11:34 | 24.10.11 | Նորություններ | 6220
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի նախաձեռնած Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում հոկտեմբերի 22-ին Երեւանում կայացել է վարպետության երկրորդ դասը, որի նպատակն էր Հայաստանում ներկայացնել արտասահմանյան փորձը վեբ-քոնթենթի ստեղծման եւ առաջխաղացման ուղղությամբ:
Մեդիամաքսը Yerevan Web Meetings նախագիծն իրականացնում է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Վարպետության երկրորդ դասն անցկացրել է ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան, ով պատմել է առցանց տեսանյութերի միտումների եւ հեռանկարների, ինչպես նաեւ ինտերնետ-նախագծերի արդիականացման մասին: 2007-2009թթ. Աննա Զնամենսկայան զբաղեցրել է Rambler Media-ի կոմերցիոն տնօրենի պաշտոնը, իսկ այնուհետեւ գլխավորել Digital Access ընկերությունը:
Աննա Զնամենսկայան պատմել է, որ Ռուսաստանում շուրջ 42.3 մլն ինտերնետից օգտվողներ կամ ինտերնետ-լսարանի 85%-ը պարբերաբար դիտում է առցանց տեսանյութեր, եւ այս ցուցանիշով Ռուսաստանը զբաղեցնում է աշխարհում 6-րդ տեղը: Սակայն դիտումների քանակով Ռուսաստանը դեռեւս զիջում է Արեւմուտքին, Ճապոնիային եւ Չինաստանին: Ռուսաստանցի օգտվողներն օրեկան 20-25 րոպե են անցկացնում ինտերնետում տեսանյութեր դիտելով: Ռուսաստանում ինտերնետում տեսանյութեր  դիտողների 62%-ը 15-ից 35 տարեկան մարդիկ են, ընդ որում` հավասար գենդերային համաչափությամբ:
Աննա Զնամենսկայան պատմել է ինտերնետում տեսանախագծերի արդիականացման, տեսագովազդի նրբությունների եւ գովազդատուների հետ աշխատանքի մասին:
Նրա գնահատմամբ, ինտերնետ-վիդեոյի ոլորտում գլխավոր միտումներից կլինի այն, որ օգտվողների կողմից գեներացվող քոնթենթը (user generated content - UGC) «կգնա» սոցիալական ցանցեր, իսկ տեսառեսուրսները կանցնեն ավելի որակյալ եւ արտոնագրված քոնթենթի եւ կստանան ինտերնետ-հեռուստատեսության որակ:
«Քոնթենթով եւ տեխնոլոգիաներով ինտերնետը շարժվելու է հեռուստատեսության ուղղությամբ»,- ասել է Աննա Զնամենսկայան` նշելով, որ ինտերնետի մուտքով ժամանակակից հեռուստացույցներն ավելի մեծ տարածում են գտնում Ռուսաստանում եւ ողջ աշխարհում: Եթե 2010-ին Ռուսաստանում վաճառվել է ինտերնետի մուտքով 80 հազ. մուլտիմեդիա հեռուստացույց, ապա ընթացիկ տարում այդ ցուցանիշը հասել է արդեն 0,5 մլն-ի:
Նա նշել է նաեւ, որ համացանցում շարունակելու են հայտնվել թեմատիկ եւ հեղինակային տեսածառայություններ, որոնք գովազդատուներին կառաջարկեն նպատակային լսարան, իսկ օգտվողները սկսելու են ավելի շատ վճարել որակյալ տեսանյութերի համար:
Փորձագետը նշել է, որ տեսառեսուրսների հեղինակներին արժե մտածել նաեւ բջջային հեռախոսներում որակյալ տեսանյութերի հասանելիության մասին: Որպես օրինակ Աննա Զնամենսկայան նշել է Ճապոնիայի օրինակը, որտեղ բջջային ինտերնետ-թրաֆիկը գերազանցում է հաղորդալարայինը:
Աննա Զնամենսկայան հայտնել է, որ Ռուսաստանում տեսագովազդից ստացվող շահույթը առայժմ կազմում է ինտերնետ-գովազդի 2%-ը, սակայն, հաշվի առնելով  այն փաստը, որ 2 տարի առաջ տվյալ գովազդի չափաբաժինը կազմում էր 0%, «առաջխաղացումն ակնհայտ է»: Ինտերնետում տեսագովազդից ստացվող ընդհանուր հասույթը 2010-ին Ռուսաստանում կազմել է $20 մլն, եւ այս շուկան արագորեն աճում է:
«Ինտերնետում տեսագովազդի անպատեհությունն այն է, որ, ի տարբերություն բաններների, օգտվողները տեսագովազդը դիտարկում են որպես իմիջային, այլ ոչ թե որպես հստակ գործողությունների եւ քայլերի հանգեցնող երեույթ»,- ասել է Աննա Զնամենսկայան` հավելելով, որ հեղինակները երբեմն դիմում են հատուկ մարքեթինգային քայլերի, ինչպես, օրինակ, տեսանյութում գովազդային առարկաների «փլեյսմենթը» եւ ինտերակտիվ գովազդը, ինչպես օրինակ այստեղ:
Փորձագետը նշել է նաեւ, որ գովազդատուներ գրավելու նպատակով տեսառեսուրների տերերին հարկավոր է առաջարկել չափման համակարգ /վարկանիշներ/` հեռուստաալիքների կողմից առաջարկվող ռեյտինգների նման:
Հոկտեմբերի 29-ին Երեւանում նախագծի շրջանակներում վարպետության հաջորդ դասը կանցկացնի startup մենեջեր, БФМ.Ru-ի գլխավոր խմբագիր եւ Lenta.ru պորտալի հիմնադիր Անտոն Նոսիկը:

11:34 | 24.10.11 | Новости | 6631
Ереван/Медиамакс/. 22 октября в Ереване состоялся второй мастер-класс в рамках инициированного Медиамакс проекта Yerevan Web Meetings, цель которого - представление в Армении лучшего зарубежного опыта по созданию и продвижению веб-контента.
Медиамакс реализует проект Yerevan Web Meetings благодаря генеральному спонсорству ВиваСелл-МТС - ведущего мобильного оператора Армении.
Второй мастер-класс провела основатель и со-акционер портала ivi.ru Анна Знаменская, которая рассказала о тенденциях и перспективах он-лайн видео и о монетизации интернет-проектов. С 2007 по 2009 гг. Анна Знаменская была коммерческим директором Rambler Media, после чего возглавила компанию Digital Access.
Анна Знаменская рассказала, что в России онлайн-видео регулярно просматривают 42.3 млн интернет-пользователей или 85% всей интернет-аудитории и по данному показателю Россия находится на 6-м месте в мире. Однако по количеству просмотров Россия пока уступает Западу, Японии и Китаю. Российские пользователи в среднем проводят в день 20-25 минут за просмотром видео в интернете. 62% просматривающих видео в интернете в России – люди от 15 до 35 лет, при этом в практически равной гендерной пропорции.
Анна Знаменская рассказала о видах монетизации видеопроектов в интернете, о тонкостях видеорекламы в интернете и работе с рекламодателями.
По ее оценке, главная тенденция в сфере интернет-видео будет заключаться в том, что контент, генерируемый пользователями (user generated content - UGC) будет «уходить» в социальные сети, а сами видеоресурсы будут переходить на качественный и лицензионный контент и приобретать качества интернет-телевидения. «Интернет будет двигаться в сторону телевидения контентом и технологиями», - сказала Анна Знаменская, отметив, что современные телевизоры с доступом в интернет получают в России и в мире большое распространение. Если в 2010 году во всей России было продано 80 тыс. мультимедийных телевизоров с доступом в интернет, в течение текущего года продажи составили уже 0,5 млн.
Она сказала также, что в сети будут продолжать появляться тематические и авторские видеосервисы, которые будут предлагать рекламодателям целевую аудиторию, а пользователи будут все больше платить за качественный видеоконтент.
Эксперт указала на то, что владельцам видеоресурсов следует также задуматься о доступности качественного видео на мобильных устройствах. Анна Знаменская привела в пример Японию, где мобильный интернет-трафик уже превышает проводной.
Анна Знаменская сообщила, что видеореклама приносит пока лишь 2% доходов от интернет рекламы в России, однако с учетом того, что 2 года назад доля данной рекламы составлялa 0%, «прорыв налицо». Совокупные доходы от видеорекламы в интернете в России в 2010 году составили $20 млн,  и этот рынок динамично растет.
«Недостаток видеорекламы в интернете заключается в том, что в отличие от баннеров, пользователи воспринимают видеорекламу в качестве имиджевой, а не той, которая побуждает к конкретным действиям и покупкам», - сказала Анна Знаменская, добавив, что поэтому авторы порой прибегают к специфическим маркетинговым шагам, как, например «плейсмент» рекламных объектов в видео и интерактивная видеореклама, как, например, эта.
Эксперт указала также на то, что владельцам видеоресурсов для привлечения рекламодателей надо предлагать систему измерения (рейтинги), схожую с той, которую им предлагают телеканалы.
Следующий мастер-класс в тамках проекта в Ереване 29 октября проведет startup-менеджер, главный редактор БФМ.Ru и создатель портала Lenta.ru Антон Носик.