10:03 | 27.02.12 | Նորություններ | 4072
Երեւան/Մեդիամաքս/. Փետրվարի 25-26 Աղվերանում տեղի է ունեցել «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտի առկա խնդիրները եւ զարգացման ռազմավարությունը:
Ֆորումի ընթացքում Orange Armenia ընկերության ծրագրերի համակարգող Վահե Հովհաննիսյանն ասել է, որ դեռեւս պարզ չէ, թե պետությունն ի՞նչ է պատրաստվում առաջարկել մասնավոր հատվածին հեռահաղորդակցության ոլորտում, եւ կարեւոր է տեղեկանալ, թե որոնք են պետության առաջնահերթություններն այս ոլորտում:
«Հստակությունն այս հարցում կօգնի մեր ներդրումներն առավել նպատակային ուղղել այս ոլորտում: Եթե կան պետության կողմից առաջարկվող ծրագրեր, մենք կցանկանայինք տեղեկանալ դրանց մասին», - ասել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Ի պատասխան այս հարցադրմանը, ՀՀ տրանսպորտ եւ կապի փոխնախարար Անդրանիկ Ալեքսանյանն ասել է, որ ճիշտ կլինի լսել մասնավոր հատվածի առաջարկություններ եւ դրանց վրա կառուցել բիզնես-պետություն համագործակցությունը:
«Օրինակ, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի հատվածում մենք ենթակառուցվածքների տեղեր կարող ենք հատկացնել մասնավոր ընկերություններին` նրանց կողմից առաջարկների ներկայացման դեպքում»,- հստակեցրել է փոխնախարարը:
Նա ընդգծել է համայնքներում հեռահաղորդակցության ոլորտում մրցակցության բացակայության խնդիրը` նշելով, որ մասնավոր հատվածի առաջարկները կարող են որոշակիորեն շտկել իրավիճակը:

10:03 | 27.02.12 | Новости | 4242
Ереван/Медиамакс/. 25-26 февраля в Агверане состоялся форум «Встреча лидеров ИКТ», в рамках которого обсуждались задачи и стратегия развития телекоммуникационной сферы Армении.
Координатор программ Orange Armenia Ваге Оганесян заявил, что пока неясно, что собирается предложить частный сектор государству в телекоммуникационной сфере, и важно знать приоритеты государства в этой сфере.
«Ясность в этом вопросе поможет нам более целенаправленно инвестировать в этой сфере. Если есть предлагаемые государством программы, мы бы хотели знать о них», - сказал Ваге Оганесян.
В ответ замминистра транспорта и связи Армении Андраник Алексанян сказал, что будет правильнее выслушать предложения частного сектора и построить на их основе сотрудничество бизнес-государство.
«Например, мы можем выделить места для инфраструктур частным компаниям на дорожной магистрали Север-Юг в случае представления предложений с их стороны», - уточнил замминистра.
Он подчеркнул проблему отсутствия конкуренции в телекоммуникационной сфере в регионах, отметив, что предложения частного сектора могут в какой-то степени исправить ситуацию.