11:39 | 09.02.11 | Նորություններ | 2372
Երեւան/Մեդիամաքս/. Վրաստանում սկսվել է ընկերությունների հայտերի ընդունումը վիրտուալ տեղեկատվական-տեխնոլոգիական գոտում կարգավիճակի շնորհման համար:
Կարգավիճակը շնորհվում է հայտագրման պահից 48 ժամվա ընթացքում:
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարությունում ասել են, որ Վրաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հատվածում առկա են էական խնդիրներ, այդ թվում` ՏՏ ոլորտում կրթության ցածր մակարդակը, փոքր ներքին շուկան, հմուտ աշխատուժի պակասությունը:
Տեղեկատվական-տեխնոլոգիական գոտիների ստեղծման նպատակն է ՏՏ ապրանքի արտահանման խթանումը, արտերկրյա ներդրումների ներգրավումը, աշխատանքային շուկայում հմուտ ռեսուրսների պահանջարկի ստեղծումը, տեխնոլոգիաների հոսքի արագացումը:

11:39 | 09.02.11 | Новости | 2053
Ереван/Медиамакс/. В Грузии начался прием заявок от компаний на присвоение статуса в виртуальной информационно-технологической зоне.
Статус присваивается в течение 48 часов после подачи заявки.
В министерстве финансов Грузии заявили, что в секторе информационных технологий Грузии существует несколько существенных проблем, в том числе - низкое качество образования в сфере IT, небольшой внутренний рынок, дефицит квалифицированных кадров.
Целью решения о создании информационно-технологических зон является поощрение экспорта IT-продукции, привлечение иностранных инвестиций, создание спроса на квалифицированные ресурсы на трудовом рынке, ускорение притока технологий.