10:36 | 20.04.10 | Նորություններ | 5368
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը ողջունում է ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծումը եւ պատրաստ է համագործակցել ARMIX-ի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այդ մասին ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` պատասխանելով www.Itel.am կայքում իր բլոգի այցելուների հարցերին:
«Լինելով բջջային ինտերնետ տրամադրող օպերատոր` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ն ինտերնետ մատակարարող կազմակերպությունների հետ ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակում հաստատել էր ARMIX-ի նախաձեռնությունից շատ առաջ: Վերջերս նաեւ համապատասխան որոշում ընդունվեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից, համաձայն որի, ցանկացած ինտերնետ մատակարար պարտավոր է միացում ապահովել ինտերնետային ծառայություններ մատուցող այլ օպերատորների հետ` առաջարկի դեպքում»,- նկատել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն եւս մեկնաբանել է ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման խնդիրները www.Itel.am պորտալում:
«Կենտրոնի ստեղծման գաղափարը վերջերս եւ ոչ մեկ անգամ բարձրաձայնվել է իմ կողմից ինտերնետի շուկայի մասնակիցների հետ անձնական հանդիպումների եւ հարցազրույցների ընթացքում: Թրաֆիկի փոխանակման հարցում «ԱրմենՏել»-ը միշտ կողմ է եղել խնդրի ունիվերսալ կարգավորմանը, որն արդեն առկա է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից լոկալ թրաֆիկի փոխանակման կարգի հաստատման մասին որոշման ընդունմամբ: Այդ հարցի կարգավորման անհրաժեշտությունը չէր առաջանա, եթե որոշ օպերատորներ պիրինգային միացումների սահմանափակումները չօգտագործեին որպես մրցակցության առարկա: Հիմա, երբ հարցը լուծված է կարգավորչի միջամտությամբ, «ԱրմենՏել»-ի, ինչպես եւ նախաձեռնությանը չմասնակցող այլ օպերատորների միացումը (իսկ դրան չեն մասնակցում բազմաթիվ խոշոր օպերատորներ) բացառապես առեւտրային շահի խնդիր է: Ցավոք, «ԱրմենՏել» ընկերությունը ներգրավված չի եղել գործընթացում հիմնադրամի ձեւավորման փուլում եւ ընդգրկված չէ դրա հիմնադիրների թվում: Ավելին, մենք չենք կարող մասնակցել հիմնադրամի ստեղծումն ազդարարող հրապարակային արարողությանը որպես հրավիրյալ հանդիսատես: Սակայն, հաշվի առնելով խնդրի խորությունն ու բարդությունը` մենք բաց ենք առաջարկների համար»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:

10:36 | 20.04.10 | News | 5318
Yerevan/Mediamax/. “VivaCell-MTS” welcomes the establishment of the Fund for Internet Traffic Exchange and is ready to cooperate with ARMIX.
Mediamax reports that General Manager of the Company Ralph Yirikian said this, answering the question of his blog’s visitors at www.Itel.am portal.
“As a mobile internet operator, “VivaCell-MTS” started internet traffic exchange with internet suppliers long before the initiative of ARMIX. Recently a corresponding decision was also made by Public Service Regulatory Committee, according to which any internet supplier has to secure connection with other operators of internet services, if the corresponding offer is there”, Ralph Yirikian stated.
General Director of “ArmenTel” (Beeline brand) Igor Klimko also commented on the issues of internet traffic exchange at www.Itel.am portal.
“The idea of the center has been voiced by me for a long time already and repeatedly in interviews and in personal meetings with participants of internet market. As to the issue of internet traffic exchange, “ArmenTel” has always supported solution of the problem, which has already been achieved by the decision of Public Service Regulatory Committee on establishing the order for local traffic exchange. The necessity of regulating this issue would not occur, if certain operators did not use limitations in peering connections as a tool of competition. Now, when the issue is solved due to the regulator’s interference, the membership of “ArmenTel” company, as well as other operators, which do not participate in the initiative (and many large operators don’t), is exclusively an issue of commercial benefit. Unfortunately, “ArmenTel” company was not involved in the process at the stage of the Fund’s formation and does not enter the list of its founders. I will say more, we cannot participate in public announcement on the Fund’s foundation as an invited onlooker. However, taking into account the depth and the complexity of the given problem, we are open for suggestions”, Igor Klimko stated.