Երեւան /Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» տեղեկացրել է, որ Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած «Հայոց թագավորներ, թագուհիներ և իշխաններ» ճանաչողական երթուղու շնորհանդեսի մասին:
Երթուղին ընդգրկելու է ողջ Արարատյան դաշտավայրը` մեկնարկելով Ագարակի հնավայրից (մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակ) եւ Արշակունիների` 4-րդ դ. կառուցված դամբարանից: Ագարակում բացառիկ գտածոներ են հայտնաբերվել, որոնք վկայում են, որ հնում այն եղել է ամենախոշոր պաշտամունքային վայրերից մեկը:
Սա «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի» 2010թ. երրորդ շնորհանդեսն է, որով կմեկնարկի Հայաստանում «Բացահայտման երթուղի» ճանաչողական տուրերի ծրագիրը:
«Ստանձնելով ԱՄԱՓ-ի ծրագրերի հովանավորությունը` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը համոզված է, որ կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակներում անհրաժեշտ է հոգ տանել հայ ազգային ինքնության և մշակույթի մասին», - նշեցին ընկերության մամլո ծառայությունում:

Yerevan /Mediamax/. VivaCell-MTS announced the presentation of “Discovery Trail for Armenia’s Kings, Queens and Princes” by the initiative of the Armenian Monuments Awareness Project (AMAP).
The Discovery Trail is a brand new idea for tourism in Armenia, linking Armenian monuments together by theme into day drive tours. This first trail for 2010, “Kings, Queens and Princes”, will celebrate the royal dynasties that forged the Armenian nation and led it to glory.
The tour will encompass all of the Ararat Valley, with the inaugural installation at Agarak excavation (3rd millennium BCE) with its extraordinarily rich findings proving its place as one of the largest worship sites in the ancient world, and the 4th century grave for the Arshakuni dynasty.
This is AMAP’s third presentation in 2010 and is a landmark in the project’s short history by installing Discovery Trails for Armenia.
“The general sponsorship of AMAP reflects VivaCell-MTS’ commitment to the preservation of Armenian history. The Company is led by the belief that corporate responsibility should embrace projects cherishing Armenian national identity and culture”, company’s press service said.