10:15 | 17.05.11 | Նորություններ | 5229
Երեւան: Մեդիամաքս: Բյուրականի Վիկտոր Համբարձումյանի անվան աստղադիտարանը կմիանա, այսպես կոչված, «տիեզերական աղբի» ուսումնասիրման ռուսաստանյան նախագծին:
Ռուսական կողմն առաջին անգամ Բյուրականի աստղադիտարանի հետ համագործակցելու ցանկություն է հայտնել 2010 թվականին: Այն ժամանակ ռուսաստանյան մասնագետների պատվիրակությունն այցելել էր Հայաստան, եւ այցի արդյունքներով հուշագիր էր ստորագրվել համագործակցության մեկնարկի մասին: Նախորդ շաբաթ ռուսաստանյան փորձագետները կրկին այցելել են Բյուրական:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նախագծի համակարգող, «Պրոեկտ-տեխնիկա» գիտաարտադրական ձեռնարկության գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Կարդաշենկոն ասել է, որ նախագիծը կապված է երկրի շրջակա տարածքի դիտարկման, տիեզերական աղբի պոպուլյացիայի ուսումնասիրման հետ:
Տիեզերական աղբի հարյուր հազարավոր կտորներ սպառնալիք են ներկայացնում թռչող սարքերի համար: Բացի այդ, բեկորները կարող են ընկնել Երկրի վրա:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նշել է Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը, մասնակցությունը նախագծին ենթադրում է երկնքի որոշակի հատվածի մշտական դիտարկում: «Մեր մասնակցությունը նախագծին ենթադրում է աղբի հայտնաբերում եւ բեկորների ուղեծրերի հաշվարկում»,- պարզաբանել է տնօրենը:
Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ մասնակցությունը նախագծին հնարավորություն կտա վերակառուցել եւ արդիականացնել երկու աստղադիտակ` Շմիդտի համակարգի 1 մետրանոց եւ 2,6 մետրանոց աստղադիտակները:
Աստղադիտակները կառուցվել են նախորդ դարի 60-70-ական թվականներին: Արդիականացումից հետո դրանք ամբողջությամբ կանցնեն թվային կառավարման: 1 մետրանոց աստղադիտակը չի շահագործվել 1989 թվականից: 2006 թվականից աստղադիտարանը սկսել է դրա վերականգնման աշխատանքները: “Վիվա-Սել-ՄՏՍ” ընկերության մասնակի ֆինանսավորմամբ եւ սեփական միջոցներով վերանորոգվել է ամբողջ էլեկտրոնիկան:
2,6 մետրանոց աստղադիտակի կառավարման անալոգային համակարգը թվայինի վերափոխելու, ինչպես նաեւ լուսաընդունիչները նորացնելու կարիք ունի: Մեծ աստղադիտակը թույլ է տալիս հայտնաբերել ամենափոքր մասնիկները ինչպես մեկ, այնպես էլ մի քանի ուղեծրերում:
Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ ռուսաստանյան նախագծին մասնակցությունը ամենեւին չի անդրադառնա Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնական գործունեության շարունակման վրա: Նրա խոսքերով, աստղադիտակների արդիականացումից հետո կավելանա դրանց արդյունավետությունը, եւ կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի հասնել ավելի մեծ արդյունքների:
«Պրոեկտ-տեխնիկա»-ի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Կարդաշենկոն նշել է, որ Հայաստանը կդառնա կարեւոր օղակ նախագծի մասնակից երկրների շղթայում: «Մեզ զարմացրել է գործիքների պահպանվածությունը: Արդիականացումից հետո 2,6 մետրանոց հեռադիտակը կդառնա եզակի, այն իր նմանը չի ունենա ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նա:
Երկու հեռադիտակների արդիականացումը կսկսվի 2012 թվականին, այդ նպատակներով 2 տարվա ընթացքում ռուսական կողմը կհատկացնի $2-2,5 մլն:
Ծրագրի շրջանակներում աշխատանքների մեկնարկի համար Բյուրականի աստղադիտարանի տարածքում կտեղադրվի հզոր ավտոմատացված հաշվիչ կայան: Աստղադիտարանում կտեղադրվեն նաեւ 30-35 սանտիմետրանոց երեք նոր աստղադիտակներ: Նախատեսվում է, որ երկրի շրջակա տարածքի դիտարկման կայանը կգործարկվի այս տարվա ձմռանը: Այդ ուղղությամբ ներդրումները կկազմեն շուրջ $2 մլն:
«Բյուրականի աստղադիտարանը ձեռք է բերում երկնքի ուսումնասիրման ժամանակակից գործիքներ, որոնց շնորհիվ մեր հայաստանյան գործընկերները կարող են կարեւոր ավանդ ներմուծել համաշխարհային գիտության մեջ»,- ասել է Միխայիլ Կարդաշենկոն:
Նախատեսվում է, որ Հայաստանի մասնակցությունը տիեզերական աղբի ուսումնասիրման նախագծին կտեւի ավելի քան 10 տարի: Ռուսական կողմը հետաքրքրված է նաեւ Բյուրականի աստղադիտարանի տարածքում մնացած 6 աստղադիտակների արդիականացմամբ:

10:15 | 17.05.11 | Новости | 5317
Ереван/Медиамакс/. Бюраканская обсерватория имени Виктора Амбарцумяна присоединится к российскому проекту по изучению так называемого «космического мусора».
Российская сторона впервые проявила интерес к сотрудничеству с Бюраканской обсерваторией еще в 2010 году. Тогда делегация российских специалистов посетила Армению и по итогам визита был подписан меморандум о начале сотрудничества.
На минувшей неделе российские эксперты вновь посетили Бюракан.
В интервью Медиамакс координатор проекта, гендиректор научно-производственного предприятия «Проект-техника» Михаил Кардашенко сказал, что проект связан с мониторингом околоземного пространства, изучением популяции космического мусора.
Сотни тысяч фрагментов космического мусора представляют собой угрозу летающим аппаратам. Кроме того, осколки могут падать на Землю.
Как отметил в беседе с Медиамакс директор Бюраканской обсерватории Айк Арутюнян, участие в проекте предусматривает постоянный мониторинг за определенным отрезком неба. «Наше участие в проекте предусматривает обнаружение мусора и расчет орбит обломков», - пояснил директор.
Айк Арутюнян отметил, что участие в проекте даст возможность реконструировать и модернизировать два телескопа - метровый телескоп системы Шмидта и 2,6-метровый телескоп.
Эти телескопы построены в 60-70 годы прошлого века. После модернизации телескопы полностью перейдут на цифровое управление. Метровый телескоп не работал с 1989 года. С 2006 года обсерватория начала работы по восстановлению его деятельности. При частичном финансировании компании ВиваСелл-МТС и собственным средствам была обновлена вся электроника.
2,6-метровый телескоп нуждается в замене аналоговой системы управления на цифровую, в обновлении светоприемников. Большой телескоп позволяет обнаружить мельчайшие частицы как на одной, так и на нескольких орбитах.
Айк Арутюнян отметил, что участие в российском проекте никак не скажется на продолжении основной деятельности Бюраканской обсерватории. По его словам, после модернизации телескопов увеличится их эффективность, и за короткий срок можно будет добиться больших результатов.
Гендиректор «Проект-техника» Михаил Кардашенко отметил, что Армения станет важной точкой в цепи стран-участниц проекта. «Нас поразила сохранность имеющихся инструментов. После модернизации 2,6-метровый телескоп станет уникальным, аналогичного ему в мире не будет», - сказал он.
Модернизация двух телескопов начнется в 2012 году, на эти цели российская сторона выделит $2-2,5 млн в течение 2 лет.
Для начала работ в рамках проекта на территории Бюраканской обсерватории будет установлена мощная автоматизированная вычислительная станция. Также в обсерваторию будут доставлены три новых телескопа по 30-35 см. Планируется, что станция мониторинга околоземного пространства заработает к зиме этого года. Инвестиции по этой части составят порядка $2 млн.
«Бюраканская обсерватория получает современные инструменты для изучения неба, благодаря которым армянские коллеги смогут внести важный вклад в мировую науку», - сказал Михаил Кардашенко.
Планируется, что участие Армении в проекте по изучению космического мусора продлится более 10 лет. Российская сторона выражает заинтересованность в модернизации и остальных 6 телескопов на территории Бюраканской обсерватории.