13:47 | 25.11.10 | Նորություններ | 4589
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նոյեմբերի 25-ից մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը Երեւանում կանցկացվի էլեկտրոնային բովանդակության 5-րդ համահայկական մրցույթը` նվիրված հայկական գրահրատարակության 500-ամյակին:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը ինտերնետային ռեսուրսը գրանցել www.econtentaward.am կայքում: Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն դեկտեմբերի 25-ին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի (մրցույթի գլխավոր հովանավոր) գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնադրամի տնօրեն Գարեգին Չուքասզյանն ասել է, որ մրցույթը, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, կընթանա 8 անվանակարգերում.
- էլեկտրոնային ուսուցանում,
- էլեկտրոնային առողջապահություն,
- էլեկտրոնային բիզնես,
- էլեկտրոնային գիտություն,
- էլեկտրոնային մշակույթ,
- էլեկտրոնային ժամանց,
- էլեկտրոնային կառավարում,
- էլեկտրոնային ներգրավում:
Լավագույն 16 աշխատանքների հեղինակները կստանան դրամական մրցանակներ (մրցույթի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է $10 հազ.), իսկ անվանակարգերում հաղթողները կստանան Էլեկտրոնային բովանդակության համաշխարհային մրցույթի մասնակցության ուղեգիր:
Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կարեւոր է համարում էլեկտրոնային բովանդակության զարգացումը:
Պատասխանելով Հայաստանում զուգահեռաբար ընթացող մեկ այլ` Armnetawards մրցույթի նկատմամբ վերաբերմունքի մասին Մեդիամաքս-ի հարցին` Գարեգին Չուքասզյանն ասել է, որ ողջունում է նմանատիպ այլ մրցույթների անցկացումը, քանի որ դա խթանում է ոլորտի զարգացումը: Միաժամանակ, նա մտահոգություն է հայտնել, որ Armnetawards-ն անցկացվում է նույն ժամանակահատվածում, երբ սովորաբար անցկացվում է E-content-ը:
«Կարծում եմ` կազմակերպիչները պետք է գոնե հարգանք ցուցաբերեին այն մրցույթի հանդեպ, որն անցկացվում է արդեն մի քանի տարի եւ օգնել է բազմաթիվ հայաստանյան վեբ-ռեսուրսների»,- ասել է Գարեգին Չուքասզյանը:

13:47 | 25.11.10 | Новости | 4939
Ереван/Медиамакс/. С 25 по 25 декабря пройдет 5-й всеармянский конкурс электронного содержания, посвященный 500-летию армянского книгопечатания.
Для участия в конкурсе следует зарегистрировать свои ресурсы на сайте www.econtentaward.am до 15 декабря. Итоги конкурса будут подведены 25-го декабря.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на совместной пресс-
конференции с гендиректором «ВиваСелл-МТС» (генеральный спонсор конкурса) Ральфом Йирикяном, директор Фонда информационных технологий Гарегин Чукасзян сказал, что конкурс, как и в прежние годы, пройдет в 8-ми номинациях:
- электроннное обучение;
- электроннное здравоохранение;
- электроннный бизнес;
- электроннная наука:
- электроннная культура;
- электроннные развлечения;
- электроннное управление;
- электроннное вовлечение.
Авторы лучших 16 работ получат денежные призы (общий призовой фонд конкурса – около $10 тыс.), а победители в номинациях получат путевки на участие во Всемирном конкурсе электронного содержания.
Ральф Йирикян отметил, что «ВиваСелл-МТС» считает важным развитие электронного содержания в Армении.
Отвечая на вопрос Медиамакс об отношении к проходящему в Армении другому конкурсу - Armnetawards, Гарегин Чукасзян сказал, что приветствует проведение других подобных конкурсов, поскольку это стимулирует развитие сектора. В то же время, он выразил озабоченность в связи с тем, что Armnetawards проводится в тот же период, когда обычно проводится E-content.
«Думаю, организаторы должны были хотя бы проявить уважение по отношению к тому конкурсу, который проводится уже не первый год и помог многим армянсих веб-ресурсам», - сказал Гарегин Чукасзян.