09:51 | 15.09.11 | Նորություններ | 2441
Երեւան/Մեդիամաքս/.Microsoft-ը ծրագրավորողներին ներկայացրել է Windows 8 նոր օպերացիոն համակարգի փորձարկվող տարբերակը, որը նախատեսված է ոչ միայն պարզ համակարգիչների, այլեւ պլանշետների համար:
Windows-ի նոր տարբերակն օպտիմիզացված է սենսորային էկրանի համար, որը հնարավորություն է տալիս կառավարել առարկաները մատերի օգնությամբ: Microsoft-ը ներկայացրել է այն ծրագվավորողներին եւ, միաժամանակ, մի շարք գործիքներ եւ օնլայն ծառայություններ, որոնց օգնությամբ հույս ունի «նեղել» Apple-ին: Մասնավորապես, դա Windows ծրագիրների մշակման համար նախատեսված հարթակ է եւ ապրանքներ պլանշետների համար:
Ինչպես գրում է Vedomosti.ru-ն, Microsoft-ի` Windows-ի հարցերով ստորաբաժանման նախագահ Սթիվեն Սինոֆսկին 8-րդ տարբերակը անվանել է 16 տարի առաջ ներկայացված Windows 95-ի ժամանակներից ի վեր Windows-ի առավել արմատական փոփոխությունը: Գլխավոր նորույթը Metro ինտերֆեյսն է, որը կառուցված է խոշոր «վահանակների» շուրջ, որոնցում հայտնվում են ինքնաբերաբար թարմացվող նկարներ, էլեկտրոնային նամակներ, լուրեր եւ այլ տվյալներ: Նման տեսք ունի բջջայինների համար նախատեսված Microsoft-ի վերջին օպերացիոն համակարգը:
Նորույթների շարքում է նաեւ համակարգչային ծրագրերի գնման եւ ներբեռնման համար նախատեսված ինտերնետ խանութը:
Windows 8-ի հիման վրա ստեղծված առաջին սարքերը կթողարկվեն 2012-ի կեսից ոչ շուտ: Այս ժամկետը հիմնականում պայմանավորված է ապրանքի որակով, բացատրել է Սինոֆսկին: Այսպիսով, Apple-ը ունի մեկ տարի պատասխան քայլ նախապատրաստելու համար, նշել է Forrester Research-ի վերլուծաբան Ֆրենկ Ջիլեթը:

09:51 | 15.09.11 | Новости | 3100
Ереван/Медиамакс/.Microsoft представила разработчикам тестовую версию новой операционной системы Windows 8, ориентированной не только на обычные компьютеры, но и на планшетные.
Новая версия Windows оптимизирована для сенсорного экрана, позволяющего управлять объектами с помощью пальцев. Microsoft показала разработчикам ее, а заодно еще ряд инструментов и онлайн-сервисов, с помощью которых она надеется потеснить Apple. В частности, это новая платформа разработки программ для Windows и продукты для планшетов.
Как пишут Vedomosti.ru, президент подразделения Microsoft по Windows Стивен Синофски назвал восьмую версию самой радикальной модификацией Windows со времен Windows 95, дебютировавшей 16 лет назад. Главное новшество - интерфейс Metro, построенный вокруг крупных «панелей», в которых отображаются фотографии, электронные письма, новости и иные данные, обновляющиеся автоматически. Подобным образом выглядит последняя операционная система Microsoft для мобильных телефонов.
Среди других новшеств - интернет-магазин для покупки и загрузки компьютерных программ.
Первые устройства на базе Windows 8 появятся не раньше середины 2012 г. Этот срок определяется прежде всего соображениями качества продукта, объясняет Синофски. Таким образом, у Apple остается еще целый год для подготовки ответного шага, заметил аналитик Forrester Research Фрэнк Джиллетт.