12:26 | 27.04.12 | Նորություններ | 5085
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մայքրոսոֆթ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ եւ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի աջակցությամբ ապրիլի 28-ին Երեւանում կանցկացվի «Նորարարություն, Մրցունակություն եվ Տնտեսական աճ» թեմայով համաժողովը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են Մայքրոսոֆթ-ի հայաստանյան գրասենյակում, համաժողովը նվիրված կլինի ՏՀՏ միջոցով Հայաստանի համաշխարհային մրցունակության բարձրացմանը:
Համաժողովի ընթացքում, մասնավորապես, կքննարկվեն նորարարության բնագավառում պետություն-մասնավոր համագործակցության ձևաչափը և գործիքակազմը, էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հարցերը, նորարարական կրթական համակարգերը եւ ՏՀՏ դերը նորարարության և ազգային մրցունակության մեջ:
Միջոցառմանը ներկա կլինեն, մասնավորապես, Microsoft-ի փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը եւ կորպորացիայի տարածաշրջանային ղեկավարՎերոնիկա Պրիկրիլովան:

12:26 | 27.04.12 | News | 5080
Yerevan/Mediamax/. A conference on “Innovations, competitiveness and economic growth” will be held in Yerevan on April 28 upon the initiative of the Armenian office of Microsoft, with the financial assistance of the National Competitiveness Foundation of Armenia.
As Mediamax was told in the Armenian office of Microsoft, the conference aims to enhance Armenia’s global competitiveness through information technologies.
The conference will particularly focus on the framework and tools of cooperation between the state and the private sector in the sphere of innovations, as well as on issues of formation of e-community, innovative educational systems and the role of ICT in innovations and national competitiveness.
Microsoft Vice President Vahe Torosyan and regional head of the corporation, Veronica Prikrilova, will attend the event, which will be held in Armenia Marriot Hotel from 9:30am till 14:00pm.