18:05 | 19.03.12 | Նորություններ | 3695
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մարտի 18-ին ամփոփվեցին Ազգային կինոյի “Հայակ” առաջին մրցանակաբաշխության արդյունքները:
Մրցանակաբաշխության հիմնադիրներն են Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամը, «Orange Արմենիա» ընկերությունը եւ  Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:  Մրցույթի ժյուրին գլխավորում էր ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը:
Առաջին “Հայակները” շնորհվեցին հետանկախության շրջանում ստեղծված հայկական լավագույն ֆիլմերին եւ դրանց հեղինակներին:
Հայկական կինոյում ունեցած  ավանդի համար “Հայակ” մրցանակ շնորհվեց Արտավազդ Փելեշյանին, Սոս Սարգսյանին, Լեւոն Աթոյանցին, Արման Մանարյանին եւ Ալբերտ Մկրտչյանին:
«Լավագույն դերասան» ճանաչվեց Միքայել Պողոսյանը ( «Երեւան ջան» ), իսկ «Լավագույն դերասանուհի»` Աննա Էլբակյանը ( «Որտե՞ղ էիր, մարդ աստծո» ): «Լավագույն սցենարիստ» անվանակարգում մրցանակը շնորհվեց  «Որտե՞ղ էիր, մարդ աստծո» ֆիլմի սցենարի հեղինակներին` Առնոլդ Աղաբաբովին եւ Զորայր Խալափյանին: «Լավագույն օպերատոր» անվանակարգում մրցանակը տրվեց Վահագն Տեր-Հակոբյանին («Վավերագրողը»), իսկ «Լավագույն  ռեժիսոր» ճանաչվեց Հարություն Խաչատրյանը («Սահման»): Ժյուրին «Լավագույն խաղարկային ֆիլմն» անվանակարգում մրցանակը  շնորհեց Վիգեն Չալդրանյանին («Ձայն բարբառոյ»):
«Երջանիկ ենք աջակցել եւ մասնակցել Հայկական ազգային կինոյի մրցանակաբաշխության`“Հայակի” ստեղծմանն ու կայացմանը: Կարծում եւ հավատում ենք, որ ավելի քան ութ տասնամյակի պատմություն ունեցող հայկական կինոն, որն իր ուրույն տեղն է զբաղեցրել համաշխարհային կինոյի պատմության էջերում, եւ որը դժվար ժամանակաշրջանից հետո այսօր արդեն վերածնվում է, պետք է գնահատվի ու մեծարվի ըստ արժանվույն: Orange-ը սերտորեն կապված է կինոյի հետ ոչ միայն Հայաստանում. մեր ընկերությունն արդեն ավելի քան տասը տարի Կաննի միջազգային կինոփառատոնի եւ արդեն վեց տարի` բրիտանական BAFTA-ի պաշտոնական գործընկերն է», - ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:

18:05 | 19.03.12 | News | 3619
Yerevan/Mediamax/. On 18 March, 2012 the results of “Hayak” National Film Awards were finalized. First prizes of “Hayak” were awarded to the best films, created in post-independence period, and their authors.
Founders of the National Film Awards are National Film Development Foundation, “Orange Armenia” CJSC and National Cinema Center of Armenia. The jury of the film contest was headed by the People’s Artist of Armenia Sos Sargsyan.
Artavazd Peleshyan, Sos Sargsyan, Levon Atoyants, Arman Manaryan and Albert Mkrtchyan were awarded for their contribution to the Armenian cinematography.
A special prize was awarded to “Orange Armenia”.
Mikayel Poghosyan was awarded as the “Best actor” (“Yerevan jan”), and Anna Elbakyan as the “Best actress” (“Where Have You Been, Man of God?”). In the “Best screenwriter” nomination category the prize was awarded to the screenwriters of the film “Where Have You Been, Man of God?” – Arnold Aghababov and Zorayr Khalapyan. In the “Best cameraman” nomination category the prize was awarded to Vahagn Ter-Hakobyan (“The Documentarist”), and in the “Best director” nomination category the prize was awarded to Harutyun Khachatryan (“Border”). In the “Best screenplay” nomination category the jury awarded the prize to Vigen Chaldranyan (“Dzayn Barbaro”).
Bruno Duthoit, CEO of Orange Armenia, said: “We are happy to support and take part in creation and realization of “Hayak” Armenian National Film Awards. We think and believe that the Armenian cinematorgraphy, having a history of more than eight decades, which has its specific role and place in the history of the world cinematograpgy and which after tough times is reviving today, should be recognized and honoured at its true worth. Orange is supporting cinema not only in Armenia: Orange is the official partner of Cannes International Film Festival since more than 10 years and of BAFTA British Film Festival since already 6 years. We hope that “Hayak” National Film Awards will become not only an annual event, which will honour the great actors of the Armenian cinematography, but will also enable to reveal and present to the large audience the new Armenian cinematography, which is not yet fully revealed”.