23:54 | 08.12.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 27471
Նախորդ շաբաթ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու մասին հայտարարեց ձեռնարկության ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացված համակարգերի համաշխարհային խոշորագույն արտադրող SAP ընկերությունը: Հայաստանը ԱՊՀ վեցերորդ երկիրն է (Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից եւ Ադրբեջանից հետո), որտեղ SAP-ը որոշել է զարգացնել իր բիզնեսը:
ԱՊՀ-ում SAP-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը եւ նրա տեղակալ Իշխան Ղազինյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմել են ընկերության` Հայաստան գալու պատճառների ու հեռանկարների մասին:
- ՀՀ շուկա SAP-ի գալուն նվիրված երեւանյան բիզնես-ֆորումի ընթացքում դուք ընկերության այդ որոշումը բացատրեցիք Հայաստանում ՏՏ-հատվածի դինամիկ աճով եւ տնտեսությունում աշխատանքի ցածր արտադրողականությամբ: Բավակա՞ն է դա արդյոք շուկա մտնելու համար, որտեղ բիզնեսի ավտոմատացումը գտնվում է սաղմնային փուլում:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ՀՀ կառավարության որոշմամբ հայտարարվել է առաջնահերթություն: Երկրի ղեկավարությունը գիտակցում է, որ ՏՏ-ն գործիք է, որը թույլ է տալիս լուծել մի շարք խնդիրներ (տնտեսության դիվերսիֆիկացում, աշխատանքի ցածր արտադրողականության բարձրացում եւ այլն): «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տվյալներով, ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը 2009թ. արդյունքներով արձանագրել է 17% աճ, միաժամանակ, ընկերությունների շրջանառությունը տարվա արդյունքներով կազմել է $130 մլն, իսկ նրանց արդյունավետությունն ավելացել է 9%-ով: Վերջերս մեզ էր դիմել հայաստանյան Shirak Technologies ընկերությունը` ներկայացնելով Հայաստանում SAP-ի բիզնեսի զարգացման ծրագիրը: Դա մեզ դրդեց այստեղ աշխատանք սկսելու որոշում կայացնել:
SAP-ը միշտ շուկա է մտնում դրա ծագման սկզբում, որպեսզի բիզնես-լուծումների օգտակարության մասին գաղափարը հասցնի ձեռնարկություններին ու երկրին` դրանով օգնելով ստեղծել այդ շուկան: Մենք չենք հարմարվում կոնկրետ շուկայի աճի տեմպին, այլ ինքներս ենք ստեղծում այն:
- Shirak Technologies-ը, լինելով Հայաստանում SAP-ի գործընկերը, ունի՞ արդյոք երկրի տարածքում ընկերության լուծումների վաճառքի բացառիկ իրավունք:
Վլադիսլավ Մարտինով.
– Shirak Technologies-ը մեր առաջին եւ նախընտրելի գործընկերն է Հայաստանում, քանի որ ընկերությունը ներդրում է կատարում փորձագիտության, խորհրդատուներին եւ հաճախորդներին ուսուցանելու գործում, սակայն չի հանդիսանում մեր բացառիկ ներկայացուցիչը:
Մենք ուշադիր ենք վերաբերում գործընկերների ընտրությանը, նրանց ընտրում ենք ըստ որոշակի չափանիշների. բնագավառային փորձագիտություն, բիզնես-փորձագիտություն, տարածաշրջանային ծածկույթ: Չեմ կարծում, որ SAP-ը շատ գործընկերներ կունենա Հայաստանում, սակայն եթե որեւէ այլ ընկերություն ցանկանա աշխատել մեզ հետ, մեր դռները բաց են:
- SAP-ի ինչպիսի՞ լուծումներ կառաջարկվեն Հայաստանում, եւ ո՞ր հատվածներն եք դիտարկում որպես առաջնահերթ:
– SAP-ի 35-ամյա գործունեության ընթացքում մենք զարգացել եւ գերիշխել ենք խոշոր բիզնեսի հատվածում, սակայն վերջին 7-10 տարիների ընթացքում աշխատում ենք նաեւ միջին բիզնեսի շուկայում: Հատուկ դրա համար ստեղծել ենք SAP Business All-in-One ապրանքատեսակը` բազմագործառույթ ERP-համակարգ (Enterprise Resource Planning System` ձեռնարկության ռեսուրսների պլանավորման համակարգ), որը նախապես կարգավորված է միջին բիզնեսի տիպական կազմաձեւման մեջ աշխատելու համար եւ պարունակում է մեծ թվով բնագավառային շաբլոններ, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է դրա ներդրման գինը: Կարծում ենք, այդ ապրանքատեսակը Հայաստանում ժողովրդականություն կվայելի:
Կան եվս երկու հետաքրքիր ապրանքատեսակներ, որոնք կարող են այստեղ պահանջարկ ունենալ: Առաջինը SAP-ի Business One լուծումն է, որը հաշվարկված է համաշխարհային չափումներով փոքր, իսկ Հայաստանի համար, համապատասխանաբար, միջին բիզնեսի համար: Երկրորդը` SAP Business On-Demand-ը, լուծում է փոքր բիզնեսի համար, որը տրամադրվում է SaaS (Software as a service – ծրագրային ապահովումը` որպես ծառայություն) մոդելով, որը մենք դեռեւս չենք մատակարարում ԱՊՀ-ում, սակայն ակտիվորեն զարգացնում ենք Արեւմուտքում: Բիզնեսի ավտոմատացման այդ լուծումը հաճախորդներին թույլ է տալիս ծառայությունը ստանալ ինտերնետի միջոցով բաժանորդագրության տեսքով եւ ամեն ամիս վճարել դրա դիմաց: Դա ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ավտոմատացնել գործընթացները` ունենալով միայն համակարգիչ ինտերնետ-միացմամբ եւ, միաժամանակ, ներդրում չկատարելով այդ ենթակառուցվածքում:
Միջին հատվածի համար եւս կարող են լինել հետաքրքիր SAP-ապրանքատեսակներ, ինչպես, օրինակ, մեր CRM-լուծումը (Customer relationship management` պատվիրատուների հետ հարաբերությունների կառավարում), լուծումները աշխատակիցների կառավարման համար եւ այլ «թիրախային» ծառայություններ:
Ինչ վերաբերում է առաջնահերթ ուղղություններին, որոնցով մենք կցանկանայինք առաջարկել SAP-ի բիզնես-լուծումները, կնշեմ բանկային համակարգը, պետական հատվածը եւ լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Վերջինի վերաբերյալ. SAP-ի լուծումները գրեթե չափանիշ են դարձել ԱՊՀ հանքարդյունաբերական ոլորտներում: Դա նշանակում է, որ SAP-ի հսկայածավալ ոլորտային փորձաքննությունը հասանելի կլինի հայաստանյան հանքարդյունաբերող ընկերություններին զգալիորեն ավելի մատչելի գնով, քան բնագավառին ոչ այնքան ծանոթ մատակարարների լուծումները:
Հայաստանում SAP-ի բիզնեսի հետաքրքիր ուղղությունները կարող են դառնալ նաեւ մանրածախ առեւտրի եւ սննդամթերքի արտադրության ավտոմատացումը:
- Մեր զրույցները բիզնեսի ավտոմատացման հայաստանյան շուկայում գործող ընկերությունների հետ (մասնավորապես, «1C»-ի հայաստանյան գործընկերոջ հետ) ցույց են տվել, որ նրանք կասկածներ ունեն Հայաստանում SAP-ի հաջող առաջխաղացման առումով` հաշվի առնելով ձեր լուծումների բարձր արժեքը նրանց սահմանած գների համեմատ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ կարծիքը:
– «1C»-ի եւ SAP-ի ապրանքատեսակները համեմատելը սխալ է, մենք ավելի շուտ գործընկերներ ենք, քան մրցակիցներ: ԱՊՀ-ում կան մեր լուծումների ինտեգրման բազմաթիվ օրինակներ, օրինակ, «1C»-ն լուծում է հարկային հաշվառման ավտոմատացման խնդիրները, իսկ մենք պատասխանատու ենք ողջ ձեռնարկության ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացման համար:
Մենք բիզնեսի ավտոմատացման շուկայի հայաստանյան մասնակիցներին վերաբերում ենք ոչ թե որպես մրցակիցների, այլ` որպես գործընկերների: Բացատրեմ. Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում SAP-ի գործունեության առաջին տարիներին կային շատ նախագծեր, որոնցում «1C»-ի ապրանքատեսակները լրացնում էին մեր լուծումները: SAP NetWeaver հարթակը թույլ է տալիս ինտեգրել տարբեր ծրագրեր եւ ապահովել միասնական տեղեկատվական տիրույթ: Այդ պատճառով հաճախորդին, որի աշխատանքի մի մասը ավտոմատացված է տեղական ընկերությունների կողմից, պարտադիր չէ ամեն ինչ փոխել եւ զրոյից գնել SAP-ի լուծումները: Դրա փոխարեն պատվիրատուն կարող է ավտոմատացման համար ընտրել ավելի առաջնահերթ բիզնես-գործընթաց, ավտոմատացնել այն մեր օգնությամբ, ապա մեր լուծումն ինտեգրել այլ արտադրողների ծրագրերի հետ:
Եթե SAP-ը սկսի իր լուծումները կարգավորել տեղական առանձնահատկություններին համապատասխան, հնարավոր է, դա ամենալավ ելքը չլինի Հայաստանի հաճախորդների համար: Հնարավոր է` ավելի օպտիմալ լուծում դառնա ինտեգրումը լոկալ մատակարարողների հետ: Այդ պատճառով ես տեղական շուկայի ներկայացուցիչներին կոչ եմ անում մեզ դիտարկել որպես գործընկեր:
- Բայց չէ՞ որ կան «1С»-ի լուծումները` նախատեսված առեւտրի, արտադրության եւ այլնի համար:
Իշխան Ղազինյան. – Այո, «1С»-ն ունի լուծումներ առեւտրի, արտադրության համար, սակայն SAP-ի բիզնես-լուծումները լավագույն բիզնես-պրակտիկաների միաձուլումն են. մեր ծրագրային ապահովման մեջ «կարված են» տարբեր բնագավառների ամենահաջող ընկերությունների բիզնես-գործընթացները (գնումից մինչեւ արտադրություն ու ապրանքի վաճառք):
ForresterResearch-ի հետազոտությունների տվյալներով, 2009թ. SAP-ը ճանաչվել է առաջատարը բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման համար լուծումների մշակման ասպարեզում:
Եթե դուք դարձել եք SAP-ի հաճախորդը, ապա կզարգանաք մեզ հետ միասին: Իսկ զարգանալ գործընկերոջ հետ, որն ունի ավելի քան 10 մլրդ եվրո տարեկան շրջանառություն, որից 10%-ը ամեն տարի ներդրվում է սեփական ապրանքատեսակների զարգացման համար, վիթխարի հնարավորություն է:
- Հայաստանում SAP-ը ունի՞ արդյոք առաջխաղացման ռազմավարություն:
Իշխան Ղազինյան. – Ռազմավարությունը պարզ է. այստեղ աշխատում են 15-20 խոշոր պատվիրատուներ, որոնք ոչնչով չեն տարբերվում SAP-ի մնացած հաճախորդներից ամբողջ աշխարհում, եւ որոնց մենք կտրամադրենք մեր ծառայություններն ու ապրանքատեսակները:
Կան նաեւ մի շարք ոչ շատ խոշոր պատվիրատուներ, եւ մեր խնդիրն է հասկանալ` ինչպես է նրանց ձեռնարկություններում ձեւավորում ավելացված արժեքը եւ գտնել հաճախորդների այդ շերտի հետ աշխատանքի օպտիմալ մեխանիզմներ:
Բացի այդ, մենք ակտիվ կհամագործակցենք գործընկերների հետ, որպեսզի ապահովենք որակյալ ծառայություններ եւ գին-որակ լավագույն հարաբերակցություն մեր հայ հաճախորդների համար: Մենք հույս չունենք Հայաստանում 2011-2012 թթ. շահույթ ստանալ: Մեր կարճաժամկետ ռազմավարությունը ներդրումներն են շուկայում:
- Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը, հաշվի առնելով փոքր ներքին շուկան, իր ավանդն ունենալ SAP-ի զարգացման գործում` դառնալով ընկերության լուծումների տարածաշրջանային մատակարար:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Անկասկած: Հայաստանի առջեւ լավ հեռանկար է բացվում` դառնալ փորձագիտության տարածաշրջանային կենտրոն, այսինքն, սկսել մատուցել SAP-խորհրդատուների եւ ծրագրավորողների ծառայություններ երկրի սահմաններից դուրս, քանի որ տեղի ՏՏ-մասնագետներն ունեն բարձր որակավորում:
Օրինակ, Բելառուսը դարձել է այդպիսի մասնագետների լուրջ մատակարարը SAP միջազգային հանրության համար: Այդ երկրում շատ մեծ է աութսորսինգային ծրագրավորման կենտրոնների թիվը, որտեղ հազարավոր մարդիկ սպասարկում են ինչպես ռուսաստանյան, այնպես էլ համաշխարհային հաճախորդներին: Բելառուսական Epam ընկերությունը, օրինակ, SAP-ի խոշորագույն համաշխարհային գործընկերներից մեկն է:
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն է լինելու Հայաստանում ERP համակարգերի ապագան:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Այն, ինչ ներկայումս տեղի է ունենում Հայաստանում, նման է նրան, ինչ կատարվում էր Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում մի քանի տարի առաջ: Չնայած մասնավոր սեփականության առկայությանը, մեր երկրներում կան վարչարարական-պլանային տնտեսության բազմաթիվ մնացորդներ եւ մինչ օրս չկա կոշտ մրցակցություն:
Սակայն շատ շուտով կգա այն ըմբռնման փուլը, որ շուկան գլոբալ է, եւ չի կարելի սահմանափակվել երկրի սահմաններով: Անփոփոխ թվացող տեղական ընկերությունները վաղ թե ուշ կսկսեն կորցնել հաճախորդներին եւ շահույթը: Նույնը տեղի է ունեցել նաեւ Ռուսաստանի բանկային հատվածում եւ մանրածախ շուկայում, երբ տեղական շուկա մտան համաշխարհային դերակատարները: Պայքարում կարողացան դիմակայել նրանք, ովքեր նախօրոք պատրաստվել եւ ներդրել էին բիզնեսի կառավարման այնպիսի արդյունավետ գործիքներ, ինչպիսին առկա է արեւմտյան մրցակիցների մոտ:
Ընդլայնումը դեպի համաշխարհային շուկա կամ միաձուլումը խոշոր արտասահմանյան ընկերության հետ ենթադրում է բիզնես վարելու որոշակի մշակույթ եւ դրանում կառավարման համադրելի գործիքներ:
Ամփոփելով` կցանկանայի համեմատություն կատարել. երբ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները ավտոմեքենա են գնում, նրանք ձգտում են ձեռք բերել ամենաանվտանգը, մոդայիկը, հարմարավետը, հեղինակավորը, մի խոսքով, ամենալավը: Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ նրանք պետք է բացառություն կատարեն բիզնեսի կառավարման համակարգի ընտրության դեպքում, որը, ի դեպ, ավելի կարեւոր է նրանց բարեկեցության համար: Չպետք է տնտեսել նրա վրա, ինչը թույլ է տալիս վաստակել ավելի շատ:

23:54 | 08.12.10 | Интервью | exclusive 27989
На прошлой неделе о выходе на армянский рынок объявил крупнейший мировой производитель автоматизированных систем управления ресурсами предприятия - компания SAP. Армения стала шестой страной СНГ (после России, Украины, Беларуси, Казахстана и Азербайджана), где SAP решила развивать бизнес.
Генеральный директор SAP СНГ Владислав Мартынов и заместитель генерального директора SAP СНГ Ишхан Казинян рассказали в интервью агентству Медиамакс о причинах и перспективах прихода компании в Армению.
- В ходе ереванского бизнес-форума, приуроченного к приходу SAP на армянский рынок, вы объяснили данное решение компании динамичным ростом ИТ-сектора и низкой производительностью труда в экономике Армении. Достаточно ли этого для вхождения SAP на рынок, где автоматизация бизнеса находится на зачаточном уровне?
Владислав Мартынов:
- Сфера информационных технологий решением правительства Армении названа приоритетом. Руководство страны понимает, что ИТ - это инструмент, который позволит решать ряд задач (диверсификация экономики, повышение низкой производительности труда и пр.). Согласно данным Фонда «Инкубатор предприятий» (EIF), сфера информационных технологий Армении по итогам 2009 года зарегистрировала рост 17%, при этом оборот компаний по итогам года составил $130 млн., а их продуктивность повысилась на 9%. А недавно к нам обратилась армянская компания Shirak Technologies, которая представила план развития бизнеса SAP в Армении. Это подтолкнуло нас к решению начать работать здесь.
SAP всегда приходит на рынок в начале его зарождения, чтобы донести идею о пользе бизнес-решений для предприятий и страны в целом, и тем самым и помочь создатьэтот рынок. Мы не подстраиваемся под темпы роста конкретного рынка, а сами создаем его.
- Имеет ли Shirak Technologies, будучи партнером SAP в Армении, эксклюзивное право на продажу решений компании на территории республики?
Владислав Мартынов: - ShirakTechnologies - наш первый и предпочитаемый партнер в Армении, так как компания инвестирует в построение экспертизы, обучение консультантов и клиентов, но она не является эксклюзивным представителем.
Мы аккуратно подходим к выбору партнеров, отбираем их по определенным критериям: отраслевая экспертиза, бизнес-экспертиза, региональное покрытие. Я не думаю, что у SAP будет много партнеров в Армении, но если какая-либо компания захочет с нами работать - двери открыты.
- Какие решения SAP будут предлагаться в Армении и какие секторы рассматриваются вами в качестве приоритетных?
Владислав Мартынов: - В течение 35 лет работы SAP мы развивались и доминировали в крупном сегменте, но последние 7-10 лет мы работаем и на рынке среднего бизнеса. Специально для него мы создали продукт SAP Business All-in-One – полнофункциональную ERP-систему [Enterprise Resource Planning System — система планирования ресурсов предприятия], предварительно настроенную для работы в типичной конфигурации среднего бизнеса и содержащую большое число отраслевых шаблонов, что значительно снижает стоимость ее внедрения. Мы думаем, что этот продукт будет пользоваться популярностью в Армении.
Есть еще два интересных продукта, которые также могут пользоваться здесь спросом. Первый - это решение SAP Business One, рассчитанное на малый бизнес по мировым меркам, и, соответственно, средний для Армении. Второй -  это SAP Business On-Demand, решение для малого бизнеса, предоставляемое по модели SaaS (Software as a service - ПО как услуга), которое мы пока не поставляем в СНГ, но активно развиваем на Западе. Это решение по автоматизации бизнеса позволяет клиентам получать услугу через Интернет в виде подписки и ежемесячно ее оплачивать. Это дает компаниям возможность автоматизировать процессы, имея только компьютер с Интернет-соединением и не инвестируя при этом в инфраструктуру.
Для среднего сегмента также могут быть интересны нишевые продукты SAP, такие как наше CRM-решение [Customer relationship management - управление взаимодействием с заказчиками], решение для управления кадрами и прочие «точечные» услуги.
Что касается приоритетных направлений, которым мы бы хотели предложить бизнес-решения SAP, отмечу банковскую систему, государственный сектор и горнодобывающую промышленность. Относительно последней: решения SAP фактически стали стандартом в горнодобывающих отраслях СНГ. Это значит, что гигантская отраслевая экспертиза SAP будет доступна армянским горнодобывающим компаниям по существенно более доступной цене, чем решения поставщиков, не так близко знакомых с этой отраслью.
Интересными направлениями бизнеса SAP в Армении могут также стать автоматизация розничной торговли и производства продуктов питания.
- Наши беседы с компаниями, работающими на армянском рынке автоматизации бизнеса (в частности, с армянским партнером «1C»), показали, что они несколько сомневаются в успешном продвижении SAP в Армении с учетом высокой стоимости ваших решений по сравнению с их собственными расценками. Как вы это прокомментируете?
Владислав Мартынов:  - Сравнивать продукты «1C» и SAP было бы некорректно, мы скорее партнеры, чем конкуренты. В СНГ есть множество примеров интеграции наших решений, к примеру, «1C» решает задачи автоматизации налогового учета, а  мы отвечаем за автоматизацию управления ресурсами всего предприятия.
Мы относимся к армянским участникам рынка автоматизации бизнеса не как к конкурентам, а как к партнерам. Объясню почему: в первые годы работы SAP в России и Украине было много проектов, в которых продукты «1С» дополняли наши решения. Платформа SAP NetWeaver позволяет интегрировать разные приложения и обеспечивать единое информационное пространство. Поэтому клиенту, часть работы которого автоматизирована местными компаниями, не обязательно все менять и закупать с нуля решение SAP. Вместо этого заказчик может выбрать для автоматизации наиболее приоритетный бизнес-процесс, автоматизировать его с нашей помощью, а затем интегрировать наше решение с имеющимися приложениями других производителей.
Если SAP возьмется за настройку своих решений под местную специфику, возможно, это будет не самым лучшим выходом для клиентов в Армении. Возможно, наиболее оптимальным решением станет интеграция с локальными поставщиками. Поэтому я призываю местных коллег рассматривать нас в качестве партнеров, ведь главное - дать клиентам максимальную ценность от использования продукта по оптимальной цене.
- Но ведь существуют решения «1С», предназначенные для автоматизации торговли, производства и т.д.?
Ишхан Казинян: - Да, у «1С» есть решения для торговли, производства, но бизнес-решения SAP - это квинтэссенция лучших бизнес-практик: в наше ПО “зашиты” бизнес-процессы (от закупки до производства и  продажи товара) самых успешных компаний из разных отраслей.
По результатам исследований ForresterResearch в 2009г. SAP признан лидером в разработке решений для повышения эффективности бизнеса.
Если вы стали клиентом SAP, то будете развиваться вместе с нами. А расти с партнером, имеющим годовой оборот более 10 млрд евро, 10% которых ежегодно инвестируются в развитие собственных продуктов, это колоссальная возможность.
- Есть ли у SAP стратегия продвижения в Армении?
Ишхан Казинян:
- Стратегия проста: здесь работают 15-20 крупных заказчиков, которые ничем не отличаются от остальных клиентов SAP по всему миру, и которым мы будем предоставлять наши услуги и продукты.
Есть также ряд менее крупных заказчиков, и наша задача - понять, как на их предприятиях формируется добавленная стоимость и найти оптимальные механизмы работы с этой категорией клиентов.
Кроме того, мы будем активно сотрудничать с партнерами, чтобы обеспечить качественные услуги и оптимальное соотношение цена-качество для наших армянских клиентов. Мы не рассчитываем на получение прибыли в Армении в 2011-2012 годах. Наша краткосрочная стратегия - это инвестиции в рынок.
- Может ли Армения, с учетом небольшого внутреннего рынка, внести свой вклад в развитие SAP, став региональным поставщиком решений компании?
- Безусловно. Перед Арменией открывается  хорошая перспектива — стать региональным центром экспертизы, т.е. начать предоставлять услуги SAP-консультантов и программистов за пределы своей страны, так как местные ИТ-специалисты обладают высокой квалификацией.
К примеру, Беларусь стала серьезным поставщиком таких специалистов для мирового сообщества SAP. В этой стране очень большое число центров аутсорсингового программирования, где десятки тысяч человек обслуживают как российских, так и глобальных клиентов. Белорусская компания Epam, например, является одним из крупнейших глобальных партнеров SAP.
- Каким, на ваш взгляд, будет будущее систем ERP в Армении?
Владислав Мартынов: - То, что происходит сейчас в Армении, похоже на то, что было в России и Украине несколько лет назад. Несмотря на наличие частной собственности, в наших странах есть много пережитков административно-плановой экономики и до сих пор нет жесткой конкуренции.
Но очень скоро наступает этап осознания того, что рынок глобален и нельзя ограничиваться пределами своей страны. Рано или поздно кажущиеся незыблемыми местные компании начинают терять клиентов и прибыль. Такое произошло с банковским сектором и рынком розницы России с приходом на местный рынок глобальных игроков. Выстоять в борьбе сумели те, кто заранее готовился и внедрил такие же эффективные инструменты управления бизнесом, как и у западных конкурентов.
Экспансия на мировой рынок или слияние с крупной иностранной компанией предполагает определенную культуру ведения бизнеса и сопоставимые инструменты управления в нем.
В заключение хотел бы привести сравнение: когда представители крупного бизнеса покупают автомобиль, они стараются приобрести самый безопасный, стильный, комфортный, престижный, словом, лучший. Встает вопрос: почему они должны делать исключение при выборе системы управления бизнесом, которая, кстати говоря, более важна для их благосостояния? Не стоит экономить на том, что позволяет зарабатывать намного больше.