14:32 | 04.02.10 | Նորություններ | 4103
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական համագործակցության եռամյա ծրագրի համաձայն` 2012թ. հունվարից Հայաստանում պետք է ներդրվի էլեկտրոնային կառավարման ամբողջական համակարգ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր խոսվել է Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգի մշակման միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստում, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Աշխատանքային խումբը մինչեւ սեպտեմբեր պետք է մշակի Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգը:
Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգը պետք է ոչ միայն ներառի պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, այլեւ պետք է հնարավորություն ստեղծվի, որ տնտեսվարող սուբյեկտներըէլեկտրոնային փոստով կարողանան հաղորդակցվել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
Հայեցակարգի մշակումն ու իրականացումը կզուգակցվի օրենսդրական դաշտի կարգավորմամբ, մասնավորապես` կմշակվեն եւ կառավարություն կներկայացվեն “Տվյալների շտեմարանների մասին” եւ “Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին” օրինագծերը:

14:32 | 04.02.10 | Новости | 4099
Ереван /Медиамакс/. В рамках трехлетней программы политического сотрудничества Армения-ЕС с января 2012 года в Армении должна быть внедрена комплексная система электронного управления.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом говорилось сегодня на заседании межведомственной рабочей группы по разработке концепции внедрения в Армении системы электронного управления. На заседании председательствовал секретарь Совета национальной безопасности при президенте Армении Артур Багдасарян.
До сентября текущего года рабочая группа должна разработать концепцию внедрения в Армении системы электронного управления.
Артур Багдасарян отметил, что система электронного управления должна включать в себя не только органы государственного и местного самоуправления, но и предоставить возможность для электронного сообщения между хозяйствующими субъектами и госорганами.
Параллельно с разработкой концепции будут проводиться и законодательные изменения, в частности, будет разработаны и представлены правительству законопроекты «О базе данных» и «О защите личных данных».