Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011թ.-ից Հայաստանում կներդրվեն բիոմետրիկ անձնագրեր եւ ID-քարտեր
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ Ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ, փոխգնդապետ Նորայր Մուրադխանյանը:
Նրա խոսքերով, ID-քարտերն ունենալու են ներքին առաքելություն եւ պարունակելու են անձնական տվյալների անկետայի տեղեկատվությունը, ինչպես նաեւ ցուցամատերի մատնահետքերը:
Նորայր Մուրադխանյանն ասել է, որ Հայաստանի այն քաղաքացիները, ում անձնագրերը վավերական են մինչեւ 2020թ., փաստաթղթերի տեսակի ազատ ընտրության հնարավորություն կունենան, իսկ 16 տարեկան քաղաքացիներին հաջորդ տարվանից պարտադիր կարգով կտրվեն բիոմետրիկ անձնագրեր եւ ID-քարտեր: Նրա խոսքերով, բիոմետրիկ քարտերի ներդրումը Եվրոպայի Խորհրդի նկատմամբ պարտավորություններից մեկն է:
“Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակ” ԲԲԸ տնօրեն Արթուր Ղուլյանը նշել է, որ ID-քարտերը երկրի քաղաքացիներին թույլ կտան էլեկտրոնային ծառայություններ ստանալ առողջապահության եւ հարկերի ոլորտում: Բացի այդ, նույնականացման քարտերը կարող են նաեւ ծառայել որպես վարորդական իրավունք, ասել է Արթուր Ղուլյանը:
Ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն ուսումնասիրել է Էստոնիայի փորձը, որը 10 տարվա ընթացքում կիրառում է բիոմետրիկ անձնագրեր եւ ID-քարտեր:

16:23 | 05.03.10 | Новости | 4564
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления паспортов и виз Полиции Армении, подполковник Норайр Мурадханян.
По его словам, ID-карты будут иметь внутреннее предназначение и содержать информацию анкеты личных данных, а также отпечатки указательных пальцев.
Норайр Мурадханян сказал, что граждане Армении, чьи паспорта действительны до 2020 года, будут иметь возможность свободного выбора вида документов, а гражданам, достигшим 16 лет, со следующего года в обязательном порядке будут выдаваться биометрические паспорта и ID-карты. По его словам, внедрение биометрических паспортов является одним из обязательств перед Советом Европы.
Директор ОАО “Офис внедрения инфраструктуры электронного управления” Артур Гулян отметил, что ID-карты позволят гражданам страны получать электронные услуги в сфере здравоохранения, налогов. Помимо этого, идентификационные карты могут служить также в качестве водительствах прав, сказал Артур Гулян.
Начальник управления паспортов и виз Полиции сообщил, что Армения изучила опыт Эстонии, которая в течение десяти лет практикует биометрические паспорта и ID–карты.