14:36 | 07.07.11 | Նորություններ | 3357
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գործարկել է Mօbile-Health Sօlutiօn պիլոտային ծրագիրը` Ericsson-ի տեխնոլոգիայի հիման վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանն այսօր ներկայացրել են Mobile-Health Sօlutiօn լուծումը` կառուցված Ericsson ընկերության M-Health անլար տեխնոլոգիայի վրա:
Վերջինիս նպատակն է ստեղծել նոր կատարելագործված միջոցներ առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունն ապահովելու համար: M-Health տեխնոլոգիան առավել հաճախ կիրառվում է բջջային հաղորդակցման սարքերի հետ` զգալիորեն նպաստելով որակյալ առողջապահական ծառայությունների ապահովմանը:
Այս լուծումը թույլ է տալիս բժշկին հեռավորության վրա հսկողություն սահմանել հիվանդի առողջության հանդեպ:
Հիվանդը հնարավորություն է ստանում ցանկացած պահին բժշկին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի միջոցով ուղարկել իր առողջական վիճակի մասին տեղեկություններ` բուժաշխատողի կողմից շարժական հատուկ սարքավորումների միջոցով դրանք վերլուծելու համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի M-Health համակարգը ներառում է հետեւյալ սարքերն ու սարքավորումները. սպիրոմետր, արյան ճնշման չափման գործիք, պուլսօքսիմետր, ինչպես նաեւ տարբեր սենսորների միջոցով տվյալներ հավաքագրման համար նախատեսված հատուկ սարքավորումը (գործում է Bluetooth համակարգով), որի օգնությամբ տվյալները ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի միջոցով փոխանցվում են բուժաշխատողին:
Mobile-Health Sօlutiօn լուծումը ներկայացվել է այսօր Երեւանում մեկնարկած Հայաստանի 3-րդ միջազգային բժշկական համագումարի շրջանակներում, որի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 10 մլն դրամ:

14:36 | 07.07.11 | Новости | 4508
Ереван/Медиамакс/. ВиваСелл-МТС и Ереванский государственный медицинский университет представили сегодня решение Mobile-Health Sօlutiօn, основанное на беспроводной технологии M-Health компании Ericsson.
Целью технологии является создание новых совершенных средств для обеспечения доступности услуг здравоохранения. Технология M-Health чаще всего применяется с устройствами мобильной связи.
Решение предоставляет врачу возможность на расстоянии устанавливать контроль над здоровьем больного, а у больного есть возможность в любой момент при помощи сети ВиваСелл-МТС отсылать сведения о состоянии своего здоровья с целью проведения медработником анализа данных посредством специальных мобильных устройств.
Система M-Health ВиваСелл-МТС включает в себе следующие устройства и оборудование: спирометр, устройство по измерению артериального давления, пульсоксиметр, а также специальные устройства, предусмотренные для сбора данных посредством специальных сенсоров (действует по системе Bluetooth), с помощью которого данные посредством сети ВиваСелл-МТС поступают к медработнику.
Решение Mobile-Health Sօlutiօn было представлено в рамках 3-его международного медицинского конгресса, для проведения которого ВиваСелл-МТС выделил 10 млн драмов.