixed telephony services across its GSM coverage and is currently acquiring the relevant equipment.
Orange Armenia Adviser and Interconnection Coordinator Vahe Hovhannisyan said that the company will provide fixed telephony services via GSM technology “when the SIM-card is inserted on the fixed telephone”, as a result of which there is no need to build a wired network. “Such fixed telephony services have not been provided in Armenia yet, but they are quite common in Europe,” Vahe Hovhannisyan said, adding that they plan to start providing the service by late 2012.