Երեւան /Մեդիամաքս/. 2010թ. կեսերին Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում /ՀՊՃՀ/ կսկսի գործել Microsoft-ի նորարարական կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր կենտրոնի հիմնադրման մասին համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը եւ ՀՊՃՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը:
Հայաստանում Microsoft-ի նորարարական կենտրոնի հիմնադիրներն են ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչությունը եւ ՀՊՃՀ-ն:
Ինչպես հայտնել է Ոստանիկ Մարուխյանը, կենտրոնը զբաղվելու է հայաստանյան բուհերի դասախոսների, ուսանողների, IT ընկերությունների մասնագետների պատրաստմամբ եւ վերապատրաստմամբ, ինչպես նաեւ անցկացնելու է Microsoft-ի հավաստագրված դասընթացներ:
Ներսես Երիցյանը հույս է հայտնել, որ կենտրոնի ստեղծումը խթան կհանդիսանա ՀՀ IT ոլորտի ընկերությունների զարգացման համար, որոնք օժանդակություն կստանան հայաստանյան եւ համաշխարհային շուկաներում սեփական ապրանքատեսակների առաջխաղացման համար:
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ Microsoft-ի նորարարական կենտրոններ են գործում աշխարհի 40 երկրներում, իսկ Հայաստանում ստեղծվող կենտրոնը կդառնա առաջինը Հարավային Կովկասում:

12:08 | 28.12.09 | News | 4381
Yerevan /Mediamax/. Microsoft Innovation Center will start functioning in State Engineering University of Armenia (SEUA) in mid-2010.
Mediamax reports that the agreement on setting up the center was signed by the Minister of Economy of Armenia Nerses Yeritsyan, Head of Armenian representative office of Microsoft Grigor Barseghyan and Rector of SEUA Vostanik Marukhyan.
Armenian government, represented by “Enterprise Incubator” Foundation, U.S. Agency for International Development (USAID), Microsoft representative office in Armenia and SEUA are the founders of Microsoft Innovation Center.
Vostanik Marukhyan informed that the center will deal with training and retraining of Armenian higher educational institution teachers, students and specialists of IT companies, and will hold Microsoft certification courses.
Nerses Yeritsyan expressed hope that the establishment of the center will become a stimulus for development of IT sector companies in Armenia, which will receive assistance in making a transition from outsourcing to creation and promotion of own products in the Armenian and world markets.
Head of Microsoft representative office in Armenia Grigor Barseghyan noted that Microsoft Innovation Centers function in 40 countries, and the center, which is being established in Armenia, will be the first in the South Caucasus.