12:21 | 01.06.11 | Նորություններ | 4553
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) այսօր հաստատել է բջջային երեք օպերատորների` Orange Armenia-ի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Արմենտել-ի (Beeline ապրանքանիշ) ակտիվ բաժանորդների հաշվառման կարգը:
Ինչպես նիստին հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, ընկերությունները պարտավոր են ԶԼՄ-ներում, իրենց պաշտոնական կայքերում, ինչպես նաեւ հաշվետվություններում հրապարակել ակտիվ բջջային եւ ինտերնետային բաժանորդների թիվը:
Գեւորգյանի խոսքերով, ակտիվ է համարվում վերջին երեք ամիսների ընթացքում վճարում իրականացրած, զանգ կատարած եւ sms-հաղորդագրություն ուղարկած բաժանորդը:
ԱրմենՏել-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը ասել է, որ Beeline-ի ակտիվ բաժանորդների հաշվառումը իրականացվում է հենց տվյալ սկզբունքով, եւ ընկերության համար հատուկ փոփոխություններ չեն եղել:
Orange Armenia-ի տնօրեն Բրունո Դյուտուան ասել է, որ տվյալ կարգը Միջազգային հեռահաղորդակցության միության ստանդարտ է, եւ հաշվառման նոր կարգի ներդրման արդյունքում ընկերության ակտիվ բաժանորդների թիվը կավելանա 1%-ով:
Ավելի վաղ Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը նշել էր, որ այս փոփոխությունների արդյունքում համարային ռեսուրսը ավելի ռացիոնալ կօգտագործվի:
«Այդ փոփոխությունների արդյունքում ռեսուրսն ավելի ռացիոնալ կօգտագործվի: Օրինակ, Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկները SIM-քարտ են ձեռք բերում մի քանի օրով եւ մեկնելիս դեն նետում այն, սակայն քարտը մեկ տարվա ընթացքում շարունակում է մնալ համարային շարքի բազայում` որպես օգտագործվող քարտ, եւ այդ համարը, որը սահմանափակ ռեսուրս է հանդիսանում, չի կարող այդ ժամանակահատվածում օգտագործվել ընկերությունների կողմից: Մի կողմից, օպերատորները լուրջ խնդիրներ են ունենում բիլինգային համակարգում, քանի որ նրանք պետք է մշտապես կատարեն բոլոր քարտերի հաշվառումը, մյուս կողմից՝ կրճատվում է ռեսուրսը: Արդյունքում առաջանում է իրական բաժանորդային բազայի եւ ակտիվ բաժանորդների աղավաղված պատկեր: Նոր կարգի շնորհիվ մենք կարող ենք մշակել իրական ակտիվ եւ ոչ ակտիվ բաժանորդների հաշվարկման մեխանիզմ»,-  ասել էր Սամվել Արաբաջյանը:
ՀԾԿՀ-ի մեկ այլ որոշմամբ Orange Armenia-ն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Արմենտել-ը պարտավորվում են իրենց ֆինանսական եւ տեխնոտնտեսական ցուցանիշները հրապարակել իրենց պաշտոնական կայքերում:

12:21 | 01.06.11 | Новости | 6221
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении утвердила сегодня порядок подсчета активных абонентов тремя сотовыми операторами - Orange Armenia, ВиваСелл-МТС и АрменТел (торговая марка Beeline)
Как сообщил на заседании начальник телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян, компании обязаны публиковать в СМИ, на своих официальный сайтах, а также в отчетах число активных мобильных и интернет-абонентов.
По словам Геворгяна, активным абонентом считается тот, который в течение последних трех месяцев осуществил оплату, совершил звонок или отправил sms-сообщение.
Руководитель юридической службы АрменТел Давид Сандухчян сказал, что подсчет активных абонентов Beeline ведется именно по данному принципу, и особых изменений для компании не произошло.
Гендиректор Orange Armenia Бруно Дютуа сказал, что данный порядок является стандартом Международного телекоммуникационного союза и в результате введения нового порядка подсчета число активных абонентов компании вырастет на 1%.
Ранее в интервью Медиамакс член КРОУ Самвел  Арабаджян сказал, что вследствие этого изменения номерной ресурс будет использоваться более рационально.
«Например, туристы, приезжающие в Армению, приобретают SIM-карты на пару дней и выбрасывают при отъезде, однако карта в течение года продолжает оставаться в базе номерного ряда как используемая, и данный номер, который является ограниченным ресурсом, не может быть использован компаниями в этот период. С одной стороны, у операторов возникают большие проблемы в биллинговой системе, так как они должны постоянно вести учет всех карт, с другой стороны - сокращается ресурс. В результате также получается искаженная картина реальной абонентской базы и активных абонентов. Благодаря новому порядку мы сможем разработать механизм учета реальных активных абонентов и неактивных абонентов», - говорил Самвел  Арабаджян.
Другим решением КРОУ обязала компании Orange Armenia, ВиваСелл-МТС и АрменТел ежеквартально публиковать свои финансовые и технико-экономические показатели на местных официальных сайтах.