ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյան
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտները գրեթե լիովին անտարբեր են արտադրության մեջ նորարարությունների ներդրման հանդեպ, այսօր հայտարարել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԳԱԱ ընդհանուր տարեկան ժողովում Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասել է, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում ԳԱԱ-ն բիզնեսում գիտական մշակումների ներդրման ոչ մի առաջարկ չի ստացել հայաստանյան ընկերությունների կողմից (բացառությամբ Երեւանի ոսկերչական գործարանի):
Ռադիկ Մարտիրոսյանը նշել է, որ գիտական մշակումներում բիզնես-ներդրումների խթանման համար անհրաժեշտ է ներդրողներին տրամադրել հարկային եւ այլ արտոնություններ, ինչպես նաեւ գիտական մշակումները կիրառել պետական հաստատություններում, ինչը կարող է խթանել դրանց առաջխաղացումը շուկայում:
«Անհրաժեշտ է պարզեցնել գիտական ինստիտուտների կողմից տեխնոլոգիական նորարարությունների մշակման համար ներդրումներ ստանալու մեխանիզմները, քանի որ ներկայումս ոլորտ ուղղվող ներդրումները նախեւառաջ տեղակայվում են բանկերում, որոնք վարկերի տրամադրման համար առաջադրում են գիտական ինստիտուտների ուժերից բարձր պահանջներ»,- ասել է ԳԱԱ նախագահը:
Նա տեղեկացրել է, որ 2009թ. ֆինանսավորման ավելի քան 20%-ը (շուրջ 1.3 մլրդ դրամ) ԳԱԱ-ին հաջողվել է ապահովել սեփական շահույթի հաշվին: Գիտության բյուջետային ֆինանսավորման 70%-ը ծախսվել է աշխատավարձերի վճարման նպատակով, որի միջին ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է 11.6%-ով` կազմելով 57.5 հազար դրամ ($150): ԳԱԱ աշխատակիցների քանակը 2009թ. կրճատվել է 22-ով եւ ներկայումս կազմում է 3788:
«Հայաստանում մեկ գիտաշխատողին բաժին է ընկնում տարեկան 0,3 հրապարակված հոդված, մինչդեռ ԵՄ-ում մեկ գիտաշխատողի հրապարակած հոդվածների թիվը կազմում է 0,55: Միաժամանակ, եվրոպացի գիտնականի մշակումների միջին ֆինանսավորումը կազմում է տարեկան €200 000, իսկ հայ գիտնականինը`€2000: Այսպիսով, հրապարակումների թվով հայ գիտնականը եվրոպացի գիտնականին զիջում է երկու անգամ, իսկ ֆինանսավորմամբ` ավելի քան 100 անգամ»,- ասել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը:

14:20 | 23.04.10 | Новости | 5072
Ереван/Медиамакс/. Экономические субъекты Армении практически полностью безразличны к внедрению инноваций в производстве, заявил сегодня президент Национальной академии наук (НАН) Армении Радик Мартиросян.
Как сообщает Медиамакс, выступая на общем годовом собрании НАН, Радик Мартиросян сказал, за последние 3 года НАН не получала ни одного предожения от армянских компаний (за исключением Ереванского ювелирного завода) по внедрению научных разработок в бизнесе.
Радик Мартиросян отметил, что для стимулирования бизнес-инвестиций в научные разработки необходимо предоставить инвесторам налоговые и прочие льготы, а также
применять научные разработки государственными учреждениями, что может стимулировать их продвижение на рынке.
«Необходимо облегчить механизмы по получению научными институтами инвестиций на разработку технологических инноваций, поскольку в настоящее время направляемые в сферу инвестиции сперва размещаются в банках, которые предъявляют непосильные для научных институтов требования для выдачи кредитов», - сказал президент НАН.
Он сообщил, что более 20% финансирования (около 1,3 млрд драмов) в 2009 году НАН  удалось обеспечить за счет собственной прибыли. 70% бюджетного финансирования науки ушло за выплату зарплат, средний размер которой в отчетном году увеличился на 11.6% и составил 57.5 тыс драмов (менее $150). Число сотрудников НАН сократилось в 2009 году на 22 человека и составляет в настоящее время 3788.
«На одного научного работника в Армении ежегодно приходится 0.3 опубликованной статьи, в то время, как на одного научного работника ЕС в среднем приходится 0.55 опубликованных статей. При этом, в среднем финансирование разработок одного европейского ученого составляет ежегодно €200 000, армянского же - менее €2000. Таким образом, по количеству публикаций средний армянский ученый уступает европейскому вдвое, а по финансированию - более чем в 100 раз», - сказал Радик Мартиросян. --0--