17:11 | 06.06.12 | Նորություններ | exclusive 2895
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայկական բանկի կողմից VISA քարտերով ինտերնետ-վճարումների ընդունման հավաստագրի ձեռքբերումը լուծեց մեր երկրում էլեկտրոնային կոմերցիայի զարգացման կենտրոնական խնդիրներից մեկը, Մեդիամաքս-ին ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի Խումբը առաջինը հայաստանյան բանկերից ձեռք է բերել VISA տեղական եւ միջազգային քարտերով է ինտերնետ-վճարումների ընդունման (internet paymenq acquiring) հավաստագիր:
Ըստ Կարեն Վարդանյանի, ԻՏՁՄ գնահատականներով, եթե ներկայումս Հայաստանում ինտերնետ-առեւտրի ծավալները չեն գերազանցում տարեկան $10 մլն-ը, ապա այս եւ մի շարք այլ ենթակառուցվածքային խնդիրների լուծման արդյունքում 2 տարում այդ թիվը կհասնի շուրջ $80 մլն-ի, ինչից հետո աճի տեմպերը կկայունանան տարեկան միջինը 20%-ի սահմաններում:
Կարեն Վարդանյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ ներկայումս միությունը աշխատում է Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ՝ հայկական եւ արտասահմանյան ինտերնետ-խանութներում գնված եւ վաճառված ապրանքների առաքման սուրհանդակային ծառայությունների եւ մաքսային խնդիրների կարգավորման շուրջ:
Առէկսիմբանկի քայլը ողջունել է նաեւ Իդրամ էլեկտրոնային վճարային համակարգի տնօրեն Գայանե Ստեփանյանը:
«Մենք շատ երկար ենք սպասել դրան եւ շատ ենք ուրախացել՝ ստանալով այս լուրը: Արդեն զանգահարել ենք բանկ եւ պայմանավորվել հանդիպման մասին: Արտասահմանյան կառույցների փոխարեն մենք արդեն կաշխատենք տեղական բանկի հետ, ինչը զգալիորեն կհեշտացնի մեր աշխատանքը եւ, համոզված եմ,
կկրճատի մեր տրանզակցիոն ծախսերը», - Մեդիամաքս-ին ասել է Իդրամի ղեկավարը:
VISA քարտերով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիայի բացակայությունը հայաստանյան բանկերի մոտ ստիպում էր ինտերնետում ապրանքներ կամ ծառայություններ վաճառող հայկական ընկերություններին առեւտրային հաշիվներ բացել արտասահմանյան բանկերում, որոնց էլ փոխանցվում են ծառայությունների/ապրանքների դիմաց ստացվող վճարումները: Արդյունքում հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են հայկական ընկերությունների եկամուտները: Հարցը երկար ժամանակ մնում էր Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման հիմնական խոչընդոտներից մեկը:

Директор Союза ИТ-компаний Армении Карен Варданян
Ереван/Медиамакс/. Получение лицензии на прием интернет-платежей по картам VISA армянским банком решило в нашей стране одну из важнейших проблем развития электронной коммерции, сказал Медиамакс директор Союза ИТ-компаний Армении Карен Варданян.
Арэксимбанк-Группа Газпромбанка первым из банков Армении получил сертификат на получение интернет-платежей по международным и локальным картам VISA (internet payment acqiring).
По словам Карена Варданяна, по оценкам союза, если в настоящее время объемы интернет торговли в Армении не превышают $10 млн в год, то в результате решения этого и ряда других инфраструктурных вопросов, за 2 года этот показатель достигнет около $80 млн, после чего темпы роста стабилизируются в пределах 20% в год.
Карен Варданян также сообщил, что в настоящее время Союз работает с Комитетом по госдоходам над урегулированием вопросов, связанных с курьерской доставкой товаров, приобретенных и проданных в армянских и зарубежных интернет-магазинах.
Инициативу Арэксимбанка приветствовала также директор электронной платежной системы Идрам Гаяне Степанян.
«Мы долго ждали этого и очень обрадовались, когда получили эту новость. Мы уже связались с банком и договорились о встрече. Вместо зарубежных структур отныне мы будем работать с местным банком, что существенно облегчит нашу работу, и я уверена, сократит наши транзакционные расходы», - сообщила Медиамакс руководитель Идрам.
Отсутствие у армянских банков лицензии на принятие интернет-платежей по карточкам VISA вынуждало армянские компании, продающие в интернете товары либо услуги, открывать торговые счета в зарубежных банках, на которые начислялись выплаты за услуги/товары. В результате этого дополнительные транзакционные расходы снижали выручку армянских компаний. Вопрос долгое время являлся одним из основных препятствик развития электронной торговли в Армении.