10:12 | 20.04.10 | Նորություններ | 4348
Երեւան/Մեդիամաքս/. VivaCell-MTS բջջային օպերատորը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Վանաձորում գործարկել են «Կանաչ դպրոց» ծրագիրը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են VivaCell-MTS-ի մամուլի ծառայությունում, ծրագիրը մեկնարկել է «Կանաչ սերունդ 2010» արշավի շրջանակներում:
Մինչեւ հունիս Վանաձորի թիվ 10 միջնակարգ դպրոցի աշակերտները պլաստիկ շշեր եւ օգտագործված թուղթ կհավաքեն տարբեր կառույցներից եւ կհանձնեն «Արեւորդի» էկո-ակումբին, որը թափոնը կհանձնի վերամշակող ընկերության:
FPWC-ն ողջ հասույթը կուղղի դպրոցի հարակից տարածքը կանաչապատելուն, իսկ ամենաակտիվ աշակերտները նվերներ կստանան FPWC-ի եւ VivaCell-MTS-ի կողմից:

10:12 | 20.04.10 | News | 3448
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS mobile connection operator and Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) launched “Green School” project in Vanadzor.
Mediamax was informed in the press service of VivaCell-MTS that the project is launched within the framework of “Green Generation 2010” campaign.
Till June the pupils of Vanadzor secondary school N10 will gather plastic bottles and used paper from different companies and organizations and will take them to “Sunchild” eco-club which will later deliver it to a recycling company.
With the money got from the recycling company for the delivered waste FWPC will get siblings to plant trees in the school area. Those students who will gather larger volumes of waste will be awarded with different prizes from FPWC and VivaCell-MTS.
FPWC plans to run “Green School” project on regular basis involving more students from all regions of Armenia.