16:46 | 13.04.10 | Նորություններ | 6726
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Սինոփսիս-Արմենիա»-ն եւ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը /ՀՊՃՀ/ հայտարարել են «Սինոփոիս-Արմենիա»-ի բազայի հիման վրա գործող` ՀՊՃՀ «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ եւ համակարգեր» միջդեպարտամենտալ ամբիոնի բակալավրական ուսուցման 2010-2011 ուսումնական տարվա հերթական ընդունելության մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում ՀՊՃՀ ուսանողների առջեւ հանդես գալով` «Սինոփսիս-Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանն ասել է, որ ծրագրի նպատակը որակյալ մասնագետներ պատրաստելն է գերմեծ ինտեգրալ սխեմաների նախագծման եւ էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման ոլորտներում:
Ռիչ Գոլդմանը նշել է, որ «Սինոփսիս-Արմենիա»-ի համագործակցությունը ՀՊՃՀ-ի հետ ամենասերտն է բոլոր համատեղ ծրագրերից, որոնք ընկերության կողմից իրականացվում են աշխարհի ավելի քան 1000 համալսարանների հետ: ««Սինոփսիս-Արմենիա»-ի եւ ՀՊՃՀ-ի hամատեղ ուսումնական ծրագրի շրջանավարտները դառնում են համաշխարհային մակարդակի մասնագետներ»,- ասել է Ռիչ Գոլդմանը` նշելով, որ Հայաստանում մշակված ուսումնական ծրագիրը կրկնօրինակել են, մասնավորապես, որոշ ռուսական, չինական եւ արեւմտաեվրոպական բուհեր:
«Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ եւ համակարգեր» ամբիոնի վարիչ Վազգեն Մելիքյանը հայտնել է, որ  ուսումնական ծրագրին կարող են մասնակցել  ՀՊՃՀ հաշվողական տեխնիկայի եւ ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի երկրորդ կուրսն ավարտած ուսանողները, առաջին եւ երկրորդ կուրսերում ուսումնառության արդյունքներով 4-ից ոչ ցածր (5-բալանոց համակարգով) միջին բալ ունեցող ուսանողները, ինչպես նաեւ ՀՊՃՀ քոլեջի շրջանավարտները:
Ուսուցումն ընթանալու է մասնագիտացման երկու ուղղությամբ` «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ եւ համակարգեր» եւ «Ինտեգրալ սխեմաների եւ համակարգերի մշակման ծրագրային միջոցներ»: Ընդունելության թեստերը կկազմվեն եւ փաստաթղթերի ընդունումը կկայանա ամառային քննաշրջանի ավարտից հետո:

Генеральный директор «Синопсис Армения» Рич Голдман
Ереван/Медиамакс/. «Синопсис Армения» и Армянский государственный инженерный университет (АГИУ) объявили об очередном приеме абитуриентов (2010-2011 учебный год) в бакалавриат междепартаментской кафедры «Микроэлектронные схемы и системы», действующей на базе «Синопсис Армения».
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване перед студентами АГИУ, генеральный директор «Синопсис Армения» Рич Голдман сказал, что целью программы является подготовка высококвалифицированных специалистов в области проектирования сверхбольших интегральных схем и электронной автоматизации.
Рич Голдман отметил, что сотрудничество «Синопсис Армения» с АГИУ является наиболее тесным из всех совместных программ, осуществляемых компанией с более чем 1000 университетами по всему миру. «Выпускники совместной учебной программы «Синопсис Армения» и АГИУ становятся специалистами мирового уровня»,- сказал Рич Голдман, отметив, что разработанную в Армении учебную программу переняли, в частности, некоторые российские, китайские и западноевропейские вузы.
Заведующий кафедрой «Микроэлектронные схемы и системы» Вазген Меликян сообщил, что в учебной программе могут принять участие студенты факультета вычислительной техники и информатики АГИУ, закончившие второй курс, средний балл которых по итогам предыдущих 4 семестров был не ниже 4-х (по пятибалльной шкале), а также выпускники колледжа АГИУ.
Обучение будет проходить по двум специализациям - «Микроэлектронные схемы и системы» и «Программные средства разработки интегральных схем и систем». Принятие документов и вступительные тесты состоятся по окончании летней экзаменационной сессии.