Սերժ Սարգսյանն ու Ժորես Ալֆյորովը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ֆիզիկայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Ժորես Ալֆյորովին:
Ողջունելով նշանավոր գիտնականին` նախագահը շնորհավորել է Ժորես Ալֆյորովին՝ Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր անդամ ընտրվելու կապակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է գիտակրթական կապերի ամրապնդումը հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության համատեքստում:
Կողմերն անդրադարձել են ժամանակակից գիտության զարգացման հեռանկարային բնագավառներին, քննարկել գիտական աշխատանքի կազմակերպման եւ նոր տեխնոլոգիաների խրախուսման հարցերը:

Серж Саргсян и Жорес Алферов
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня лаурета Нобелевской премии по физике, вице-президента Академии наук РФ Жореса Алферова.
Приветствуя выдающегося ученого, президент поздравил Жореса Алферова с избранием почетным членом Национальной академии наук Армении.
Серж Саргсян подчеркнул важность укрепления научно-образовательских связей в контексте стратегического партнерства между двумя странами.
Стороны обсудили развитие современной науки, вопросы организации научной работы и поощрения новых технологий.