Երեւան /Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» տեղեկացրել է, որ Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած «Հայոց թագավորներ, թագուհիներ և իշխաններ» ճանաչողական երթուղու շնորհանդեսի մասին:
Երթուղին ընդգրկելու է ողջ Արարատյան դաշտավայրը` մեկնարկելով Ագարակի հնավայրից (մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակ) եւ Արշակունիների` 4-րդ դ. կառուցված դամբարանից: Ագարակում բացառիկ գտածոներ են հայտնաբերվել, որոնք վկայում են, որ հնում այն եղել է ամենախոշոր պաշտամունքային վայրերից մեկը:
Սա «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի» 2010թ. երրորդ շնորհանդեսն է, որով կմեկնարկի Հայաստանում «Բացահայտման երթուղի» ճանաչողական տուրերի ծրագիրը:
«Ստանձնելով ԱՄԱՓ-ի ծրագրերի հովանավորությունը` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը համոզված է, որ կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակներում անհրաժեշտ է հոգ տանել հայ ազգային ինքնության և մշակույթի մասին», - նշեցին ընկերության մամլո ծառայությունում:

Ереван /Медиамакс/. Сотовый оператор «ВиваСелл-МТС» объявил о презентации познавательного маршрута «Цари, царицы и князья Армении», созданного по инициативе Программы познания армянских памятников.
Первый маршрут проекта «Цари, царицы и князья Армении» 2010 года включает памятники истории, связанные с царскими и княжескими династиями, которые сформировали Армению как государство и привели страну к процветанию.
Тур будет включать в себя всю Араратскую долину. Первая информационная панель будет установлена около раскопок в Агараке (третье тысячелетие до н.э.), где были обнаружены следы древних мест поклонений, а также захоронения 4-го века, принадлежащие династии Аршакидов.
«Взяв на себя спонсорство проектов Программы познания армянских памятников, «ВиваСелл-МТС», компания руководствуется убеждением, что корпоративная ответственность должна охватывать проекты, заботящиеся о сохранении национальной идентичности и культуры», - отметили в пресс-службе компании.