11:54 | 20.09.11 | Նորություններ | 3001
Երեւան/Մեդիամաքս/.Google-ը պաշտոնապես գործարկել է բջջային վճարումների Google Wallet նոր ծառայությունը:
Google Wallet-ը բջջային հավելված է, որի օգնությամբ կարելի է սմարթֆոնների միջոցով վճարումներ կատարել խանութում կատարված գնումների համար` Near Field Communication (NFC) ոչ կոնտակտային տեխնոլոգիայի միջոցով:
Առայժմ Google Wallet-ն աշխատում է միայն ԱՄՆ-ում, հաղորդում է Cnews-ը: Հավելումից կարելի է օգտվել MasterCard PayPass վճարային տերմինալներ ունեցող առեւտրային կետերում, որոնց թիվը ԱՄՆ-ում ավելի քան 150 հազար է: Վճարում կատարելու համար Google Wallet հավելմամբ սմարթֆոնը մոտեցնում են տերմինալին, որից հետո մուտքագրվում է PIN-կոդը, եւ գնումների համար նախատեսված գումարը դուրս է գրվում վարկային քարտից: Վճարային քարտի միացումը Google Wallet ծառայությանը իրականացվում է անմիջապես հավելվածի մեջ:
Գործարկման պահից Google Wallet-ն օժանդակում է միայն երկու տեսակի քարտերի` Citi բանկի MasterCard-ի եւ վիզուալ Google Prepaid Card-ի միջոցով, որոնց մնացորդը կարող է լրացվել ցանկացած պլաստիկ քարտով: Ապագայում Google-ի ներկայացուցիչներն օժանդակություն են խոստանում նաեւ Visa, American Express եւ Discover քարտերի համար:
Ինչպես նշում են փորձագետները, գործարկումից հետո Google Wallet հավելվածի տարածումը սահմանափակ կլինի. ծրագիրը հասանելի կլինի միայն Android օպերացիոն համակարգի հիման վրա աշխատող Nexus S 4G սմարթֆոնների համար, որոնք միացված կլինեն Sprint բջջային օպերատորին: Ապագայում նախատեսվում է օժանդակությունը ընդլայնել նաեւ NFC չիպով այլ սմարթֆոնների համար:
Հավելումը ներկայացնելուց անմիջապես հետո Google-ի դեմ դատական հայտ է  ներկայացրել eBay-ին պատկանող PayPal վճարային ծառայությունը: PayPal-ում պնդում են, որ Google Wallet-ում Google ընկերությունը իրականացրել է իրենց գաղափարները:

11:54 | 20.09.11 | Новости | 3005
Google Wallet - это мобильное приложение, с помощью которого можно оплачивать покупки в магазинах при помощи смартфона, посредством бесконтактной технологии Near Field Communication (NFC).
Пока Google Wallet работает только в США, сообщает Cnews. Воспользоваться приложением можно в торговых точках с платежными терминалами MasterCard PayPass, которых в США насчитывается около 150 тыс. Для осуществления оплаты смартфон с приложением Google Wallet подносится вплотную к терминалу, после чего вводится PIN-код и деньги за покупку списываются с кредитной карты. Привязка платежной карты к сервису Google Wallet осуществляется прямо в приложении.
На момент запуска, Google Wallet поддерживает платежи только с помощью двух типов карт - кредитных MasterCard от банка Citi, а также виртуальных Google Prepaid Card, баланс которых можно пополнить с любой пластиковой карты. В будущем представители Google обещают добавить поддержку карт Visa, American Express и Discover.
Как отмечают аналитики, распространение приложения Google Wallet после запуска будет весьма ограничено - программа может работать только на смартфонах Nexus S 4G на основе операционной системы Android, подключенных к сотовому оператору Sprint. В будущем планируется расширить поддержку на другие смартфоны с чипом NFC.
Сразу после анонса приложения на Google подал в суд платежный сервис PayPal, принадлежащий eBay. В PayPal утверждают, что в Google Wallet поисковая компания воплотила их идеи.