13:47 | 25.11.10 | Նորություններ | 4589
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նոյեմբերի 25-ից մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը Երեւանում կանցկացվի էլեկտրոնային բովանդակության 5-րդ համահայկական մրցույթը` նվիրված հայկական գրահրատարակության 500-ամյակին:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը ինտերնետային ռեսուրսը գրանցել www.econtentaward.am կայքում: Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն դեկտեմբերի 25-ին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի (մրցույթի գլխավոր հովանավոր) գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնադրամի տնօրեն Գարեգին Չուքասզյանն ասել է, որ մրցույթը, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, կընթանա 8 անվանակարգերում.
- էլեկտրոնային ուսուցանում,
- էլեկտրոնային առողջապահություն,
- էլեկտրոնային բիզնես,
- էլեկտրոնային գիտություն,
- էլեկտրոնային մշակույթ,
- էլեկտրոնային ժամանց,
- էլեկտրոնային կառավարում,
- էլեկտրոնային ներգրավում:
Լավագույն 16 աշխատանքների հեղինակները կստանան դրամական մրցանակներ (մրցույթի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է $10 հազ.), իսկ անվանակարգերում հաղթողները կստանան Էլեկտրոնային բովանդակության համաշխարհային մրցույթի մասնակցության ուղեգիր:
Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կարեւոր է համարում էլեկտրոնային բովանդակության զարգացումը:
Պատասխանելով Հայաստանում զուգահեռաբար ընթացող մեկ այլ` Armnetawards մրցույթի նկատմամբ վերաբերմունքի մասին Մեդիամաքս-ի հարցին` Գարեգին Չուքասզյանն ասել է, որ ողջունում է նմանատիպ այլ մրցույթների անցկացումը, քանի որ դա խթանում է ոլորտի զարգացումը: Միաժամանակ, նա մտահոգություն է հայտնել, որ Armnetawards-ն անցկացվում է նույն ժամանակահատվածում, երբ սովորաբար անցկացվում է E-content-ը:
«Կարծում եմ` կազմակերպիչները պետք է գոնե հարգանք ցուցաբերեին այն մրցույթի հանդեպ, որն անցկացվում է արդեն մի քանի տարի եւ օգնել է բազմաթիվ հայաստանյան վեբ-ռեսուրսների»,- ասել է Գարեգին Չուքասզյանը:

Director of IT Foundation Garegin Chukaszyan and “VivaCell-MTS” General Manager Ralph Yirikian
Yerevan/Mediamax/. 5th All-Armenian E-Content Contest will take place from November 25 to December 25 and is devoted to the 500th anniversary of Armenian book printing.
In order to participate in the contest, one should register their resources at www.econtentaward.am website before December 15. The results of the contest will be summed up on December 25.
Mediamax reports that, speaking at the joint news conference with “VivaCell-MTS” (general sponsor of the contest) General Manager Ralph Yirikian, Director of Information Technologies Foundation Garegin Chukaszyan stated that the contest, just like in previous years, will take place in 8 categories:
- E-education;
- E-healthcare;
- E-business;
- E-science;
- E-culture;
- E-entertainment;
- E-management;
- E-involvement.
Authors of best 16 works will receive monetary prizes (the total prize fund of the contest makes about USD 10 thousands), and the winners in the nominations will receive vouchers for participation in the Global Contest of E-Content.
Ralph Yirikian noted that “VivaCell-MTS” considers it important to develop e-content in Armenia.
Answering the question of Mediamax on the attitude towards another contest – Armnetawards, taking place in Armenia, Garegin Chukaszyan stated that he welcomes realization of other similar contests, since it stimulates development of the sector. At the same time, he expressed concern in connection with the fact that Armnetawards is held in the same period, when usually E-content is being realized.
“I believe that organizers should have at least demonstrated respect towards the contest, which is held for already a few years and which has helped many Armenian web-resources”, Garegin Chikaszyan stated.