23:54 | 08.12.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 27471
Նախորդ շաբաթ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու մասին հայտարարեց ձեռնարկության ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացված համակարգերի համաշխարհային խոշորագույն արտադրող SAP ընկերությունը: Հայաստանը ԱՊՀ վեցերորդ երկիրն է (Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից եւ Ադրբեջանից հետո), որտեղ SAP-ը որոշել է զարգացնել իր բիզնեսը:
ԱՊՀ-ում SAP-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը եւ նրա տեղակալ Իշխան Ղազինյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմել են ընկերության` Հայաստան գալու պատճառների ու հեռանկարների մասին:
- ՀՀ շուկա SAP-ի գալուն նվիրված երեւանյան բիզնես-ֆորումի ընթացքում դուք ընկերության այդ որոշումը բացատրեցիք Հայաստանում ՏՏ-հատվածի դինամիկ աճով եւ տնտեսությունում աշխատանքի ցածր արտադրողականությամբ: Բավակա՞ն է դա արդյոք շուկա մտնելու համար, որտեղ բիզնեսի ավտոմատացումը գտնվում է սաղմնային փուլում:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ՀՀ կառավարության որոշմամբ հայտարարվել է առաջնահերթություն: Երկրի ղեկավարությունը գիտակցում է, որ ՏՏ-ն գործիք է, որը թույլ է տալիս լուծել մի շարք խնդիրներ (տնտեսության դիվերսիֆիկացում, աշխատանքի ցածր արտադրողականության բարձրացում եւ այլն): «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տվյալներով, ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը 2009թ. արդյունքներով արձանագրել է 17% աճ, միաժամանակ, ընկերությունների շրջանառությունը տարվա արդյունքներով կազմել է $130 մլն, իսկ նրանց արդյունավետությունն ավելացել է 9%-ով: Վերջերս մեզ էր դիմել հայաստանյան Shirak Technologies ընկերությունը` ներկայացնելով Հայաստանում SAP-ի բիզնեսի զարգացման ծրագիրը: Դա մեզ դրդեց այստեղ աշխատանք սկսելու որոշում կայացնել:
SAP-ը միշտ շուկա է մտնում դրա ծագման սկզբում, որպեսզի բիզնես-լուծումների օգտակարության մասին գաղափարը հասցնի ձեռնարկություններին ու երկրին` դրանով օգնելով ստեղծել այդ շուկան: Մենք չենք հարմարվում կոնկրետ շուկայի աճի տեմպին, այլ ինքներս ենք ստեղծում այն:
- Shirak Technologies-ը, լինելով Հայաստանում SAP-ի գործընկերը, ունի՞ արդյոք երկրի տարածքում ընկերության լուծումների վաճառքի բացառիկ իրավունք:
Վլադիսլավ Մարտինով.
– Shirak Technologies-ը մեր առաջին եւ նախընտրելի գործընկերն է Հայաստանում, քանի որ ընկերությունը ներդրում է կատարում փորձագիտության, խորհրդատուներին եւ հաճախորդներին ուսուցանելու գործում, սակայն չի հանդիսանում մեր բացառիկ ներկայացուցիչը:
Մենք ուշադիր ենք վերաբերում գործընկերների ընտրությանը, նրանց ընտրում ենք ըստ որոշակի չափանիշների. բնագավառային փորձագիտություն, բիզնես-փորձագիտություն, տարածաշրջանային ծածկույթ: Չեմ կարծում, որ SAP-ը շատ գործընկերներ կունենա Հայաստանում, սակայն եթե որեւէ այլ ընկերություն ցանկանա աշխատել մեզ հետ, մեր դռները բաց են:
- SAP-ի ինչպիսի՞ լուծումներ կառաջարկվեն Հայաստանում, եւ ո՞ր հատվածներն եք դիտարկում որպես առաջնահերթ:
– SAP-ի 35-ամյա գործունեության ընթացքում մենք զարգացել եւ գերիշխել ենք խոշոր բիզնեսի հատվածում, սակայն վերջին 7-10 տարիների ընթացքում աշխատում ենք նաեւ միջին բիզնեսի շուկայում: Հատուկ դրա համար ստեղծել ենք SAP Business All-in-One ապրանքատեսակը` բազմագործառույթ ERP-համակարգ (Enterprise Resource Planning System` ձեռնարկության ռեսուրսների պլանավորման համակարգ), որը նախապես կարգավորված է միջին բիզնեսի տիպական կազմաձեւման մեջ աշխատելու համար եւ պարունակում է մեծ թվով բնագավառային շաբլոններ, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է դրա ներդրման գինը: Կարծում ենք, այդ ապրանքատեսակը Հայաստանում ժողովրդականություն կվայելի:
Կան եվս երկու հետաքրքիր ապրանքատեսակներ, որոնք կարող են այստեղ պահանջարկ ունենալ: Առաջինը SAP-ի Business One լուծումն է, որը հաշվարկված է համաշխարհային չափումներով փոքր, իսկ Հայաստանի համար, համապատասխանաբար, միջին բիզնեսի համար: Երկրորդը` SAP Business On-Demand-ը, լուծում է փոքր բիզնեսի համար, որը տրամադրվում է SaaS (Software as a service – ծրագրային ապահովումը` որպես ծառայություն) մոդելով, որը մենք դեռեւս չենք մատակարարում ԱՊՀ-ում, սակայն ակտիվորեն զարգացնում ենք Արեւմուտքում: Բիզնեսի ավտոմատացման այդ լուծումը հաճախորդներին թույլ է տալիս ծառայությունը ստանալ ինտերնետի միջոցով բաժանորդագրության տեսքով եւ ամեն ամիս վճարել դրա դիմաց: Դա ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ավտոմատացնել գործընթացները` ունենալով միայն համակարգիչ ինտերնետ-միացմամբ եւ, միաժամանակ, ներդրում չկատարելով այդ ենթակառուցվածքում:
Միջին հատվածի համար եւս կարող են լինել հետաքրքիր SAP-ապրանքատեսակներ, ինչպես, օրինակ, մեր CRM-լուծումը (Customer relationship management` պատվիրատուների հետ հարաբերությունների կառավարում), լուծումները աշխատակիցների կառավարման համար եւ այլ «թիրախային» ծառայություններ:
Ինչ վերաբերում է առաջնահերթ ուղղություններին, որոնցով մենք կցանկանայինք առաջարկել SAP-ի բիզնես-լուծումները, կնշեմ բանկային համակարգը, պետական հատվածը եւ լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Վերջինի վերաբերյալ. SAP-ի լուծումները գրեթե չափանիշ են դարձել ԱՊՀ հանքարդյունաբերական ոլորտներում: Դա նշանակում է, որ SAP-ի հսկայածավալ ոլորտային փորձաքննությունը հասանելի կլինի հայաստանյան հանքարդյունաբերող ընկերություններին զգալիորեն ավելի մատչելի գնով, քան բնագավառին ոչ այնքան ծանոթ մատակարարների լուծումները:
Հայաստանում SAP-ի բիզնեսի հետաքրքիր ուղղությունները կարող են դառնալ նաեւ մանրածախ առեւտրի եւ սննդամթերքի արտադրության ավտոմատացումը:
- Մեր զրույցները բիզնեսի ավտոմատացման հայաստանյան շուկայում գործող ընկերությունների հետ (մասնավորապես, «1C»-ի հայաստանյան գործընկերոջ հետ) ցույց են տվել, որ նրանք կասկածներ ունեն Հայաստանում SAP-ի հաջող առաջխաղացման առումով` հաշվի առնելով ձեր լուծումների բարձր արժեքը նրանց սահմանած գների համեմատ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ կարծիքը:
– «1C»-ի եւ SAP-ի ապրանքատեսակները համեմատելը սխալ է, մենք ավելի շուտ գործընկերներ ենք, քան մրցակիցներ: ԱՊՀ-ում կան մեր լուծումների ինտեգրման բազմաթիվ օրինակներ, օրինակ, «1C»-ն լուծում է հարկային հաշվառման ավտոմատացման խնդիրները, իսկ մենք պատասխանատու ենք ողջ ձեռնարկության ռեսուրսների կառավարման ավտոմատացման համար:
Մենք բիզնեսի ավտոմատացման շուկայի հայաստանյան մասնակիցներին վերաբերում ենք ոչ թե որպես մրցակիցների, այլ` որպես գործընկերների: Բացատրեմ. Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում SAP-ի գործունեության առաջին տարիներին կային շատ նախագծեր, որոնցում «1C»-ի ապրանքատեսակները լրացնում էին մեր լուծումները: SAP NetWeaver հարթակը թույլ է տալիս ինտեգրել տարբեր ծրագրեր եւ ապահովել միասնական տեղեկատվական տիրույթ: Այդ պատճառով հաճախորդին, որի աշխատանքի մի մասը ավտոմատացված է տեղական ընկերությունների կողմից, պարտադիր չէ ամեն ինչ փոխել եւ զրոյից գնել SAP-ի լուծումները: Դրա փոխարեն պատվիրատուն կարող է ավտոմատացման համար ընտրել ավելի առաջնահերթ բիզնես-գործընթաց, ավտոմատացնել այն մեր օգնությամբ, ապա մեր լուծումն ինտեգրել այլ արտադրողների ծրագրերի հետ:
Եթե SAP-ը սկսի իր լուծումները կարգավորել տեղական առանձնահատկություններին համապատասխան, հնարավոր է, դա ամենալավ ելքը չլինի Հայաստանի հաճախորդների համար: Հնարավոր է` ավելի օպտիմալ լուծում դառնա ինտեգրումը լոկալ մատակարարողների հետ: Այդ պատճառով ես տեղական շուկայի ներկայացուցիչներին կոչ եմ անում մեզ դիտարկել որպես գործընկեր:
- Բայց չէ՞ որ կան «1С»-ի լուծումները` նախատեսված առեւտրի, արտադրության եւ այլնի համար:
Իշխան Ղազինյան. – Այո, «1С»-ն ունի լուծումներ առեւտրի, արտադրության համար, սակայն SAP-ի բիզնես-լուծումները լավագույն բիզնես-պրակտիկաների միաձուլումն են. մեր ծրագրային ապահովման մեջ «կարված են» տարբեր բնագավառների ամենահաջող ընկերությունների բիզնես-գործընթացները (գնումից մինչեւ արտադրություն ու ապրանքի վաճառք):
ForresterResearch-ի հետազոտությունների տվյալներով, 2009թ. SAP-ը ճանաչվել է առաջատարը բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման համար լուծումների մշակման ասպարեզում:
Եթե դուք դարձել եք SAP-ի հաճախորդը, ապա կզարգանաք մեզ հետ միասին: Իսկ զարգանալ գործընկերոջ հետ, որն ունի ավելի քան 10 մլրդ եվրո տարեկան շրջանառություն, որից 10%-ը ամեն տարի ներդրվում է սեփական ապրանքատեսակների զարգացման համար, վիթխարի հնարավորություն է:
- Հայաստանում SAP-ը ունի՞ արդյոք առաջխաղացման ռազմավարություն:
Իշխան Ղազինյան. – Ռազմավարությունը պարզ է. այստեղ աշխատում են 15-20 խոշոր պատվիրատուներ, որոնք ոչնչով չեն տարբերվում SAP-ի մնացած հաճախորդներից ամբողջ աշխարհում, եւ որոնց մենք կտրամադրենք մեր ծառայություններն ու ապրանքատեսակները:
Կան նաեւ մի շարք ոչ շատ խոշոր պատվիրատուներ, եւ մեր խնդիրն է հասկանալ` ինչպես է նրանց ձեռնարկություններում ձեւավորում ավելացված արժեքը եւ գտնել հաճախորդների այդ շերտի հետ աշխատանքի օպտիմալ մեխանիզմներ:
Բացի այդ, մենք ակտիվ կհամագործակցենք գործընկերների հետ, որպեսզի ապահովենք որակյալ ծառայություններ եւ գին-որակ լավագույն հարաբերակցություն մեր հայ հաճախորդների համար: Մենք հույս չունենք Հայաստանում 2011-2012 թթ. շահույթ ստանալ: Մեր կարճաժամկետ ռազմավարությունը ներդրումներն են շուկայում:
- Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը, հաշվի առնելով փոքր ներքին շուկան, իր ավանդն ունենալ SAP-ի զարգացման գործում` դառնալով ընկերության լուծումների տարածաշրջանային մատակարար:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Անկասկած: Հայաստանի առջեւ լավ հեռանկար է բացվում` դառնալ փորձագիտության տարածաշրջանային կենտրոն, այսինքն, սկսել մատուցել SAP-խորհրդատուների եւ ծրագրավորողների ծառայություններ երկրի սահմաններից դուրս, քանի որ տեղի ՏՏ-մասնագետներն ունեն բարձր որակավորում:
Օրինակ, Բելառուսը դարձել է այդպիսի մասնագետների լուրջ մատակարարը SAP միջազգային հանրության համար: Այդ երկրում շատ մեծ է աութսորսինգային ծրագրավորման կենտրոնների թիվը, որտեղ հազարավոր մարդիկ սպասարկում են ինչպես ռուսաստանյան, այնպես էլ համաշխարհային հաճախորդներին: Բելառուսական Epam ընկերությունը, օրինակ, SAP-ի խոշորագույն համաշխարհային գործընկերներից մեկն է:
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն է լինելու Հայաստանում ERP համակարգերի ապագան:
Վլադիսլավ Մարտինով. – Այն, ինչ ներկայումս տեղի է ունենում Հայաստանում, նման է նրան, ինչ կատարվում էր Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում մի քանի տարի առաջ: Չնայած մասնավոր սեփականության առկայությանը, մեր երկրներում կան վարչարարական-պլանային տնտեսության բազմաթիվ մնացորդներ եւ մինչ օրս չկա կոշտ մրցակցություն:
Սակայն շատ շուտով կգա այն ըմբռնման փուլը, որ շուկան գլոբալ է, եւ չի կարելի սահմանափակվել երկրի սահմաններով: Անփոփոխ թվացող տեղական ընկերությունները վաղ թե ուշ կսկսեն կորցնել հաճախորդներին եւ շահույթը: Նույնը տեղի է ունեցել նաեւ Ռուսաստանի բանկային հատվածում եւ մանրածախ շուկայում, երբ տեղական շուկա մտան համաշխարհային դերակատարները: Պայքարում կարողացան դիմակայել նրանք, ովքեր նախօրոք պատրաստվել եւ ներդրել էին բիզնեսի կառավարման այնպիսի արդյունավետ գործիքներ, ինչպիսին առկա է արեւմտյան մրցակիցների մոտ:
Ընդլայնումը դեպի համաշխարհային շուկա կամ միաձուլումը խոշոր արտասահմանյան ընկերության հետ ենթադրում է բիզնես վարելու որոշակի մշակույթ եւ դրանում կառավարման համադրելի գործիքներ:
Ամփոփելով` կցանկանայի համեմատություն կատարել. երբ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները ավտոմեքենա են գնում, նրանք ձգտում են ձեռք բերել ամենաանվտանգը, մոդայիկը, հարմարավետը, հեղինակավորը, մի խոսքով, ամենալավը: Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ նրանք պետք է բացառություն կատարեն բիզնեսի կառավարման համակարգի ընտրության դեպքում, որը, ի դեպ, ավելի կարեւոր է նրանց բարեկեցության համար: Չպետք է տնտեսել նրա վրա, ինչը թույլ է տալիս վաստակել ավելի շատ:

23:54 | 08.12.10 | Interviews | exclusive 27355
Last week, largest producer of business automated resource management systems in the world– SAP Company, announced its entry to the Armenian market. Armenia became the sixth country in CIS (after Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan and Azerbaijan), where SAP decided to develop business.
SAP General Director in CIS Vladislav Martinov and SAP Deputy General Director in CIS Ishkhan Kazinyan talked about the reasons and prospects of the company’s arrival in Armenia in an interview to Mediamax.
- At the business forum in Yerevan, dated to SAP’s arrival to the Armenian market, you explained this decision of the company by the dynamic growth of IT sector and low labor productivity in Armenian economy. Is that sufficient for SAP’s entry to a market, where business automation is at the embryo level?
Vladislav Martinov: - The sphere of information technologies is announced to be a priority sphere by the decision of the Armenian government. The country leadership realizes that IT is an instrument, which will allow solving a number of tasks (economy diversification, increase of the low level of labor productivity, etc). According to the data of “Enterprise Incubator Foundation” (EIF), the sphere of information technologies in Armenia, following the results of 2009, registered 17% growth, at that the turnover of the companies following the results of the year made USD 130mln, and their productivity increased by 9%. And recently Armenian “Shirak Technologies” Company turned to us and presented a plan for SAP’s business development in Armenia. This pushed us towards the decision to start operating here.
SAP always enters the market at the stage of its conception in order to bring the idea on the use of business solutions for enterprises and the country in general; and thus help create that market. We do not adjust to the growth speeds of a particular market, we establish those speeds ourselves.
- Does Shirak Technologies, being SAP’s partner in Armenia, have an exclusive right to sell the company’s solutions on the territory of the republic?
Vladislav Martinov:
- Shirak Technologies is our first and preferred partner in Armenia, since the company invests in building expertise, training consultants and customers, but it is not the exclusive representative.
We are careful as to choosing partners. We select them according to certain criteria: the sector expertise, business expertise, regional coverage. I do not think that SAP will have many partners in Armenia, but if a particular company wants to work with us, the doors are open.
- What solutions will SAP offer in Armenia and what sectors do you consider priority?
Vladislav Martinov: - In the course of 35 years of SAP’s work, we developed and dominated in the big segment, but over the recent 7-10 years, we have been functioning in the market of medium business. Especially for the medium enterprise, we have created SAP Business All-in-One product, which is a fully functional ERP system [Enterprise Resource Planning System], which is preliminarily adjusted to working in typical configuration of the medium business and which contains a large number of sectoral templates, and this fact significantly reduces the cost of its implementation. We believe that this product will be popular in Armenia.
There are two more interesting products, which can enjoy demand here. The first one is SAP Business One solution, which is meant for small enterprise, according to global measures, and, correspondingly, the medium one for Armenia. The second one is SAP Business On-Demand, which is a solution for medium business, provided by SaaS model (Software as a Service). We do not yet supply this one to CIS, but actively develop in the West. This business automation solution allows customers receiving the service via internet in the form of subscription and paying for it monthly. This provides the companies with the chance to automate processes, having only a computer with internet connection at their disposal, and not investing in the infrastructure at that.
SAP niche products can also be of interest for the medium segment; for instance, the SRM solution [Customer Relationship Management], which is a solution for personnel management. There are also other “point” services.
Concerning priority directions, in which we would like to offer business solutions of SAP, I will note the banking system, the governmental sector and the mining industry. Concerning the latter: SAP solutions have factually become a standard in mining sectors of CIS. This means that the gigantic segment expertise of SAP will be available for Armenian mining companies at a significantly more affordable price, than the solutions of suppliers, who are not that closely familiar with the given sector.
Automation of retail trade and production of foodstuffs can also become interesting directions of SAP business in Armenia.
- Our talks with companies, which function in Armenian market of business automation (in particular, with the Armenian partner of “1C”), showed that they somewhat doubt the successful promotion of SAP in Armenia, taking into account the high cost of your solutions, as compared to their own tariffs. How will you comment on this?
Vladislav Martinov: - It would be incorrect to compare the products of “1C” and SAP. We are more partners that rivals. In CIS there are many examples of integration of our solutions, for instance, “1C” solves tasks of tax reporting automation and we are in charge of resource management automation for the entire enterprise.
We do not take Armenian participants of the market of business automation as competitors, we take them as partners. I will explain why. During the first years of SAP work in Russia and Ukraine, there were many projects, in which “1C” products amended our solutions. SAP NetWeaver platform allows integrating various applications and securing a single information space. This is why the customer, a part whose work is automated by local companies, does not necessarily need to change from scratch and purchase the solutions of SAP. Instead, the customer may choose a more priority business process for automation, automate it with our help, and then integrate the new solution to the already existing applications of other producers.
If SAP takes up adjustment of its solutions to the local specificity, probably, this will not be the best solution for the customers in Armenia. Probably, the most optimal solution will be integration with local suppliers. This is why I urge local colleagues to consider us as partners, since the most important is to give customers maximum value from use of the product at an optimal price.
- But there are “1C” solutions, which are meant for automation of trade, production, etc.?
Ishkhan Kazinyan: - Yes, “1C” has solutions for trade, production, but business solutions of SAP are the quintessence of best business practices: business processes of the most successful companies from various sectors (from purchase to production and sale of the goods) are “fixed” in our SS.
According to the results of ForresterResearch research in 2009, SAP has been declared leader in elaboration of solutions for business efficiency increase.
If you have become SAP customer, you will develop together with us. And to grow with a partner, which enjoys annual turnover of 10bln EUR, 10% of which is invested in development of own products every year, is a huge opportunity.
- Does SAP have a promotion strategy for Armenia?
Ishkhan Kazinyan: – The strategy is simple: there are 15-20 large customers functioning here. They do not differ at all from the remaining customers of SAP all over the world. We will provide them with our services and products.
There are also a number of smaller companies and our task is to understand how added value is formed at their enterprises and to find optimal mechanisms of work with this category of customers.
Besides, we will actively cooperate with partners in order to provide high quality services and optimal price-quality correlation for our Armenian customers. We do not hope to gain profit in Armenia in 2011-2012. Our short-term strategy is investments in the market.
- Can Armenia, taking into account the small local market, make its contribution to SAP development, becoming a regional supplier of the company’s solutions?
Vladislav Martinov: - Of course. Armenia gets a good prospect to become a regional center of expertise, that is to say, start providing services of SAP consultants and programmers outside the country, since local IT specialists possess high qualification.
For instance, Belarus became a serious supplier of such specialists for the international community of SAP. In this country the number of outsourcing programming centers is very large. Dozens of thousands of people service there both Russia and global customers. Belarusian Epam Company, for instance, is one of the largest global partners of SAP.
- What will, according to you, be the future of ERP systems in Armenia?
- Vladislav Martinov: - What is taking place in Armenia now is like what was there in Russia and Ukraine a few years ago. Despite the presence of private property, in our countries there are many remains of administrative-planned economy and there is no tough competition so far.
But very soon there comes the realization of the fact that the market is global and one should not limit oneself to the borders of one’s own country. Sooner of later, the seemingly unshakable local companies start losing customers and profit. This happened to the banking sector and the retail market of Russia with the arrival of global players in the local market. Ones, who got prepared beforehand and implemented similar efficient business management tools, as the ones western competitors had, managed to remains standing in the struggle.
Expansion to the global market or merger with a large foreign company provides for certain culture of doing business and comparable management tools in it.
As a conclusion, I would like to make a comparison: when representatives of big business purchase a car, they try to purchase the safest, most stylish, comfortable, prestigious, to put it short, the best one. So there is a question: why should they make an exception, while choosing the business management system, which, by the way, is more important for their well-being? One should not try to save on something that allows earning much more.