10:34 | 18.11.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 11297
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը և Itel.am պորտալին
- Ե՞րբ կայացվեց Հայաստանում LTE տեխնոլոգիայի հիման վրա 4G ցանց կառուցելու որոշումը, և ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվել մինչ օրս:
- Այդ ուղղությամբ սկսել ենք մտածել դեռևս 2009թ. սկզբից` ընկերության 2010թ. բիզնես պլանի ու ռազմավարության մշակման փուլում: Բուն աշխատանքը սկսել ենք 2009թ. նոյեմբեր ամսից`աշխատանքներ ծավալելով թե հարմար մատակարար գտնելու, թե հաճախականություններ ստանալու ուղղությամբ, քանի որ այս տեխնոլոգիան դեռ նոր է և կարող է գործել միայն սահմանափակ թվով հաճախականություններով:
Մենք բանակցել ենք տարբեր մատակարարների հետ. ներկայումս աշխարհում կա միայն 3-4 մատակարար, որոնք արտադրում են այս տեխնոլոգիան: Արդյունքում Ericsson-ի և Huawei-ի հետ կնքվեցին համապատասխան պայմանագրեր, մշակվեցին աշխատանքային ծրագրեր: Աշխատանքային թիմն անմիջապես սկսեց իրականացնել նախագծման և  կայանների կառուցման աշխատանքները:
- Երբ է սկսվելու 4G ցանցի ֆիզիկական ներդրումը և ինչ փուլեր է այն ունենալու:
- Սկզբնական փուլում ցանցը գործարկելու ենք Երևանի փոքր կենտրոնում: Հաջորդ տարի այն կներառի ամբողջ մայրաքաղաքը: Հաջորդ փուլը կլինի ընդլայնումը մարզերում:  Առաջինը 4G ցանցը հավանաբար կներդրվի Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում, հետո կանցնենք մնացած քաղաքներին ու գյուղերին` ինչպես արվեց երրորդ սերնդի ցանցի (3G) կառուցման ժամանակ:
Ներկայումս մենք ունենք երրորդ սերնդի գործող ավելի քան 540 բազային կայան, և այդ ցուցանիշով առաջատարն ենք Հայաստանում: Մեր նպատակն ու ռազմավարությունն է` չորրորդ սերնդի ցանցը հասցնել 3G-ի ցուցանիշներին` ռադիոծածկույթի ընդգրկման, հասանելիության և այլ առումներով: Այսօրվա դրությամբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ունի ամենաընդարձակ 3G ցանցը Հայաստանում` ներառելով երկրի բնակելի տարածքների շուրջ 94%-ը կամ Հայաստանի ավելի քան 650 քաղաքներ և գյուղեր:
Մենք ձգտում ենք չորրորդ սերնդի ցանցը (4G) գործարկել մինչև դեկտեմբերի սկիզբը: Առաջին փուլում կտրամադրվեն փորձարկման անվճար հնարավորություններ: Յուրաքանչյուր բաժանորդ կարող է անձամբ փորձարկել մեզ համար բոլորովին նոր տեխնոլոգիան, որը նորարարություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում: Մեզ համար շատ կարևոր է բաժանորդներին հնարավորություն տալ փորձարկել 4G ցանցը` մինչև կոմերցիոն մեկնարկը շուկայում:
LTE-ն ունի մի շարք առանձնահատկություններ. աշխարհում հատուկենտ երկրներ կան, որտեղ այս համակարգը գործում է կոմերցիոն հիմունքներով: Պետք է հպարտությամբ նշեմ, որ Հայաստանը լինելու է ցանցը գործարկած պետությունների առաջին տասնյակում:
Մենք չենք սահմանափակվելու միայն փորձարկմամբ, ինչպես շատ օպերատորներ կանեին. որոշել ենք չորրորդ սերունդն անմիջապես մտցնել շուկա: Հետևաբար` կարող ենք ասել, որ մեր երկրի անունը միջազգային ասպարեզում կապի ոլորտում կհնչի ԱՄՆ-ի, Շվեդիայի, Նորվեգիայի և զարգացած այլ երկրների կողքին:
Ի դեպ, 2009-ի հուլիսին MTS-ի կողմից փորձնական ռեժիմով 4G ցանց գործարկվեց ԱՊՀ երկրներից Ուզբեկստանում:  Սակայն, կրկնեմ` մենք 4G ցանցը գործարկելու ենք միանգամից կոմերցիոն հիմունքներով:
LTE-ն բացառապես որպես բարձր արագություն ապահովող տեխնոլոգիա ներկայացնելը այդքան էլ ճիշտ չէր լինի: Իհարկե, երրորդ սերնդի ցանցի հետ համեմատած` այն ապահովում է տասնապատիկ ավելի բարձր արագություն: Միևնույն ժամանակ, այսպես կոչված «հապաղումը» (latency) կիսով չափ նվազում է: Մատակարարների գնահատմամբ  ներբեռնման դեպքում արագությունը կարող է հասնել մինչև 150 Մբիտ/վրկ արագության, իսկ վերբեռնման դեպքում`մինչև 50 Մբիտ/վրկ: Դրանք, ինչ խոսք, տեսական հնարավորություններն են:  Իրականում արագությունը ներբեռնման համար կարող է տատանվել 10-50 Մբիտ/վրկ-ի, իսկ վերբեռնման համար` 5-10 Մբիտ/վրկ-ի սահմաններում: Ակնհայտ է, որ 4G-ն բացարձակ տարբեր է լինելու 3G-ի արագություններից և տեխնոլոգիաներից:
- Ի՞նչ ծավալի ներդրումներ են անհրաժեշտ 4G ցանցի կառուցման համար, որքա՞ն եք ներդրել և պիտի դեռ ներդնեք:
- 4G-ն ներդնելու վրա մենք աշխատանքային և ֆինանսական ռեսուրսներ չենք խնայում: Կարող եմ ասել, որ ներդրումների ամբողջ ծավալը 2 անգամ գերազանցելու է այն, ինչ նախատեսված է եղել 2010թ.-ի համար: Լինելով առաջատարը տարբեր հարթություններում `(բաժանորդների քանակով, բազային կայանների քանակով, ցանցի հզորությամբ, սպասարկման որակով և այլն) մենք չենք պատրաստվում զիջել մեր դիրքերը: Մենք պահելու ենք առաջատարի մեր դիրքը և այն ավելի ենք ամրապնդելու:
- Կարելի՞ է ասել, որ Հայաստանը որոշակի փորձադաշտ կլինի MTC խմբի համար` 4G ցանցի ներդրման և փորձարկման առումով:
- Այո, և ոչ միայն MTC խմբի, այլև մատակարարների համար: Նրանք միշտ հետևում են գործողությունների ընթացքին, փորձարկում, վերանայում, զարգացնում են տեխնոլոգիաները, սարքավորումներն ու ծրագրային ապահովումը:
- Ի՞նչ եք կարծում, բաժանորդները պատրա՞ստ են «մարսել» այս նոր տեխնոլոգիան. չէ՞ որ 3G ցանցն էլ բավականին նոր է: Բաժանորդների ո՞ր տոկոսը պատրաստ կլինի կիրառել նոր ցանցի հնարավորությունները:
- Առաջատարը նա է, ով մշտապես ձգտում է նորությունների և ներդնում է այդ նորությունները: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ցանկանում է տեսնել տեխնոլոգիապես հարուստ Հայաստան: Այսօր մենք ունենք երկրորդ սերնդի GSM ցանցը, որն օգտագործում է 900ՄՀց և 1800 ՄՀց հաճախականությունները և 3-րդ սերնդի ցանցը, որն օգտագործում է 2100ՄՀց հաճախականությունը: 4-րդ շերտը բոլորովին անկախ է նախորդներից, ունի բազմաթիվ հնարավորություններ և առանձնահատկություններ: Մեզ համար այս տեխնոլոգիան նոր է: Եվ այն փորձնական եղանակով շահագործելու մեր ցանկության պատճառներից մեկն էլ այն է, որ մենք ցանկանում ենք տեսնել, թե բաժանորդները որքանո՞վ  են հետաքրքրված այս համակարգով: Ուզում եմ հիշեցնել, որ ի տարբերություն երրորդ սերնդի ցանցի այս տեխնոլոգիաներն արտասահմանում` միջազգային շուկայում, դեռ բավականաչափ տարածում չեն գտել: Առաջատարի մեր կարգավիճակը մեզ պարտավորեցնում է առաջարկել այդ տեխնոլոգիան, և թող բաժանորդն ինքը որոշի` արժե՞ այդ ծառայություններից օգտվել, թե` ոչ:
- 4G ցանցի գործարկումը ևս մեկ ապացույց է այն միտման, որ մրցակցությունը օպերատորների միջև ձայնային ծառայություններից տեղափոխվում է տվյալների փոխանցման, ինտերնետի դաշտ: Սա համաշխարհային միտում է: Իսկ ինչպիսի՞ն է իրավիճակը Հայաստանում. կարելի՞ է ասել, որ ձայնային ծառայությունների շուկան գրեթե հագեցած է և աճի մեծ հեռանկար այլևս չունի:
- Ձայնային ծառայությունների շուկան, իսկապես, գրեթե հագեցած է: Թեև յուրաքանչյուր ընկերություն պետք է փորձի մի փոքր ավելացնել իր ձայնային ծառայությունների բազան: Հիմա պայքարը ծավալվում է տվյալների փոխանցման շուկայում, և աշխարհում արդեն շատ արագ զարգանում է այդ միտումը:
Համենայն դեպս, կարճաժամկետ կտրվածքում, ձայնային ծառայությունների տեսակարար կշիռը եկամտաբերության իմաստով ավելի մեծ կլինի, քան տվյալների փոխանցմանը: Հատկապես միջազգային շուկաներում իրականացվել են լուրջ ներդրումներ թանկարժեք սարքավորումների ձեռքբերման և ցանց կառուցելու վրա` տվյալների փոխանցման ծառայություների պահանջարկը բավարարելու նպատակով: Դա նշանակում է, որ տվյալների փոխանցման ծառայությունները կարճաժամկետ կտրվածքում այդքան էլ եկամտաբեր չեն. 1-5 տարվա ընթացքում տեխնոլոգիաները փոխվում են, և նոր ներդրումներ կատարելու անհրաժեշտություն է առաջանում` ցանցը բոլորովին նոր սարքավորումներով համալրելու նպատակով: Անկախ պահանջվող ներդրումների ծավալից և պահանջվող ռեսուրսներից` տվյալների փոխանցման տեխնոլոգիաների ներդրումն ու ծառայությունների զարգացումը դրված է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի երկարաժամկետ ռազմավարության հիմքում` ի նպաստ մեր բաժանորդների:

10:34 | 18.11.10 | Интервью | exclusive 11129
- Когда было принято решение о внедрении в Армении сети 4G на основе технологии LTE, и какие работы уже сделаны?
- В этом направлении мы начали думать в начале 2009 года, когда обсуждались наши бизнес-план и стратегия на 2010 год. Непосредственно работа началась в ноябре 2009 года с поиском удобных поставщиков и получения частот, поскольку это новая технология и может работать только на ограниченных частотах.
Мы провели переговоры с разными поставщиками (в настоящее время в мире есть 3-4 поставщика, которые производят эти технологии). По итогам переговоров с компаниями Ericsson и Huawei были заключены соответствующие соглашения, разработаны рабочие программы. Рабочая группа сразу приступила к проектированию и строительству станций.
- Когда состоится физическое внедрение сети 4G?
- На начальном этапе мы запустим сеть в малом центре Еревана. В следующем году она рапространится на всю столицу. Следующим этапом станет расширение в регионах.
Из марзов, скорее всего, сеть будет вначале внедрена в городах Ванадзор и Гюмри, потом перейдем к остальным городам и селам, как мы делали во время строительства сети 3-го поколения (3G).
В настоящее время у нас есть 540 базовых станций сети 3G, и по этому показателю мы являемся лидером в Армении. Наша цель и стратегия - привести сеть 4G в соответствие с показателями сети третьего поколения по радиопокрытию, доступности и др. На сегодняшний день сеть 3G-сеть компании «ВиваСелл-МТС» является самой обширной в Армении, обхватывая 94% населенных территорий страны, или 650 городов и сел.
Мы стремимся запустить сеть 4G до начала декабря. На первом этапе будут предоставлены бесплатные возможности для испытания сети. Каждый абонент может сам испробовать совершенно новую технологию, котороая является новаторством и во во мире. Для нас очень важно предоставить нашим абонентам возможность тестировать сеть до ее коммерческого запуска.
Технология LTE имеет ряд особенностей, лишь в нескольких государствах сети действуют в коммерческом режиме. Должен с гордостью отметить, что Армения войдет в первую десятку стран, запустивших LTE-сеть.
Мы не ограничимся лишь испытанием, как бы сделали другие операторы - мы решили сразу выпустить на рынок четвертый слой сети. То есть, можно сказать, что в сфере связи имя нашей страны будет звучать рядом с такими странами как США, Швеция, Норвегия и другие развитые страны.
Кстати, в июле 2009 года компания МТС запустила сеть 4G в пилотном режиме в Узбекистане. Однако, повторюсь, что в Армении мы намерены запустить сеть сразу в коммерческом режиме.
Будем не совсем верно представлять LTE исключительно как технологию, обеспечивающую высокую скорость. Конечно, по сравнению с сетями третьего поколения она обеспечивает в десятки раз большую скорость. В то же время, почти вдвое сокращается так называемое «промедление» (latency). По оценке поставщиков скорость скачивания (download) может достигать 150 Мбит/сек, а в случае закачивания (upload) - до 50 Мбит/сек. Это, конечно, теоретические возможности. В реальности скорость download может колебаться от 10-20 Мбит/сек., а upload – в пределах 5-10 Мбит/сек. Очевидно, что 4G кардинально отличается от скоростей и возможностей 3G.
- Какие инвестиции необходимы для строительства сети 4G, сколько уже вложено и сколько будет еще инвестировано в данный проект?
- Мы не жалеем финансовых и трудовых ресурсов для внедрения 4G. Могу сказать, что
в 2011 году объем инвестиций будет практически вдвое больше вложений, запланированных на 2010 год. Будучи лидером в разных плоскостях (по числу абонентов, количеству базовых станций, мощности станций, качеству обслуживания) мы не собираемся уступать свои позиции. Мы сохраним и еще более усилим наши позиции лидера.
- Можно сказать, что Армения станет некой «испытательной площадкой» для группы МТС с точки зрения внедрения сети 4G?
- Да, и не только для группы МТС, но и для поставщиков. Они всегда следят за ходом действий, испытывают, пересматривают, развивают технологии и программное обеспечение.
- Как вы думаете, абоненты готовы «переварить» эту новую технологию, ведь сеть 3G достаточно новая? Какой процент абонентов будет готов к использованию возможностей новой сети?
- Лидером является тот, кто постоянном стремится к новаторству и внедряет его. «ВиваСелл-МТС» хочет видеть Армению богатой с технологической точки зрения.
Сегодня у нас есть сеть второго поколения, которая действует на частоте в 900 МГц и сеть третьего поколения, которая работает на частоте 2100 МГц. Строящийся четвертый слой полностью независим от предыдущих, имеет массу возможностей и особенностей. Для нас эта технология новая. И одной их причин запуска в тестомо режиме является то, что абоненты могут не заинтересоваться ею. Хочу напомнить, что по сравнению с сетью 3G, эти технологии пока не сильно распространены на международном рынке. То есть, абоненты также должны решить - стоит или нет? С другой стороны, неясно, кто будет более заинтересован в сети 4G - операторы или абоненты.
- Внедрение сети 4G является еще одним доказательством той тенденции, что конкуренция среди операторов из голосовых услуг переходит в сферу передачи данных. Это мировая тенденция. А какова ситуация в Армении, можно сказать, что рынок голосовых услуг практически насыщен и не имеет больших перспектив для роста?
- Рынок голосовых услуг действительно практически насыщен. Хотя каждая компания должна стремиться немного пополнить свою базу голосовых услуг. Сейчас борьба ведется на рынке передачи данных, и в мире данное направление развивается быстрыми темпами.
В то же время, удельный вес голосовых услуг по доходности будет больше, чем услуг передачи данных. На мировом уровне конкуренции инвестиции очень большие, оборудование - дорогое, строительство сетей требует больших затрат, но вместе с тем, конкуренция вынуждает снижать тарифы. Это означает, что услуги передачи данных не выгодны в краткосрочной перспективе - в течение 1-5 лет технологии меняются, и возникает необходимость в новых инвестициях для приобретения нового оборудования. Но иного выхода нет, так как этого требует конкуренция. Последовательное развитие передачи данных заложено в основу долгосрочной стратегии «ВиваСелл-МТС».