Երեւան/Մեդիամաքս/. Ս.թ. մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը ընկած ժամանակահատվածում`«կանանց միամսյակի» շրջանակում, ԱրՔա համակարգի անդամ բանկերի կողմից թողարկվել է 4.368 Gift քարտ, մինչդեռ հունվար եւ փետրվար ամիսներին թողարկվել էր ընդամենը 205-ը:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում «Արմենիան Քարդ» (ԱրՔա) ընկերության տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը հայտնել է, որ հաշվետու միամսյակի ընթացքում Gift քարտերով իրականացվել է 29 մլն 28 հազ. դրամի 636 գործարք, մինչդեռ հունվար եւ փետրվար ամիսներին իրականացվել էր ընդամենը 6 մլն 14 հազար դրամի 212 գործարք:
Կանանց տոների կապակցությամբ ծաղկի եւ հուշանվերների էլեկտրոնային խանութներում իրականացվել է 4 մլն 103 հազ. դրամի 161 գործարք: Քանակային առումով այս ցուցանիշը գերազանցում է փետրվար ամսվա տվյալները  52%-ով, իսկ ծավալի առումով` 61%-ով:
Իշխան Մխիթարյանի գնահատականով, առցանց եղանակով իրականացվող գործարքները տարեցտարի դառնում են ավելի պահանջված քարտապանների կողմից, «այս միտումն առավել արտահայտիչ է 2011 թ-ի եւ ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածների վիճակագրական տվյալների համեմատության մեջ»:
Այսպես, ընթացիկ տարվա մարտ ամսին թողարկված վիրտուալ քարտերի քանակը 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 60.6%-ով՝ 10.902-ից հասնելով 17.512-ի:
Այս տարվա 1-ին եռամսյակի առցանց գործարքների ցուցանիշները եւս զգալիորեն գերազանցել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշերը:
Մասնավորապես, բանկոմատների միջոցով իրականացված առցանց գործարքների քանակն աճել է 98%-ով (51.434 գործարք), իսկ ծավալը` 38.6%-ով (72 մլն 337 հազ.  դրամի): Այս համատեքստում խոսքը գնում է բանկոմատների միջոցով կոմունալ վճարումների, ինչպես նաեւ հեռախոսահամարների հաշիվների լիցքավորման մասին:
Ինտերնետային վճարումների քանակը աճել է  61.7%-ով (164,065 գործարք), ծավալը`61.1%-ով (1 մլրդ 339 մլն 64 հազ. դրամի):
Քարտից քարտ փոխանցումների քանակն աճել է 86.2%-ով (19,733 գործարք), ծավալը` 54.5%-ով  (1 մլրդ 429 մլն 908 հազար դրամի):

12:14 | 25.04.12 | Новости | exclusive 2192
Ереван/Медиамакс/. В период женских праздников - с 8 марта по 7 апреля - банки-участники системы ArCa эмитировали 4.368 подарочных (Gift) карт, в то время, как в январе и феврале было выпущено всего 205 таких карт.
Как сообщил в интервью Медиамакс директор компании «Армениан Кард» (ArCa) Ишхан Мхитарян, за отчетный период Gift картами было осуществлено 636 сделок на 29 млн. 28 тыс. драмов, в то время как в январе и феврале посредством Gift карт было реализовано всего 212 сделок на 6 млн. 14 тыс. драмов.
По случаю женских праздников в цветочных и сувенирных электронных магазинах было осуществлено 161 сделок на 4 млн. 103 тыс. драмов. В количественном выражении этот показатель превышает февральскую статистику на 52%, а по объемам - на 61%.
По оценке Ишхана Мхитаряна, онлайн сделки из года в год становятся более востребованными со стороны картодержателей, «данная тенденция наиболее наглядна при сравнительном анализе статистических данных аналогичных периодов 2011 и текущего годов».
Так, количество виртуальных карт, выпущенных в марте текущего года, по сравнению с тем же периодом 2011 года увеличилось на 60.6%, составив 17.512 карт (в марте 2011 года - 10.902 карт).
Показатели онлайн сделок, зафиксированные в 1-м квартале этого года, также значительного превысили показатели аналогичного периода прошлого года.
В частности, количество онлайн сделок, осуществленных через банкоматы, увеличилось на 98% (51.434 сделок), объемы увеличились на 38.6% (сделки на сумму в 72 млн. 337 тыс. драмов). В этом контексте речь идет о платежах за коммунальные услуги и пополнении телефонных счетов, реализуемые через банкоматы.
Количество интернет-платежей увеличилось на 61.7% (164.065 сделок), объемы - на 61.1% (сделки на сумму в 1 млрд 339 млн. 64 тыс. драмов).
Количество переводов с карты на карту увеличилось на 86.2% (19.733 сделок), объемы - на 54.5% (сделки на сумму в 1 млрд. 429 млн. 908 тыс. драмов).