16:35 | 29.06.10 | Նորություններ | 3608
Քրեյգ Բարեթը կարծում է, որ Հայաստանին օգտակար կլինի ուսումնասիրել IT-արդյունաբերության հարկային խթանման փորձը
Intel կորպորացիայի նախկին ղեկավար Քրեյգ Բարեթը կարծում է, որ ՀՀ իշխանություններին օգտակար կլինի ուսումնասիրել IT-հատվածի հարկման այլ երկրների փորձը:
Քրեյգ Բարեթը, ով նախօրեին ստացել է ՀՀ նախագահի մրցանակը IT զարգացման ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է, որ բազմաթիվ երկրներ օգտագործում են հարկային խթաններ: Նա օրինակ է բերել Ռումինիան, որը ծրագրավորողներին ամբողջությամբ ազատել է եկամտահարկի վճարումից:
Քրեյգ Բարեթն ասել է, որ արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ նախագահի, վարչապետի եւ էկոնոմիկայի նախարարի հետ, ում հետ քննարկել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներկայիս վիճակն ու զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության որակի բարձրացման ծրագրերը:
«Ես գիտեմ, որ Intel-ը շահագրգռված է Հայաստանում կրթական ծրագրեր իրականացնելու: Այսօր ես չեմ կարող խոսել կորպորացիայի անունից, սակայն գիտեմ, որ Intel-ում քննարկում են երկրում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը»,- ասել է Քրեյգ Բարեթը:

16:35 | 29.06.10 | Новости | 4416
Ереван /Медиамакс/. Экс-глава корпорации Intel Крейг Баррет считает, что властям Армении было бы полезно изучить опыт других стран по налогооблажению IT-сектора.
Крейг Баррет, получивший накануне премию президента Армении за выдающийся вклад в развитие IT, сказал сегодня на пресс-конференции, что страны различные используют налоговые стимулы. Он привел в качестве примера Румынию, которая полностью освободила программистов от уплаты подоходного налога.
Крейг Баррет сказал, что провел эффективные встречи с президентом, премьер-министром и министром экономики Армении, в ходе которых обсудил с ними нынешнее состояние и перспективы развития информационных технологий, в частности, программы по повышению качества образования в области высоких технологий.
«Я знаю, что Intel заинтересована реализовать в Армении образовательные программы. Сегодня я не могу говорить от имени корпорации, но знаю, что в Intel рассматривают возможность осуществления инвестиций в этой стране», - сказал Крейг Баррет.