11:45 | 27.12.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 11662
Հայաստանում Ericsson-ի գլխավոր տնօրեն Օլաֆ Պարասեւիչի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանում բացվեց Ericsson-ի գրասենյակը: Պատմեք, խնդրեմ, գործունեության ո՞ր ուղղություններն են հիմնական լինելու գրասենյակի համար:
- Իմ կարծիքով, Հայաստանում մեր գրասենյակի բացումը Ericsson-ի համար
Հայաստանի եւ մեր տարածաշրջանային գործընկերների նշանակության վառ ապացույցն է: Առհասարակ, ողջ տարածաշրջանը, որը ներառում է Կենտրոնական Ասիայի երկրները, Ericsson-ի գլոբալ ակտիվության համար ունի ռազմավարական առաջնահերթություն: Երկրի ու ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի ներուժը շատ լուրջ է:
Հարկ է նշել, որ վերջին տարիներին մենք Հայաստանում հեռահաղորդակցային շուկայի բուռն զարգացման ականատես ենք դարձել: Այդ հզոր դինամիկան եւ, նախեւառաջ, բջջային կապի բաժանորդների ու ինտերնետի սպառողների թվի սրընթաց աճը նպաստում են տարածաշրջանում մեր գործնական ակտիվության ընդլայնմանը:
Եթե խոսենք Հայաստանում մեր աշխատանքի ուղղությունների մասին, ապա, առաջին հերթին, մենք շեղվում ենք մեր գործընկեր օպերատորների պահանջմունքներից ու օրակարգից: Անկասկած, դա բջջային եւ ֆիքսված կապն է, բջջային եւ ֆիքսված լայնաշերտ հասանելիությունը, համակցված ծառայությունները, IP-հեռուստատեսությունը եւ նորարարական ծառայությունները նոր սերնդի ցանցերի համար:
- Խոսակցություններն այն մասին, որ Ericsson-ը կարող է գրասենյակ բացել Հայաստանում, շրջանառվում էին մի քանի տարի: Ի՞նչը վճռորոշ գործոն հանդիսացավ որոշում կայացնելու համար:
- Ericsson ընկերությունն ունի ՀՀ առաջատար օպերատորների հետ համագործակցության բավականին երկար եւ հաջող փորձ: Մենք հայաստանյան շուկայում գործում ենք դեռեւս 2007 թ-ից, երբ ստորագրվեց ֆիքսված կապի համար սարքավորումներ մատակարարելու վերաբերյալ առաջին պայմանագիրը մեր գործընկեր «ԱրմենՏել»-ի հետ, որը մտնում է «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի մեջ: Նոր գրասենյակի վերջերս կայացած բացումը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում մեր գործընկեր-օպերատորների բիզնեսը հաջող է զարգանում, իսկ դա նշանակում է, որ մեր առջեւ բացվում են նոր հնարավորություններ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Այսօր Ericsson-ի լուծումների եւ Հայաստանում օպերատորների համառ աշխատանքի շնորհիվ մենք կարող ենք լիարժեքորեն օգտվել կապի նոր միջոցների առավելություններից եւ հանդես գալ որպես գլոբալ տեղեկատվական ցանցի ակտիվ մասնակիցներ: Հուսով ենք` մեր ընկերությունը կարող է Հայաստանին առաջարկել ոչ միայն իր տեսակի մեջ լավագույն լուծումները, այլեւ խանդավառությունը, գիտելիքն ու մասնագիտական փորձը, որոնք երկրին կօգնեն համընթաց քայլել ժամանակին հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտում:
- Բացման ընթացքում նշվեց, որ Հայաստանում Ericsson-ի գրասենյակի բացումը նոր քայլ կդառնա երկրի առաջատար օպերատորների հետ երկարաժամկետ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Ի՞նչ է ենթադրում երկարաժամկետ ռազմավարությունը, ի՞նչ տեսք է այն ունենալու:
- Վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում մեր արդյունաբերությունը մի քանի անգամ փոփոխվել է: Հիշենք, քսաներորդ դարի երկրորդ կեսին, ինչպես եւ դարասկզբին, կապի արդյունաբերությունը զբաղվում էր նրանով, որ «լարին» միացնում էր ֆիզիկական օբյեկտներ, պարզ ասած, վայրեր` շինություններ, առանձնատներ, բնակարաններ, հեռախոսային տաղավարներ: Բջջային կապի ի հայտ գալով ոլորտի բնույթը փոխվեց, մենք սկսեցինք միացնել մարդկանց: Այդ կարեւոր փոփոխության շնորհիվ այս տարի արդյունաբերությունը արձանագրեց լուրջ նշաձող. աշխարհում բջջային կապի սպառողների թիվը գերազանցեց 5 մլրդ-ը: Մենք Ericsson-ում հավատում ենք, որ առաջիկա տասնամյակում մեզ կրկին փոփոխություն է սպասվում. մենք կսկսենք միացնել այն ամենը, ինչ մեզ շրջապատում է, այսինքն, բոլոր սարքավորումները` ոչ միայն սարքավորումները, թեեւ դրանք, անկասկած, եւս, այլեւ այն ամենը, ինչը կարող է շահել բջջային ցանցին կամ ինտերնետին միանալիս: Մենք համոզված ենք, որ ընդամենը 10 տարի անց մենք կխոսենք ոչ թե 5, այլ 50 մլրդ «միացումների» մասին` մարդկանց, վայրերի եւ առարկաների:
20-րդ դարասկզբին, երբ մարդիկ մտածում էին էլեկտրականության մասին, նրանք պատկերացնում էին «լույս», կամ նույնիսկ էլեկտրական լամպեր: Իսկ այժմ մեզ շրջապատում են էլեկտրական ցանցերի միացված հազարավոր առարկաներ: Նրանք բոլորը մեր կյանքը դարձնում են ավելի հեշտ, հարմար, արդյունավետ: Մենք հավատում ենք, որ նույնը մոտ ապագայում տեղի է ունենալու նաեւ բջջային ցանցերի հետ:
Սակայն դա անհնարին կլինի առանց բոլոր շահագրգիռ կողմերի սերտ համագործակցության` օպերատորների, մատակարարների, ծրագրային ապահովում մշակողների, տարբեր արդյունաբերություններ ներկայացնող ընկերությունների` տրանսպորտայինից մինչեւ բանկային, որտեղ «միացման» առավելությունները դեռ պետք է տեսնել գործնականում: Մեր հավակնոտ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է հարաբերությունների նոր բնույթ բազմաթիվ տեխնոլոգիական շղթաների մասնակիցների միջեւ, երկարաժամկետ փոխգործակցություն եւ համագործակցություն, անհրաժեշտ են նոր բիզնես-մոդելներ: Ericsson-ը թե գլոբալ, թե լոկալ մակարդակում այստեղ` Հայաստանում բոլոր առկա եւ հավանական գործընկերներին հրավիրում է հետագա երկխոսության եւ նոր բիզնես-մոդելների մշակման:
- ՀՀ խոշոր դերակատարներից Ericsson-ը աշխատում է VivaCell-MTS եւ ArmenTel-Beeline բջջային օպերատորների ու Ucom ինտերնետ-պրովայդերի հետ: Ներկայացրեք, խնդրեմ, համագործակցության առանձնահատկությունները այդ դերակատարներից յուրաքանչյուրի հետ:
- Ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանում Ericsson-ի ակտիվ աշխատանքը մեկնարկել է 2007թ., երբ «ԱրմենՏել»-ը Ericsson-ին ընտրեց որպես սարքավորումների ու ծառայությունների բացառիկ մատակարար նոր սերնդի համակցված ցանցի շինարարության համար IP Multimedia Subsystem (IMS) լուծման հիման վրա: Արդյունքում օպերատորը կարող է իր բաժանորդներին առաջարկել համակցված ծառայություններ, որոնց հասանելիությունն ապահովվում է կապի ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ բջջային ցանցերից:
2007թ. մեր ընկերությունը սկսեց համագործակցել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» բջջային կապի օպերատորի հետ, այժմ մեր համագործակցությունն ակտիվ զարգանում է: Մասնավորապես, այս տարի մենք դարձանք գործընկերներ 4G/LTE ցանցի փորձարկման գործում, եւ դա լուրջ նվաճում է Հայաստանի համար, որը մի պահ հայտնվեց աշխարհի ամենաառաջավոր երկրների թվում նոր սերնդի ցանցերի զարգացման գործում: Եվ մենք, անկասկած, շնորհակալ ենք «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի մեր գործընկերներին այդչափ կարեւոր նշանակության ծրագիրը համատեղ զարգացնելու հնարավորության համար:
2009թ. Ericsson-ը համաձայնագիր է ստորագրել Ucom ընկերության հետ IPTV համալիր լուծում, GPON օպտիկամալուխային կապի տեխնոլոգիա եւ IMS համակարգի հիման վրա հեռախոսակապ մատակարարելու վերաբերյալ, ինչը օպերատորին թույլ է տվել հասանելիություն տրամադրել լայնաշերտ ինտերնետին, ֆիքսված հեռախոսակապին եւ բարձրորակ ինտերակտիվ հեռուստատեսությանը ՀՀ սպառողների համար: Գաղտնիք չէ, որ ավանդական հեռարձակման հեռուստատեսությունը վերջին տարիներին կանգնած է, որոշակի հայեցակարգային ճգնաժամի շեմին: Ժամանակակից հեռուստադիտողը հեռուստատեսությունից ակնկալում է ինտերակտիվության նույնպիսի մակարդակ, ինչպիսին ցանցում է. նա ցանկանում է ազատություն, հարմարավետություն եւ քոնթենթի անվերջ ընտրություն: Մենք հավատում ենք, որ ապագան թվային IP-հեռուստատեսությանն է, քանի որ հենց նա է թույլ տալիս գործնականում իրագործել ինտերակտիվ, ընտրության լայնության առումով գրեթե անսպառ հեռուստատեսության հայեցակարգը:
- IT-ի եւ լայնաշերտ հասանելիության զարգացումը ՀՀ պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Կարո՞ղ է արդյոք Ericsson ընկերությունը դեր խաղալ Հայաստանում IT զարգացման խթանման գործում հետազոտական, ուսուցողական եւ այլ ծրագրերի իրագործման միջոցով:
- Անկասկած, մենք շահագրգռված ենք մասնակցել այդ կարգի նախագծերի: Ես նույնիսկ կարող եմ ասել, որ Հայաստանում մեր գործընկերների միջոցով մենք արդեն մասնակցում ենք այդ գործընթացներին:
Նախորդ տարիների ընթացքում ամբողջ աշխարհում անցկացվեցին հազարավոր հետազոտություններ, որոնց նպատակն էր ուսումնասիրել հեռահաղորդակցային արդյունաբերության ազդեցությունը տարբեր երկրների տնտեսության եւ հասարակության վրա: Դրանց ճնշող մեծամասնությունը բացահայտեց 2 կարեւորագույն կախվածություն: Նախեւառաջ, դա ամուր կապն է լայնաշերտ ինտերնետի թափանցելիության մակարդակի եւ տնտեսության աճի տեմպի միջեւ: Լայնաշերտ հասանելիության թափանցելիության յուրաքանչյուր 10% աճի դեպքում երկիրը միջինը ստանում է ՀՆԱ կայուն աճի 1%: Երկրորդ, լայնաշերտ հասանելիության յուրաքանչյուր հազարերորդ նոր միացման դեպքում հասարակությունը միջինը ստանում է 80 նոր աշխատատեղ:
Ինչո՞ւ է դա տեղի ունենում:
Առաջին հերթին, գոյություն ունի տնտեսության համար ուղղակի արդյունք հեռահաղորդակցային արդյունաբերության զարգացումից: Զարգացած տնտեսություններում ՏՀՏ-արդյունաբերության ուղղակի ավանդը ՀՆԱ-ում կարող է հասնել մի քանի տոկոսի: Կարեւոր է, որ այսօր ՏՀՏ-ն եւ հեռահաղորդակցություններն այսօր ներկայացնում են գիտելիքի արտադրություն ու փոխանցում, դա նշանակում է ոչ միայն զանգվածային ներդրումներ ցանցերի շինարարության համար, այլեւ հետագա ներդրումներ` համաշխարհային շուկայում պահանջարկ ունեցող ավելի շատ գիտելիք ստեղծելու հնարավորության մեջ: Եվ, ակնհայտ է, դա բնակչության զբաղվածության, եկամտի աճն է, արդյունքում` եկամտի իրենց մակարդակը բարձրացրած քաղաքացիների կողմից ապրանքների եւ ծառայությունների նկատմամբ վճարունակ պահանջարկը:
Երկրորդ, դրանք անուղղակի արդյունքներ են` պայմանավորված ՏՀՏ եւ կապի ոլորտում մուլտիպլիկատիվ արդյունքով: Գաղտնիք չէ, որ բջջային կապի եւ լայնաշերտ հասանելիության թափանցելիությունն այսօր աշխատանքի արտադրողականության աճի կարեւոր գործոններից են: Հեռահաղորդակցությունն արագացնում է տեղեկատվության փոխանակումն ու որոշումների կայացումը, իսկ դա ժամանակակից մրցունակ տնտեսության հիմքերից մեկն է:
Ավելին, զարգացած կապերը արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման առանցքային գործոններից են: Այսպես, հանդես գալով ներդրումային հասարակության առջեւ` հնդիկ ղեկավարները, օրինակ, միշտ խոսում են իրենց օդանավակայանների, ճանապարհների, կրթական մակարդակի եւ կապի ու գերարագ ինտերնետի ներթափանցման մակարդակի մասին: Եվ դա հասկանալի է. խոշորագույն համաշխարհային ընկերությունների համար բջջային կապը եւ լայնաշերտ հասանելիությունը աշխատանքի ամենակարեւոր պայմաններից են: Իսկ ներդրումների հոսքից տնտեսությունը սկսում է ավելի ուժեղ ալեկոծվել:
Ի վերջո, հասանելիությունը ցանցին հասարակությանը հնարավորություն կտա ավելի արագ ավելացնել մարդկային կապիտալը, բարձրացնել կրթական մակարդակը, օգտագործել ուսուցման ժամանակակից տեխնոլոգիաները, միանալ գիտելիքի խոշորագույն գրադարաններին եւ մասնակցել ապագայի նորագույն տեխնոլոգիաների մշակմանը: Դա նաեւ հնարավորություն է երկրում պահել առավել հեռանկարային գիտնականներին եւ տեխնոլոգներին` ապահովագրվելով «ուղեղների արտահոսքից» դեպի արտասահման:
Ընդհանուր առմամբ, մենք Ericsson-ում վստահ ենք, որ ժամանակակից հաղորդակցությունների զարգացումը տնտեսությանն ու հասարակությանը հաղորդում է դինամիկ աճի նոր խթան, նշանակում է` մեր ամենօրյա աշխատանքը դարձնում է ոչ իզուր:

Генеральный директор Ericsson в Армении Олаф Парасевич
Экслюзивное интервью генерального директора Ericsson в Армении Олафа Парасевича агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- 21 октября в Армении открылся офис Ericsson. Расскажите, пожалуйста, какие направления деятельности станут основными для офиса?
- На мой взгляд, недавнее открытие нашего офиса в Армении – яркое доказательство значимости Армении и наших локальных партнеров для Ericsson. Вообще говоря, для глобальной активности Ericsson весь регион, охватывающий страны Центральной Азии, обладает стратегическим приоритетом. Потенциал страны, да и всего региона в целом очень серьезен.
Надо сказать, все последние годы мы стали свидетелями бурного развития телекоммуникационного рынка в Армении. Эта мощная динамика, и в первую очередь, стремительный рост числа абонентов мобильной связи и пользователей интернетa способствует расширению нашей деловой активности в регионе.
Если говорить о направлениях нашей работы в Армении, то мы, прежде всего, отталкиваемся от потребностей и повестки дня наших партнеров - операторов. Безусловно, это мобильная и фиксированная связь, мобильный и фиксированный широкополосный доступ, конвергентные услуги, IP-телевидение и инновационные сервисы для сетей нового поколения.
- Разговоры о том, что Ericsson может открыть офис в Армении, шли несколько лет. Что послужило решающим фактором для принятия решения?
- У компании Ericsson весьма долгий и успешный опыт сотрудничества в Армении с ведущими операторами страны. Постараюсь быть точным: мы работаем на рынке Армении еще с 2007 года, когда был подписан первый контракт на поставку оборудования для фиксированной сети с нашим партнером «АрменТел», входящим в группу компаний «ВымпелКом». Недавнее открытие нового офиса – это свидетельство того, что бизнес наших партнеров-операторов в Армении успешно развивается, а значит перед нами открываются новые возможности для реализации совместных проектов.
Сегодня, благодаря решениям Ericsson и упорной работе операторов Армении, мы можем в полной мере пользоваться преимуществами новых средств связи и выступать активными участниками глобальной информационной сети. Мы надеемся, что наша компания сможет предложить Армении не только лучшие в своем классе решения, но и энтузиазм, знания и профессиональный опыт, которые помогут стране идти в ногу со временем в области телекоммуникационных технологий.
- В ходе открытия говорилось, что открытие офиса Ericsson в Армении станет новым шагом в развитии долгосрочного партнерства с ведущими операторами страны. Что подразумевается под долгосрочным партнерством, какие конкретные формы оно будет иметь?
- За минувшие несколько десятилетий в нашей индустрии сменилась уже не одна парадигма. Вспомним, во второй половине двадцатого века, как и в начале века, кстати, индустрия связи занималась тем, что подключала к «проводу» физические объекты. Или проще говоря – места: здания, частные дома, квартиры, телефонные будки. С появлением мобильной связи парадигма отрасли изменилась: мы стали подключать людей. Благодаря такой важной перемене в этом году индустрия отметила серьезную веху: число пользователей мобильной связи на планете превысило отметку в 5 млрд. Мы в Ericsson верим, что в ближайшим десятилетии нас снова ждет еще одна смена парадигмы: мы начнем подключать все, что нас окружает, то есть предметы: не только гаджеты, хотя их безусловно тоже, но и все, что только может выиграть от подключения к мобильной сети и интернету. Мы убеждены, что всего через десять лет мы будем говорить уже не о 5, а о 50 млрд «подключенных» - людей, мест, предметов.
В начале 20 века, когда люди думали об электричестве, они представляли себе «свет», или даже лампочки. Но если оглянуться сейчас: нас окружают тысячи подключенных к электрическим сетям предметов. Все они делают нашу жизнь проще, удобнее, эффективнее. Мы верим: то же самое произойдет в ближайшем будущем и с мобильными сетями.
Однако это будет невозможно без более тесного взаимодействия всех заинтересованных сторон: операторов, поставщиков, разработчиков программного обеспечения, компаний из различных индустрий – от транспортной до банковской, где преимущества «подключенности» еще предстоит реализовать на практике. Чтобы достичь нашей амбициозной цели, нужна новая парадигма отношений между участниками множества технологических цепочек – долгосрочного взаимодействия и сотрудничества, нужны новые бизнес-модели. Ericsson и на глобальном уровне, и на локальном – здесь в Армении – приглашает всех существующих и потенциальных партнеров к дальнейшему диалогу и проработке новых бизнес-моделей.
- Из крупных игроков в Армении Ericsson работает с мобильными операторами VivaCell-MTS и Armentel-Beeline и интернет-провайдером Ucom. Представьте, пожалуйста, особенности сотрудничества с каждым их этих игроков.
- Как я уже сказал, начало активной работы Ericsson в Армении пришлось на 2007 год, когда «Арментел» выбрал Ericsson в качестве эксклюзивного поставщика оборудования и услуг для строительства конвергентной сети нового поколения на базе решения IP Multimedia Subsystem (IMS). В результате, оператор может предложить своим абонентам конвергентные услуги, доступ к которым осуществляется как из фиксированных, так и из мобильных сетей связи.
Также, в 2007 году наша компания начала сотрудничество с оператором мобильной связи «ВиваСелл-MTC», сейчас наше взаимодействие активно развивается. В частности в этом году мы стали партнерами в тестировании сети 4G/LTE – и это очень серьезное достижение для Армении, в один миг попавшей в число самых передовых стран мира в вопросе развития сетей нового поколения. И мы, безусловно, благодарны нашим партнерам из «ВиваСелл-МТС» за возможность совместно развивать проект такой значимости.
В 2009 году Ericsson подписал соглашение с компанией Ucom на поставку комплексного решения IPTV, технологии волоконно-оптической связи в дом GPON и телефонии на основе системы IMS, что позволило оператору предоставить доступ к широкополосному интернету, фиксированной телефонии и высококачественному интерактивному ТВ для зрителей в Армении. Не секрет, что традиционное вещательное телевидение последние годы стоит, скажу откровенно, на пороге определенного кризиса, в первую очередь, концептуального. Современный зритель ждет от ТВ такого же уровня интерактивности, каковой у него есть в Сети – он хочет свободы, удобства и бесконечного выбора контента. Мы верим, что за цифровым IP-телевидением – будущее, ведь именно оно позволяет реализовать на практике концепцию интерактивного, практически бесконечного в плане широты выбора телевидения.
- Развитие IT и широкополосного доступа является одним из приоритетов государственной политики в Армении. Может ли компания Ericsson сыграть роль в стимулировании развития IT в Армении - путем реализации исследовательских, образовательных и иных программ?
- Безусловно, мы заинтересованы участвовать в проектах такого рода. Я даже могу сказать, что через наших партнеров в Армении мы уже участвуем в этих процессах.
За минувшие годы по всему миру были проведены сотни исследований, целью которых было изучить влияние индустрии телекоммуникаций на экономику и общество различных стран. Так вот, подавляющее большинство из них выявило две важнейших зависимости. Во-первых, есть устойчивая связь между уровнем проникновения широкополосного интернета и темпами роста экономики. На каждые 10% прироста проникновения ШПД страна в среднем получает один процент устойчивого роста ВВП. И во-вторых, на каждую тысячу новых подключений к ШПД общество в среднем получает восемьдесят новых рабочих мест.
Почему все это происходит?
В первую очередь, существует прямой эффект для экономики от развития телекоммуникационной индустрии. В развитых экономиках прямой вклад ИКТ-индустрии в ВВП может достигать нескольких процентов. Что важно, ИКТ и телекоммуникации сегодня – это производство и передача знаний, а значит это не только масштабные инвестиции в строительство сетей, но и инвестиции в будущее – в возможность производить еще больше знаний, востребованных на мировом рынке. Ну, и очевидно, это рост занятости, доходов населения и как следствие - платежеспособного спроса на товары и услуги со стороны граждан, повысивших свой уровень дохода.
Во-вторых, это косвенные эффекты, обусловленные мультипликативным эффектом отрасли ИКТ и связи. Не секрет, что проникновение мобильной связи и ШПД сегодня - один из факторов роста производительности труда. Коммуникация ускоряет обмен информацией и принятие решений, а это одна из основ современной конкурентоспособной экономики.
Вдобавок, развитие связи - один из ключевых факторов привлечения иностранных инвестиций. Так, выступая перед инвестиционным сообществом, руководители индийских штатов, к примеру, всегда говорят о своих аэропортах, дорогах, уровне образования и проникновении связи и скоростного интернета. И это понятно: для крупнейших мировых компаний мобильная связь и ШПД – одно из необходимых условий работы в принципе. А от притока инвестиций экономика начинает бурлить еще сильнее.
Наконец, доступ к Сети дает обществу возможность быстрее наращивать человеческий капитал, повышать уровень образования, использовать современные технологии обучения, подключаться к крупнейшим библиотекам знаний и участвовать в разработке новейших технологий будущего. Это еще и возможность удерживать в стране наиболее перспективных ученых и технологов, защищая себя от "бегства умов" за рубеж.
В целом, мы в Ericsson уверены, что развитие современных коммуникаций дает экономике и обществу новые импульсы для динамичного роста, а значит делает нашу ежедневную работу ненапрасной.