10:36 | 20.04.10 | Նորություններ | 5368
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը ողջունում է ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծումը եւ պատրաստ է համագործակցել ARMIX-ի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այդ մասին ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` պատասխանելով www.Itel.am կայքում իր բլոգի այցելուների հարցերին:
«Լինելով բջջային ինտերնետ տրամադրող օպերատոր` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ն ինտերնետ մատակարարող կազմակերպությունների հետ ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակում հաստատել էր ARMIX-ի նախաձեռնությունից շատ առաջ: Վերջերս նաեւ համապատասխան որոշում ընդունվեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից, համաձայն որի, ցանկացած ինտերնետ մատակարար պարտավոր է միացում ապահովել ինտերնետային ծառայություններ մատուցող այլ օպերատորների հետ` առաջարկի դեպքում»,- նկատել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն եւս մեկնաբանել է ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման խնդիրները www.Itel.am պորտալում:
«Կենտրոնի ստեղծման գաղափարը վերջերս եւ ոչ մեկ անգամ բարձրաձայնվել է իմ կողմից ինտերնետի շուկայի մասնակիցների հետ անձնական հանդիպումների եւ հարցազրույցների ընթացքում: Թրաֆիկի փոխանակման հարցում «ԱրմենՏել»-ը միշտ կողմ է եղել խնդրի ունիվերսալ կարգավորմանը, որն արդեն առկա է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից լոկալ թրաֆիկի փոխանակման կարգի հաստատման մասին որոշման ընդունմամբ: Այդ հարցի կարգավորման անհրաժեշտությունը չէր առաջանա, եթե որոշ օպերատորներ պիրինգային միացումների սահմանափակումները չօգտագործեին որպես մրցակցության առարկա: Հիմա, երբ հարցը լուծված է կարգավորչի միջամտությամբ, «ԱրմենՏել»-ի, ինչպես եւ նախաձեռնությանը չմասնակցող այլ օպերատորների միացումը (իսկ դրան չեն մասնակցում բազմաթիվ խոշոր օպերատորներ) բացառապես առեւտրային շահի խնդիր է: Ցավոք, «ԱրմենՏել» ընկերությունը ներգրավված չի եղել գործընթացում հիմնադրամի ձեւավորման փուլում եւ ընդգրկված չէ դրա հիմնադիրների թվում: Ավելին, մենք չենք կարող մասնակցել հիմնադրամի ստեղծումն ազդարարող հրապարակային արարողությանը որպես հրավիրյալ հանդիսատես: Սակայն, հաշվի առնելով խնդրի խորությունն ու բարդությունը` մենք բաց ենք առաջարկների համար»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:

10:36 | 20.04.10 | Новости | 5662
Ереван/Медиамакс/. «ВиваСелл-МТС» приветствует создание фонда обмена интернет-трафиком и готов к сотрудничеству с ARMIX.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сказал гендиректор компании Ральф Йирикян, отвечая на вопросы посетителей своего блога на портале www.Itel.am.
«Будучи оператором мобильного интернета, «ВиваСелл-МТС» начал обмен интернет-трафиком с поставщиками интернета задолго до инициативы ARMIX. Недавно соответствующее решение приняла и Комиссия по регулированию общественных услуг, согласно которому любой поставщик интернета обязан обеспечить соединение с другими операторами интернет-услуг при наличии предложения», - заметил Ральф Йирикян.
Гендиректор «АрменТел» (бренд Beeline) Игорь Климко также прокомментировал на портале www.Itel.am вопросы обмена интернет-трафиком.
«Идея создания центра с давних пор и не один раз озвучивалась мной в интервью и в личных встречах с участниками интернет-рынка. По вопросу обмена трафиком «АрменТел» всегда выступал за универсальное решение проблемы, которое уже получено принятием Комиссией по регулированию общественных услуг решения об утверждении порядка обмена локальным трафиком. Необходимости в регулировании этого вопроса не возникло бы, если некоторые операторы не использовали бы ограничения пиринговых соединений как инструмент конкуренции. Сейчас, когда вопрос решен благодаря вмешательству регулятора, присоединение «АрменТел», как и других операторов, не участвующих в инициативе (а в ней не участвуют многие крупные операторы) - исключительно вопрос коммерческой выгоды. К сожалению, компания «АрменТел» не была вовлечена в процесс на этапе формирования Фонда и не входит в число его учредителей. Скажу больше - мы не можем участвовать на публичной церемонии объявления о создании фонда в качестве приглашенного зрителя. Однако, учитывая глубину и сложность данной проблемы, мы открыты для предложений», - сказал Игорь Климко.