«Ապագա Թեքնոլոջիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Միշել Դավուդյան
«Ապագա Թեքնոլոջիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Միշել Դավուդյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Ապրիլի 27-ին «Ապագա Թեքնոլոջիս»-ը սեմինար անցկացրեց բանկերի եւ ֆինանսական հատվածի այլ ընկերությունների համար ISO 27000 տեղեկատվական անվտանգության համակարգերի կառավարման նոր ստանդարտների թեմայով: Շնորհանդեսի ընթացքում նշվեց, որ ստանդարտները նշանավորում են նոր փուլ ՀՀ ֆինանսական համակարգի զարգացման մեջ: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, եւ որո՞նք են նոր ստանդարտների առավելությունները:
- ՀՀ կառավարությունը որոշել է տեղայնացնել ISO/IEC 27000 միջազգային ստանդարտները եւ դրանք ընդունել որպես ազգային: Այդ ստանդարտները կարող են ընդունվել ցանկացած ընկերության կողմից, սակայն, հատկապես պետք է ուշադրության առնվեն բանկերի ու ֆինանսական ինստիտուտների կողմից: Եթե մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր բանկային հատվածը մրցունակ լինի ազգային եւ միջազգային մակարդակով, պետք է ընդունենք այդ ստանդարտները` որպես տեղեկատվության պաշտպանության լավագույն ուղի:
Այդ ստանդարտները մշակվել են տարբեր հեղինակավոր ընկերությունների կողմից, այդ թվում` HSBC, Royal Dutch Shell, Unilever եւ British Telecom: Սրանք խոշոր ընկերություններ են, որոնք շատ լավ են կազմակերպված եւ չափազանց զգույշ են տեղեկատվական անվտանգության հարցերում:
Կարծում եմ` այդ ստանդարտների ներդրումը շատ կարեւոր է Հայաստանի համար: Ստանալով ISO27001 հավաստագիրը` ՀՀ բանկերը բազմաթիվ առավելություններ կունենան միջազգային բանկային համակարգի հետ համագործակցության ընթացքում: Ինչպես, հավանաբար, գիտեք, հայաստանյան կրեդիտ-քարտերը չեն ընդունվում շատ երկրներում` լինելով նույնիսկ Visa եւ Mastercard: Հաճախ դրանով հնարավոր չէ վճարել գնումը, օրինակ, eBay-ով: Իսկ երբ միջազգային բանկերն իմանան, որ ՀՀ բանկերը եւս համապատասխանում են ISO27000 ստանդարտներին, ի թիվս շատ այլ առավելությունների` մեր քարտերը կընդունվեն բոլոր երկրներում:
Երբ ընկերությունը լավ է կազմակերպված, դուք անհրաժեշտություն չունեք միեւնույն բանն անել երկու անգամ: Այդ ստանդարտների ընդունումը ընկերություններին օգնում է օպտիմալացնել եւ ռացիոնալ դարձնել իրենց աշխատանքն ու կրճատել ծախսերը: Ստանդարտները ճկուն են, դրանք ընկերությանը չեն թելադրում` ինչպես գործել, այլ խորհուրդ են տալիս համապատասխանել որոշակի կանոնների. ընկերությունը կարող է ինքնուրույն որոշել` համապատասխանե՞լ ստանդարտների շատ կետերին, թե՞ ոչ:
- ՀՀ որքա՞ն բանկեր ու ֆինանսական կազմակերպություններ են սկսել ներդնել տեղեկատվական անվտանգությանն նոր ստանդարտները: Ո՞րն է «Ապագա Թեքնոլոջիս»-ի դերն այդ գործընթացում:
- Չափանիշները դեռ ոչ մեկը չի ընդունել, սակայն հայաստանյան բանկերի մեծամասնությունը դրանց ներդրման ուղու վրա է: Սկզբում մենք ընկերություններին առաջարկում ենք կատարել տեղեկատվական անվտանգության աուդիտ (Information Security Audit Snapshot - ISAS)` համամասնական սանդղակով որոշվող իրադրության գնահատման ծառայությունը: Դա տալիս է ընկերությունում տեղեկատվական անվտանգության ընթացիկ մակարդակի ճշգրիտ պատկերը: Մենք հետազոտում ենք ոչ միայն դրանց IT-ենթակառուցվածքը, այլեւ տեղեկատվական անվտանգության հետ ասոցիացվող այլ բնագավառներ` բիզնես-պլանավորում, ֆիզիկական անվտանգություն, աշխատանքային ռեսուրսների անվտանգություն, մատչելիության կառավարում եւ այլն: Ապա մենք պատրաստում ենք հաշվետվությունը, որում նկարագրում ենք ընթացիկ իրավիճակը, ինչպես նաեւ նախանշում ենք անհրաժեշտ քայլեր հավանական խնդիրների լուծման նպատակով: Սա անհրաժեշտ է ISO2700 սերտիֆիկատ ձեռք բերելու համար:
Խնդիրների մեծ մասն ընկերությունը կարող է լուծել ինքնուրույն, սակայն որոշ բարդ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է արտաքին օժանդակություն: Օրինակ, եթե ISAS-ի արդյունքում մենք որոշում ենք 100 քայլ, ապա ընկերությունն ի վիճակի է ինքնուրույն կատարել դրանցից 70-ը, իսկ մնացած 30-ը` այնպիսի ընկերության խորհրդատվությամբ, ինչպիսին է «Ապագա»-ն:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ ֆինանսական հատվածի տեղեկատվական անվտանգության մակարդակը: Այդ հարցում մենք ինչո՞վ ենք զիջում զարգացած երկրների ֆինանսական հատվածներին:
- Մենք անցկացրել ենք հետազոտություններ հայաստանյան մի քանի բանկերում եւ, թեեւ չեմ կարող բացահայտել մանրամասները, կասեմ, որ ՀՀ բանկերի մեծամասնությունը չունի տեղեկատվական անվտանգության բավարար մակարդակ: Հայաստանում ֆինանսական շատ կազմակերպություններ չունեն արդյունավետ ինքնապաշտպանության եւ մոնիտորինգի միջոցներ: Պատճառն այն է, որ ընկերությունների մենեջմենթը հստակ չի գիտակցում տեղեկատվական անվտանգության հարցերի կարեւորությունը: Մենեջմենթը հաճախ ասոցիացնում է այն միայն IT-ի հետ, մինչդեռ իրականում տեղեկատվական անվտանգությունը վերաբերում է ձեռնարկությունների բոլոր օղակներին: Ժամանակի ընթացքում բանկերը ստիպված կլինեն համապատասխանել ISO27000 ստանդարտներին, եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկը /ԿԲ/, անկասկած, դա կխրախուսի, քանի որ անցումը նոր ստանդարտներին կարգավորչի համար կհեշտացնի ֆինանսական հատվածի հսկողությունն ու գնահատումը:
- Քանի՞ երկրներ են ամբողջությամբ անցել նոր ստանդարտներին:
- Ստանդարտները ներդրած ընկերությունների մեծամասնությունը գտնվում են Ճապոնիայում, Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում: Սակայն նույնիսկ Եվրոպայում ոչ բոլոր խոշոր ընկերություններն ունեն ISO27001 սերտիֆիկատներ, քանի որ այդ ստանդարտները հարաբերականորեն նոր են: Ներդրման ամբողջական գործընթացը ենթադրում է խորը կազմակերպչական եւ մշակութային փոփոխություններ ընկերության աշխատանքում եւ կարող է զբաղեցնել մինչեւ 2 տարի:
Նշեմ, որ նույնիսկ եթե ընկերությունը չի ձգտում ստանալ սերտիֆիկատ, դա չի նշանակում, որ այն չպետք է ներդնի այդ ստանդարտները, քանի որ դրանք լավ ուղեցույց են աշխատանքում կազմակերպվածության հասնելու համար:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հայաստանյան շուկան:
- Այսօր մենք չենք կարող գնահատել շուկան, քանի որ մինչ օրս կազմակերպություններում տեղեկատվական անվտանգության առյուծի բաժինն ապահովվում է «ինքնաշեն լուծումներով»: Դա նշանակում է, որ ընկերությունն ունի սեփական IT-ստորաբաժանումը, որն ինքնուրույն կառուցում է մատչելիության պաշտպանության համակարգը եւ փոփոխում դրա կանոնները: Աշխատանքի այդպիսի մեթոդը թույլատրելի էր 10 տարի առաջ, եւ այսօր այն կիրառելի է միայն փոքր ընկերությունների, սակայն ոչ մի դեպքում` բանկերի համար: Այսպիսով, այնպիսի ընկերությունները, ինչպիսին է Apaga-ն, որոնց հաստիքներում կան եվրոպական եւ հայաստանյան փորձառու հավաստագրված խորհրդատուներ, կարող են բանկերի համար ապահովել բիզնեսի ընդլայնման անվտանգության ապահովման ծառայությունների ողջ տեսականին:
- Հայաստանում ակտիվորեն զարգանում է ինտերնետային բանկային ծառայությունների շուկան: Ինչպե՞ս է դա ազդում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ծառայությունների շուկայի վրա:
- Հայաստանում այդ տեսանկյունից բավականին հետաքրքիր իրավիճակ է: Բոլոր բանկերը ցանկանում են գործարկել ինտերնետային բանկային ծառայություններ: Շատերն արդեն արել են դա, սակայն ոչ միշտ անցկացնելով անվտանգության հստակ վերլուծության: Որոշ բանկերի համար դա կարող է հանգեցնել լուրջ հետեւանքների:
Հայաստանում ինտերնետի շուկան լուրջ աճ է վերապրում: Շուկայում հայտնվել են նոր օպերատորներ, բարձրանում է որակը, իջնում են գները: Այսպիսով, հայաստանյան ինտերնետ-ռեսուրսներն ունենում են ավելի շատ տեղական եւ արտասահմանյան սպառողներ, իսկ դա հանգեցնում է ռիսկերի աճին:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել բազմաթիվ լուրջ գրոհների Ադրբեջանի եւ այլ երկրներից, սակայն, ցավոք, մինչ օրս ոչինչ չի արվել դրանց կանխարգելման համար: Ընկերությունները մեծամասամբ շարունակում են իրենց պաշտպանել առանց արտաքին արհեստավարժ օժանդակության:
Մեր հավաստագրված խորհրդատուները մատուցում են մի շարք ծառայություններ, ներառյալ, այսպես կոչված, թափանցելիության մակարդակի թեստավորումը (penetration testing): Դա իրենից ներկայացնում է համակարգերը վերահսկելու հաճախորդի փորձը: Թեստավորումը կատարվում է ինչպես ընկերության ներսից, այնպես էլ դրսից` նույն կերպ, ինչպես դա անում են «հաքերները»: Պետք է հիշել, որ սպառնալիքների 70%-ը ներսից է: Արդյունքում, մենք գտնում ենք խոցելի բոլոր կետերը եւ հաճախորդին տալիս ենք մանրամասն խորհրդատվություններ: Դա կոչվում է «էթիկական հաքերություն»:
Այսպիսով, շուկան մեզ համար բարելավվում է: Միաժամանակ, IT անվտանգության շուկան գիտելիքների շատ բարձր մակարդակի կարիք ունի, եւ միայն իսկական պրոֆեսիոնալները կարող են դիմանալ մրցակցությանը: 25 տարի առաջ Ֆրանսիայում հիմնված մեր ընկերությունն ունի լայն գիտելիքներ տեղեկատվական անվտանգության բոլոր բնագավառներում: Մենք գիտենք նոր սպառնալիքները:
- Հնարավո՞ր է արդյոք տեղեկատվական անվտանգության ծառայություններ մատուցող հայաստանյան ընկերության մուտքը միջազգային շուկա:
- Ինձ մոտ հակառակն է ստացվել: Սկզբում ես ընկերություն եմ հիմնել Ֆրանսիայում, ապա` Բելգիայում: Սակայն, կարծում եմ, դա լիովին հնարավոր է: Հայաստանում կան տաղանդավոր երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մենք ուսուցանում ենք, եւ մտադիր ենք նրանց դարձնել տեղեկատվական անվտանգության միջազգային մակարդակի խորհրդատուներ:

Apaga Technologies CEO Michel Davoudian
Interview of Apaga Technologies CEO Michel Davoudian to Mediamax Agency, Banks.am and Itel.am portals
- On April 27, Apaga Technologies organized a seminar on new ISO 27000 Information Security Management Systems standards and certification for banks and other financial sector companies. It was mentioned at the presentation that the new standards mark a new stage of development for the Armenian financial system. What is the reason for that, and what specific advantages do these new standards provide for?
- Armenian Government has decided to localize the ISO/IEC 27000 international standards and adopt them as national. These standards can be adopted by any company, and should be specially considered by banks and financial institutions. So, if we want our banking sector to be competitive nationally and internationally, we have to adopt these rules as a way to protect information.
These standards have been elaborated by various authoritative companies, among them, HSBC, Royal Dutch Shell, Unilever and British Telecom. These are big companies, which are very well organized and are very careful as to their information security.
I think implementation of these standards is very important for Armenia. Once the banks have ISO27000 certification, they get many advantages in cooperation with the international banking system. As you probably know, unfortunately Armenian credit cards are not accepted in many countries, even being Visa and Mastercards. Very often one cannot make a purchase, for instance, on eBay, using an Armenian credit card. So, once international banks know that Armenian banks comply with ISO27000 standards, along with a number of advantages, our credit cards will also be accepted internationally.
When you are well organized, you know that you don’t have to do the same thing twice. Adoption of these standards helps the company to optimize and rationalize its work and to cut down expenses. The standards are flexible, they don’t dictate the company how to act, they just advise to comply with the rules; there are many items which a company may decide to comply with or not.
- How many Armenian banks and other financial organizations are already adopting the new information security standards? What is Apaga Technologies’ role in this process?
- Nobody has adopted them yet, but most Armenian banks are already on their way. We initially offer them the ISAS – the Information Security Audit Snapshot, a service to assess the situation through a tool with a ranking scale. It provides an accurate view of their present security situation. We examine not only their IT-infrastructures, but also all other issues concerning information security: business continuity planning, physical security, human resource security, access control, etc. Then we make a report, in which we outline the current situation, as well as the necessary steps to solve the potential issues. It’s a necessary process to achieve the ISO27001 certification. Most of the issues can be solved by the company staff, but some are more difficult to achieve and require external assistance. So, let’s say, if during an ISAS we find 100 audit findings, maybe 70 of them can be solved by the bank internally. The remaining 30 points may require the help of a consulting company like APAGA.
- How do you assess the level of information security in Armenian financial sector in general? Are we inferior to developed countries in this respect?
- We’ve already made research on several banks and, although I cannot disclose the details, the level of information security in most of Armenian banks is not sufficient. Many financial companies have no real mean to protect and monitor themselves efficiently. The reason is that Information Security issues are still not well understood by management today. It is too easily associated only with IT instead, when in fact it concerns the whole company. Eventually banks will need to comply with ISO27000 standards and the Central Bank (CB) of Armenia will certainly encourage the effort, as it will make it easier to control and assess the financial sector.
- How many countries have already fully implemented these standards?
- The biggest percentage of companies, which have implemented them, is in Japan, India, USA and Europe. But even in Europe not every big company has ISO27001 certificate, as these standards are relatively new. The full process of implementation is a profound organizational and cultural change and may takeup to 2 years to achieve.
I should mention that even if a company doesn't want to get the certification stamp, it doesn’t mean it should not follow these standards, as they're very good guideline for a company to be well organized and function in a very smooth way.
- How do you assess the Armenian market of information security services?
- Today we cannot yet evaluate the market itself, because so far most of the IT security was handled with “homemade solutions”. This means you have IT-division, which makes a firewall for you and changes its rules manually. This is something that was acceptable 10 years ago. Today it can be acceptable for small companies, but by no means for banks. So, companies like Apaga, with European and Armenian certified and experienced consultants, can provide a full range of services to help banks do securely grow their business.
- Internet-banking services market is now being actively developed here. What effect does it have on the market of information security services?
- The situation in Armenia in this aspect is very interesting. Every bank wants to launch its online banking services. Many have already done it, but not always with a clear analysis from a security point of view. This could lead to major disasters for some of them.
The internet market in Armenia is booming, there are new operators, the quality is getting much better and the prices go down. So the websites will have much more local users and become much more open for users abroad. It means we can expect much more risks.
During these few years we have seen many serious attacks from the Azeri and other places and unfortunately nothing has been done to prevent them so far. There are lots of talks, but companies mostly continue to protect themselves without professional assistance from outside.
Our certified consultants provide several services, including penetration testing. The purpose is to check and try to take control of the client’s systems. This is performed from the inside and the outside, just like a hacker could do. Remember that 70% of the threats come from the inside. We can then identify vulnerabilities and risks and provide detailed recommendations. This is called “ethical hacking”.
So, the market is improving for us. At the same time, IT-security market needs very high level of knowledge and only real professionals will stand the competition. Our company, for instance, which was established by me 25 years ago in France, has got significant knowledge on all the topics of information security. We know the new threats.
- Is it possible for Armenian companies, which provide information security services, and particularly, for Apaga Technologies, to enter the international market?
- In fact I did the opposite, first establishing a company in France and later in Belgium. But I think it’s quite possible. There are very talented young specialists here in Armenia and we train them in order to elevate their level of knowledge and make them international level information security consultants.