«Ապագա Թեքնոլոջիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Միշել Դավուդյան
«Ապագա Թեքնոլոջիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Միշել Դավուդյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Ապրիլի 27-ին «Ապագա Թեքնոլոջիս»-ը սեմինար անցկացրեց բանկերի եւ ֆինանսական հատվածի այլ ընկերությունների համար ISO 27000 տեղեկատվական անվտանգության համակարգերի կառավարման նոր ստանդարտների թեմայով: Շնորհանդեսի ընթացքում նշվեց, որ ստանդարտները նշանավորում են նոր փուլ ՀՀ ֆինանսական համակարգի զարգացման մեջ: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, եւ որո՞նք են նոր ստանդարտների առավելությունները:
- ՀՀ կառավարությունը որոշել է տեղայնացնել ISO/IEC 27000 միջազգային ստանդարտները եւ դրանք ընդունել որպես ազգային: Այդ ստանդարտները կարող են ընդունվել ցանկացած ընկերության կողմից, սակայն, հատկապես պետք է ուշադրության առնվեն բանկերի ու ֆինանսական ինստիտուտների կողմից: Եթե մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր բանկային հատվածը մրցունակ լինի ազգային եւ միջազգային մակարդակով, պետք է ընդունենք այդ ստանդարտները` որպես տեղեկատվության պաշտպանության լավագույն ուղի:
Այդ ստանդարտները մշակվել են տարբեր հեղինակավոր ընկերությունների կողմից, այդ թվում` HSBC, Royal Dutch Shell, Unilever եւ British Telecom: Սրանք խոշոր ընկերություններ են, որոնք շատ լավ են կազմակերպված եւ չափազանց զգույշ են տեղեկատվական անվտանգության հարցերում:
Կարծում եմ` այդ ստանդարտների ներդրումը շատ կարեւոր է Հայաստանի համար: Ստանալով ISO27001 հավաստագիրը` ՀՀ բանկերը բազմաթիվ առավելություններ կունենան միջազգային բանկային համակարգի հետ համագործակցության ընթացքում: Ինչպես, հավանաբար, գիտեք, հայաստանյան կրեդիտ-քարտերը չեն ընդունվում շատ երկրներում` լինելով նույնիսկ Visa եւ Mastercard: Հաճախ դրանով հնարավոր չէ վճարել գնումը, օրինակ, eBay-ով: Իսկ երբ միջազգային բանկերն իմանան, որ ՀՀ բանկերը եւս համապատասխանում են ISO27000 ստանդարտներին, ի թիվս շատ այլ առավելությունների` մեր քարտերը կընդունվեն բոլոր երկրներում:
Երբ ընկերությունը լավ է կազմակերպված, դուք անհրաժեշտություն չունեք միեւնույն բանն անել երկու անգամ: Այդ ստանդարտների ընդունումը ընկերություններին օգնում է օպտիմալացնել եւ ռացիոնալ դարձնել իրենց աշխատանքն ու կրճատել ծախսերը: Ստանդարտները ճկուն են, դրանք ընկերությանը չեն թելադրում` ինչպես գործել, այլ խորհուրդ են տալիս համապատասխանել որոշակի կանոնների. ընկերությունը կարող է ինքնուրույն որոշել` համապատասխանե՞լ ստանդարտների շատ կետերին, թե՞ ոչ:
- ՀՀ որքա՞ն բանկեր ու ֆինանսական կազմակերպություններ են սկսել ներդնել տեղեկատվական անվտանգությանն նոր ստանդարտները: Ո՞րն է «Ապագա Թեքնոլոջիս»-ի դերն այդ գործընթացում:
- Չափանիշները դեռ ոչ մեկը չի ընդունել, սակայն հայաստանյան բանկերի մեծամասնությունը դրանց ներդրման ուղու վրա է: Սկզբում մենք ընկերություններին առաջարկում ենք կատարել տեղեկատվական անվտանգության աուդիտ (Information Security Audit Snapshot - ISAS)` համամասնական սանդղակով որոշվող իրադրության գնահատման ծառայությունը: Դա տալիս է ընկերությունում տեղեկատվական անվտանգության ընթացիկ մակարդակի ճշգրիտ պատկերը: Մենք հետազոտում ենք ոչ միայն դրանց IT-ենթակառուցվածքը, այլեւ տեղեկատվական անվտանգության հետ ասոցիացվող այլ բնագավառներ` բիզնես-պլանավորում, ֆիզիկական անվտանգություն, աշխատանքային ռեսուրսների անվտանգություն, մատչելիության կառավարում եւ այլն: Ապա մենք պատրաստում ենք հաշվետվությունը, որում նկարագրում ենք ընթացիկ իրավիճակը, ինչպես նաեւ նախանշում ենք անհրաժեշտ քայլեր հավանական խնդիրների լուծման նպատակով: Սա անհրաժեշտ է ISO2700 սերտիֆիկատ ձեռք բերելու համար:
Խնդիրների մեծ մասն ընկերությունը կարող է լուծել ինքնուրույն, սակայն որոշ բարդ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է արտաքին օժանդակություն: Օրինակ, եթե ISAS-ի արդյունքում մենք որոշում ենք 100 քայլ, ապա ընկերությունն ի վիճակի է ինքնուրույն կատարել դրանցից 70-ը, իսկ մնացած 30-ը` այնպիսի ընկերության խորհրդատվությամբ, ինչպիսին է «Ապագա»-ն:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ ֆինանսական հատվածի տեղեկատվական անվտանգության մակարդակը: Այդ հարցում մենք ինչո՞վ ենք զիջում զարգացած երկրների ֆինանսական հատվածներին:
- Մենք անցկացրել ենք հետազոտություններ հայաստանյան մի քանի բանկերում եւ, թեեւ չեմ կարող բացահայտել մանրամասները, կասեմ, որ ՀՀ բանկերի մեծամասնությունը չունի տեղեկատվական անվտանգության բավարար մակարդակ: Հայաստանում ֆինանսական շատ կազմակերպություններ չունեն արդյունավետ ինքնապաշտպանության եւ մոնիտորինգի միջոցներ: Պատճառն այն է, որ ընկերությունների մենեջմենթը հստակ չի գիտակցում տեղեկատվական անվտանգության հարցերի կարեւորությունը: Մենեջմենթը հաճախ ասոցիացնում է այն միայն IT-ի հետ, մինչդեռ իրականում տեղեկատվական անվտանգությունը վերաբերում է ձեռնարկությունների բոլոր օղակներին: Ժամանակի ընթացքում բանկերը ստիպված կլինեն համապատասխանել ISO27000 ստանդարտներին, եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկը /ԿԲ/, անկասկած, դա կխրախուսի, քանի որ անցումը նոր ստանդարտներին կարգավորչի համար կհեշտացնի ֆինանսական հատվածի հսկողությունն ու գնահատումը:
- Քանի՞ երկրներ են ամբողջությամբ անցել նոր ստանդարտներին:
- Ստանդարտները ներդրած ընկերությունների մեծամասնությունը գտնվում են Ճապոնիայում, Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում: Սակայն նույնիսկ Եվրոպայում ոչ բոլոր խոշոր ընկերություններն ունեն ISO27001 սերտիֆիկատներ, քանի որ այդ ստանդարտները հարաբերականորեն նոր են: Ներդրման ամբողջական գործընթացը ենթադրում է խորը կազմակերպչական եւ մշակութային փոփոխություններ ընկերության աշխատանքում եւ կարող է զբաղեցնել մինչեւ 2 տարի:
Նշեմ, որ նույնիսկ եթե ընկերությունը չի ձգտում ստանալ սերտիֆիկատ, դա չի նշանակում, որ այն չպետք է ներդնի այդ ստանդարտները, քանի որ դրանք լավ ուղեցույց են աշխատանքում կազմակերպվածության հասնելու համար:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հայաստանյան շուկան:
- Այսօր մենք չենք կարող գնահատել շուկան, քանի որ մինչ օրս կազմակերպություններում տեղեկատվական անվտանգության առյուծի բաժինն ապահովվում է «ինքնաշեն լուծումներով»: Դա նշանակում է, որ ընկերությունն ունի սեփական IT-ստորաբաժանումը, որն ինքնուրույն կառուցում է մատչելիության պաշտպանության համակարգը եւ փոփոխում դրա կանոնները: Աշխատանքի այդպիսի մեթոդը թույլատրելի էր 10 տարի առաջ, եւ այսօր այն կիրառելի է միայն փոքր ընկերությունների, սակայն ոչ մի դեպքում` բանկերի համար: Այսպիսով, այնպիսի ընկերությունները, ինչպիսին է Apaga-ն, որոնց հաստիքներում կան եվրոպական եւ հայաստանյան փորձառու հավաստագրված խորհրդատուներ, կարող են բանկերի համար ապահովել բիզնեսի ընդլայնման անվտանգության ապահովման ծառայությունների ողջ տեսականին:
- Հայաստանում ակտիվորեն զարգանում է ինտերնետային բանկային ծառայությունների շուկան: Ինչպե՞ս է դա ազդում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ծառայությունների շուկայի վրա:
- Հայաստանում այդ տեսանկյունից բավականին հետաքրքիր իրավիճակ է: Բոլոր բանկերը ցանկանում են գործարկել ինտերնետային բանկային ծառայություններ: Շատերն արդեն արել են դա, սակայն ոչ միշտ անցկացնելով անվտանգության հստակ վերլուծության: Որոշ բանկերի համար դա կարող է հանգեցնել լուրջ հետեւանքների:
Հայաստանում ինտերնետի շուկան լուրջ աճ է վերապրում: Շուկայում հայտնվել են նոր օպերատորներ, բարձրանում է որակը, իջնում են գները: Այսպիսով, հայաստանյան ինտերնետ-ռեսուրսներն ունենում են ավելի շատ տեղական եւ արտասահմանյան սպառողներ, իսկ դա հանգեցնում է ռիսկերի աճին:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել բազմաթիվ լուրջ գրոհների Ադրբեջանի եւ այլ երկրներից, սակայն, ցավոք, մինչ օրս ոչինչ չի արվել դրանց կանխարգելման համար: Ընկերությունները մեծամասամբ շարունակում են իրենց պաշտպանել առանց արտաքին արհեստավարժ օժանդակության:
Մեր հավաստագրված խորհրդատուները մատուցում են մի շարք ծառայություններ, ներառյալ, այսպես կոչված, թափանցելիության մակարդակի թեստավորումը (penetration testing): Դա իրենից ներկայացնում է համակարգերը վերահսկելու հաճախորդի փորձը: Թեստավորումը կատարվում է ինչպես ընկերության ներսից, այնպես էլ դրսից` նույն կերպ, ինչպես դա անում են «հաքերները»: Պետք է հիշել, որ սպառնալիքների 70%-ը ներսից է: Արդյունքում, մենք գտնում ենք խոցելի բոլոր կետերը եւ հաճախորդին տալիս ենք մանրամասն խորհրդատվություններ: Դա կոչվում է «էթիկական հաքերություն»:
Այսպիսով, շուկան մեզ համար բարելավվում է: Միաժամանակ, IT անվտանգության շուկան գիտելիքների շատ բարձր մակարդակի կարիք ունի, եւ միայն իսկական պրոֆեսիոնալները կարող են դիմանալ մրցակցությանը: 25 տարի առաջ Ֆրանսիայում հիմնված մեր ընկերությունն ունի լայն գիտելիքներ տեղեկատվական անվտանգության բոլոր բնագավառներում: Մենք գիտենք նոր սպառնալիքները:
- Հնարավո՞ր է արդյոք տեղեկատվական անվտանգության ծառայություններ մատուցող հայաստանյան ընկերության մուտքը միջազգային շուկա:
- Ինձ մոտ հակառակն է ստացվել: Սկզբում ես ընկերություն եմ հիմնել Ֆրանսիայում, ապա` Բելգիայում: Սակայն, կարծում եմ, դա լիովին հնարավոր է: Հայաստանում կան տաղանդավոր երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մենք ուսուցանում ենք, եւ մտադիր ենք նրանց դարձնել տեղեկատվական անվտանգության միջազգային մակարդակի խորհրդատուներ:

14:08 | 10.05.10 | Новости | 8655
- 27-го апреля «Апага Текнолоджис» провела семинар для банков и других компаний финансового сектора на тему новых новых стандартов управления системами информационной безопасности ISO 27000. В ходе презентации было отмечено, что стандарты знаменуют собой новый этап в развитии финансовой системы Армении. Чем это обусловлено и в чем заключаются преимущества новых стандартов?
- Правительство Армении решило локализировать международные стандарты ISO/IEC 27000 и принять их в качестве национальных. Эти стандарты могут быть приняты любой компанией, но, в особенности, должны быть приняты во внимание банками и финансовыми институтами. Если мы хотим, чтобы наш банковский сектор был конкурентоспособен на национальном и международном уровне, нам необходимо принять эти стандарты, как наилучший путь защиты информации.
Эти стандарты были разработаны различными авторитетными компаниями, в числе которых HSBC, Royal Dutch Shell, Unilever и British Telecom. Это крупные компании, которые очень хорошо организованы и крайне осторожны в вопросах информационной безопасности.
Думаю, внедрение этих стандартов очень важно для Армении. Получив сертификацию ISO27001, у банков Армении появится множество преимуществ в кооперации с международной банковской системой. Как вы, наверно, знаете, армянские кредитные карты не принимаются во многих странах, даже будучи Visa и Mastercard. Зачастую армянской кредиткой невозможно оплатить покупку, к примеру, на eBay. Таким образом, как только международные банки узнают, что банки Армении соответствуют стандартам ISO27000, наряду с множеством преимуществ, наши кредитные карты будут приниматься во всех странах.
Когда компания хорошо организована, у вас нет необходимости делать одну и ту же вещь дважды. Принятие этих стандартов помогает компании оптимизировать и рационализировать свою работу и сократить расходы. Стандарты гибки, они не диктуют компании как именно действовать, а советуют ей соответствовать определенным правилам; компания может самостоятельно решить, отвечать или нет многим пунктам данных стандартов.
- Сколько банков и финансовых организаций Армении начали внедрять у себя новые стандарты информационной безопасности? В чем заключается роль «Апага Текнолоджис» в данном процессе?
- Стандарты еще никто не принял, но большая часть армянских банков уже на пути к их внедрению. Сначала мы предлагаем банкам проделать так называемый аудит информационной безопасности (Information Security Audit Snapshot - ISAS) – услугу по оценке ситуации, определяемой по пропорциональной шкале. Это дает верную картину текущего уровня информационной безопасности в компании. Мы исследуем не только их IT-инфраструктуру, но также другие области, ассоциирующиеся с информационной безопасностью: бизнес-планирование, физическая безопасность, безопасность трудовых ресурсов, управление доступом и т.д. Затем мы готовим отчет, в котором описываем текущую ситуацию, а также обозначиваем необходимые шаги для решения потенциальных проблем. Это необходимо для достижения сертификации ISO27001.
Большинство вопросов может быть решено компанией самостоятельно, но некоторые сложнее и для их решения необходима поддержка извне. Так, к примеру, если в результате ISAS мы определяем 100 шагов, необходимых для выполнения, то компания в состоянии самостоятельно проделать 70 из них, а остальные же 30 - с помощью консалтинга такой компании, как «Апага».
- Как вы в целом оцениваете уровень информационной безопасности в финансовом секторе Армении? Чем мы уступаем в данном вопросе финансовым секторам развитых стран?
- Мы провели исследования в нескольких армянских банках и, хотя я не могу раскрыть детали, скажу, что у большинства банков Армении недостаточный уровень информационной безопасности. Многие финансовые организации Армении не обладают средствами эффективной самозащиты и мониторинга. Причина в том, что у менеджмента компаний нет ясного понимания важности вопросов информационной безопасности. Она зачастую ассоциируется у менеджмента только с IT, в то время, как на самом деле информационная безопасность относится ко всем звеньям предприятия. Со временем банкам придется соотвестствовать стандартам ISO27000 и Центральный банк (ЦБ) Армении будет несомненно поощрять это, поскольку переход к новым стандартам облегчит регулятору контроль и оценку финансового сектора.
- Сколько стран уже полностью перешли на новые стандарты?
- Наибольший процент компаний, внедривших у себя эти стандарты, находится в Японии, Индии, США и Европе. Но даже в Европе не каждая крупная компания имеет сертификат ISO27001, поскольку эти стандарты относительно новые. Полный процесс внедрения подразумевает глубокие организационные и культурные изменения в работе фирмы и может занять до 2-х лет.
Отмечу, что даже если компания не стремится получить сертификацию, это не означает, что она не должна внедрять у себя эти стандарты, поскольку они являются хорошим путеводителем к достижению организованности в работе.
- Как вы оцениваете армянский рынок по обеспечению информационной безопасности?
- Сегодня мы не можем дать оценку рынку, поскольку до сих пор львиная доля информационной безопасности в организациях обеспечивается «самодельными решениями». Это означает, что у компании есть собственное IT-подразделение, которое строит систему защиты доступа и изменяет ее правила вручную. Такой метод работы был допустим 10 лет назад. Сегодня он приемлем лишь для небольших компаний, но ни в коем случае для банков. Таким образом, компании, как Apaga, имеющие в своем штате европейских и армянских опытных сертифицированных консультантов, могут обеспечить банкам весь спектр услуг по обеспечению безопасного расширения бизнеса.
- В Армении активно развивается рынок интернет-банковских услуг. Как это действует на рынок услуг по обеспечению информационной безопасности?
- В Армении в данном аспекте ситуация довольно интересна. Все банки хотят запустить интернет-банковские услуги. Многие уже сделали это, но не всегда с проведением четкого анализа с точки зрения безопасности. Для некоторых из банков это может привести к серьезным последствиям.
Рынок интернета в Армении переживает бурный рост. На рынке появились новые операторы, повышается качество, снижаются цены. Таким образом, у армянских интернет-ресурсов появляется намного больше местных и иностранных пользователей, а это приводит к росту рисков.
За последние несколько лет мы стали свидетелями многих серьезных атак из Азербайджана и других мест, но, к сожалению, до сих пор ничего не было проделано для их предотвращения. Компании в большинстве продолжают защищать себя без профессионального содействия извне.
Наши сертифицированные консультанты оказывают ряд услуг, включая так называемое тестирование степени проникновения (penetration testing). Это представляет собой попытку взять контроль над системами клиента. Тестирование производится как изнутри компании, так и извне, в точности так, как это делают хакеры. Следует помнить, что 70% угроз исходит изнутри. В результате мы находим все уязвимости и даем клиенту детальные рекомендации. Это называется «этичное хакерство».
Таким образом, рынок для нас улучшается. Вместе с тем, рынок IT-безопасности нуждается в очень высоком уровне знаний и только настоящие профессионалы смогут выдержать конкуренцию. Наша компания, основанная мной 25 лет назад во Франции, обладает большими познаниями во всех областях информационной безопасности. Мы знаем новые угрозы.
-  Возможен ли выход армянских компаний, предоставляющих услуги по информационной безопасности, на международный рынок?
- У меня получилось наоборот. Сперва я основал компанию во Франции, а затем в Бельгии. Но думаю, это вполне возможно. В Армении есть талантливые молодые специалисты, которых мы обучаем и намерены сделать из них консультантов по информационной безопасности международного уровня.