14:27 | 22.06.12 | Նորություններ | 2546
Երեւան/Մեդիամաքս/. “Օդնոկլասնիկի” սոցիալական ցանցը հայերեն լեզվով տեղայնացումը սկսել է բջջային տարբերակից:
Այս մասին այսօր Երեւանում տեղի ունեցած ասուլիսում ասել է Mail.ruGroup-ի “Սոցիալական կայքեր” բիզնես ստորաբաժանման մարքեթինգի եւ ռազմավարական կոմունիկացիաների տնօրեն Ալեքսանդր Իզրյադնովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում բջջային տարբերակից օգտվում է ցանցում գրանցվածների 30%-ը, եւ տեղեկացրել, որ Օդնոկլասնիկիի հայերեն առցանց տարբերակը կլինի մեկ ամսվա ընթացքում: “Տեղայնացումը չի սահմանափակվելու միայն լեզվով: Մենք նպատակ ունենք տեղայնացնել նաեւ այլ հավելվածներ` ներկայացնելով, թե որ խաղերն են ամենատարածվածը հայերի շրջանում, կամ ինչ երաժշտություն են նախընտրում: Հաշվի ենք առնելու նաեւ ազգային տոները, քանի որ հենց այգ օրերին են մեր օգտատերերը ցանկանում իրար նվերներ ուղարկել”,- ասել է Ալեքսանդր Իզրյադնովը:
Սոցիալական ցանցերի վերաբերյալ GFK ընկերության ներկայացրած վիճակագրության համաձայն, Հայաստանում ամենաշատ օգտատերեր ունի Օդնոկլասնիկին (787 հազ. օրական այցելություն), որին հետեւում են Ֆեյսբուքը (150 հազ.) եւ մնացած ցանցերը:
Ալեքսանդր Իզրյադնովն ասել է, որ Օդնոկլասնիկին օգտատերերին գրավում է ջերմ շփումների եւ ընտանեկան արժեքների վրա հիմնված լինելու շնորհիվ, նաեւ խաղային հավելվածների շնորհիվ: “Հայաստանյան Օդնոկլասնիկի-ում մեկ ամսվա ընթացքում մոտ 860 հազ. օգտատերեր խաղում են առցանց խաղեր”,- նշել է նա:
Նրա խոսքերով, Ֆեյսբուք-ից հիմնականում օգտվում են տեղեկատվություն ստանալու եւ մասնագիտական շփումներ ունենալու համար: “Օդնոկլասիկին հնարավորինս զերծ է քաղաքական բնույթի ինֆորմացիայից, նույնիսկ Ռուսաստանում հետընտրական իրադարձությունների ժամանակ ցանցում չի գտնվել մարդկանց պայքարի կոչող եւ ոչ մի խումբ”,-ասել է նա:

14:27 | 22.06.12 | Новости | 2594
Ереван/Медиамакс/. Социальная сеть “Одноклассники” начала локализацию на армянском языке с мобильной версии.
Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил директор по маркетингу и стратегическим коммуникациям бизнес-подразделения «Социальные сети» Mail.RuGroup Александр Изряднов.
Он отметил, что в Армении мобильной версией сайта пользуются 30% зарегистрированных в сети пользователей, и сообщил, что армянская онлайн версия Одноклассников будет готова в течение месяца. “Локализация не будет ограничиваться только языком. Мы хотим локализировать также другие приложения, чтобы представить, какие игры наиболее распространены среди армян, либо какую музыку они предпочитают. Мы будем учитывать также национальные армянские праздники, так как именно в эти дни наши пользователи хотят посылать друг другу подарки”,- сказал Александр Изряднов.
Согласно статистике по социальным сетям, представленной компанией GFK, в Армении самое большое количество пользователей у сайта Одноклассники (787 тыс. посещений за день), за которым следует Фейсбук (150 тыс.) и другие сети.
Александр Изряднов заявил, что Одноклассники привлекают пользователей благодаря тому, что сайт основан на теплом общении и семейных ценностях, а также из-за игровых приложений. “В армянском секторе Одноклассников в месяц пользователи играют около 860 тысяч игр”,- отметил он.
По его словам, Фейсбук используется в основном для получения информации и профессиональных связей. “Одноклассники максимально далеки от информации политического характера, даже во время предвыборных инцидентов в России в сети не было ни одной группы, призывающей людей к борьбе”,- сказал он.