13:08 | 06.09.11 | Հարցազրույցներ | 6977
- 2010թ. դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) հավանություն տվեց Armenian Datacom Company-ի բաժնետիրոջ`ADC Holding AS-ի կողմից հայաստանյան մեծածախ պրովայդեր Fibernet Communication-ի ձեռքբերման գործարքին: Ենթադրո՞ւմ է այն արդյոք Armenian Datacom Company-ի եւ Fibernet-ի միաձուլում եւ նոր շուկայական ռազմավարություն, թե ընկերությունները շարունակելու են գործել որպես տարբեր միավորներ:
- Հեռահաղորդակցության շուկան Հայաստանում խիստ մրցակցային է, այն նույնիսկ կարելի է անվանել “տրամաբանությունից դուրս մրցակցային”:  Մանրածախ ինտերնետ-ծառայությունների գները, մասնավորապես, այնքան ցածր են, որ գրեթե հասել են “հատակին”: Նկատելի է, որ մանրածախ պրովայդերները արդեն ոչ թե իջեցնում են գները, այլ նույն գնով առաջարկում են ավելի շատ ծառայություններ:
Մենք համեմատական ենք անցկացրել մեր եւ վրացական շուկաների միջեւ եւ պարզել ենք, որ, մասնավորապես, կորպորատիվ հատվածում տրամադրվող ծառայությունները Հայաստանում անհամեմատ էժան են: Խոսքը գնում է ինտերնետ-կապի եւ տվյալների հաղորդման ծառայությունների մասին:
Այս պայմաններում ակնհայտ է շուկայի կոնսոլիդացման անհրաժեշտությունը. շուկան կշարունակի կոնսոլիդացվել, քանի որ մրցակցությունը զգալիորեն նվազեցրել է ոլորտի շահութաբերությունը:
Ինչ վերաբերում է Fibernet-ին, ապա այն գործում է ADC հոլդինգի կազմում՝ որպես առանձին բիզնես-միավոր:
- Ի՞նչ է տվել ADC Holding-ին Fibernet-ի ձեռքբերման գործարքը՝ դեպի միջազգային կապուղիներ առաջնային ելք ձեռքբերելուց եւ ինտերնետի մեծածախ շուկա մուտք գործելուց բացի:
- Այս գործարքն ADC-ի համար ոչ միայն առաջնային միջազգային ինտերնետ-ելքի հարց է լուծում, այլեւ թույլ է տալիս զարգացնել մեր բիզնեսը Երեւանից դուրս:
Գործարքի շնորհիվ մենք սկսել ենք մատուցել ծառայություններ, որոնք նախադեպը չունեին հայաստանյան շուկայում: Խոսքը, մասնավորապես, IPv6 ծառայության (6-րդ տարբերակի IP հասցեների տրամադրման) մասին է: Ինչպես հայտնի է, որ 4-րդ տարբերակի IP հասցեների (IPv4) թիվը սահմանափակ է եւ վերջանում է: Ներկայումս արդեն շատ դժվար  է ստանալ IPv4 հասցեների խումբ:
Մինչդեռ IPv6-ը թույլ է տալիս ազատվել այս սահմանափակումից: Մեզանից անմիջապես հետո IPv6 սկսեցին տրամադրել նաեւ այլ ընկերություններ:
- Գնելով Fibernet-ը, ADC-ն ունեցավ առաջնային ելք դեպի միջազգային կապուղիներ: Դրանից ելնելով, կարելի՞ է ակնկալել ընկերության մանրածախ ծառայությունների գների նվազում:
- Մինչեւ այս գործարքը ADC-ն գործունեություն էր ծավալում ինտերնետի միայն մանրածախ շուկայում, որտեղ, ինչպես արդեն նշեցի, գներն արդեն իսկ ցածր են: Այդուհանդերձ, գների հետագա իջեցում, իհարկե, չի բացառվում, չնայած որ սուր մրցակցության արդյունքում ձեւավորված գների ներկայիս մակարդակն արդեն իսկ անտրամաբանական է:
Միջազգային կապուղիների ավելացումը կարճաժամկետ հատվածում կբերի գնվող ինտերնետի ինքնարժեքի բարձրացմանը, այդ պատճառով Fibernet-ի մեկ միջազգային ելքի հարցը մենք լուծում ենք` պահուստային թողունակություն վերցնելով այլ տարանցիկ օպերատորներից:
- Այնուամենայնիվ, նույն Վրաստանում տնային տնտեսություններին մատուցվող ինտերնետ-ծառայություններն ավելի էժան են, քան Հայաստանում:
- Դա մի հանգամանք է, որը կախված է ոչ այնքան ներքին մրցակցությունից, որքան գնից, որը կառաջարկեն միջազգային մատակարարները: Այդ գինն էլ կախված է դրսի աղբյուրների դիվերսիֆիկացումից եւ գնման ծավալներից: Այսօր Հայաստանում մանրածախ ինտերնետի գների տրամաբանական նվազում կարող է նկատվել միայն մեծածախ գների իջեցման դեպքում:

13:08 | 06.09.11 | Интервью | 4522
- В декабре 2010 года Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) одобрила сделку по приобретению армянского оптового провайдера Fibernet Communication акционером Armenian Datacom Company - компанией ADC Holding AS. Подразумевает ли эта сделка слияние Armenian Datacom Company и Fibernet и новую стратегию рынка, либо компании продолжат действовать в качестве отдельных единиц?
- Телекоммуникационный рынок в Армении сильно конкурентный, его можно даже назвать «нелогично конкурентным». В частности, цены на розничный интернет такие низкие, что дошли почти до «пола». Розничные провайдеры уже не опускают цены, а предлагают более широкий спектр услуг по той же цене.
Мы сравнили наш и грузинский рынок и выявили, что, в частности, услуги, предоставляемые в корпоративном секторе Армении, стоят несравнимо дешевле. Речь идет об интернет-связи и услугах передачи данных.
В этих условиях очевидна необходимость консолидации рынка: он продолжит консолидироваться, так как конкуренция существенно снизила доходность сферы.
Что касается Fibernet, то она действует в составе холдинга ADC в качестве отдельной бизнес-единицы.
- Что, кроме приобретения первичного выхода к международным каналам и входа на оптовый рынок интернета, дала ADC сделка с Fibernet ?
- Данная сделка решает для ADC не только вопрос первичного международного интернет-выхода, но также позволяет развивать наш бизнес вне Еревана.
Благодаря сделке мы начали предоставлять услуги, которые не имели прецедента на армянском рынке. Речь, в частности, идет об услуге IPv6 (предоставление IP адресов 6-й версии). Как известно, количество IP адресов 4-й версии (IPv4) ограничено и уже заканчивается. Сразу после нас IPv6 стали предоставлять и другие компании.
- Приобретая Fibernet, у ADC появился первичный выход к международным каналам. Исходя из этого, можно ли ожидать снижения цен на розничные услуги компании?
- До данной сделки ADC вела деятельность только на розничном рынке, где, как я отметил, цены уже низкие. Тем не менее, дальнейшее снижение цен, конечно, не исключено, несмотря на то, что в результате жесткой конкуренции действующий уровень сформировавшихся цен уже нелогичен.
Увеличение международных каналов в течение короткого времени приведет к повышению себестоимости приобретаемого интернета, по этой причине мы решаем вопрос одного международного выхода Fibernet, привлекая резервную пропускную способность от других транзитных операторов.
- Тем не менее, в той же Грузии услуги интернета, предоставляемого домашним хозяйствам, стоят дешевле, чем в Армении.
- Это зависит не столько от внутренней конкуренции, сколько от цены, предлагаемой международными провайдерами. А эта цена зависит от диверсификации зарубежных источников и объемов закупок. Сегодня логичное снижение цен на розничный интернет в Армении возможно только в случае снижения оптовых цен.