Երեւան /Մեդիամաքս/. 2010թ. կեսերին Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում /ՀՊՃՀ/ կսկսի գործել Microsoft-ի նորարարական կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր կենտրոնի հիմնադրման մասին համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը եւ ՀՊՃՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը:
Հայաստանում Microsoft-ի նորարարական կենտրոնի հիմնադիրներն են ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչությունը եւ ՀՊՃՀ-ն:
Ինչպես հայտնել է Ոստանիկ Մարուխյանը, կենտրոնը զբաղվելու է հայաստանյան բուհերի դասախոսների, ուսանողների, IT ընկերությունների մասնագետների պատրաստմամբ եւ վերապատրաստմամբ, ինչպես նաեւ անցկացնելու է Microsoft-ի հավաստագրված դասընթացներ:
Ներսես Երիցյանը հույս է հայտնել, որ կենտրոնի ստեղծումը խթան կհանդիսանա ՀՀ IT ոլորտի ընկերությունների զարգացման համար, որոնք օժանդակություն կստանան հայաստանյան եւ համաշխարհային շուկաներում սեփական ապրանքատեսակների առաջխաղացման համար:
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ Microsoft-ի նորարարական կենտրոններ են գործում աշխարհի 40 երկրներում, իսկ Հայաստանում ստեղծվող կենտրոնը կդառնա առաջինը Հարավային Կովկասում:

12:08 | 28.12.09 | Новости | 5645
Ереван /Медиамакс/. В середине 2010 года в Армянском государственном инженерном университете (АГИУ) начнет действовать инновационный центр Microsoft.
Как сообщает Медиамакс, соглашение о создании центра подписали сегодня министр экономики Армении Нерсес Ерицян, руководитель армянского представительства Microsoft Григор Барсегян и ректор АГИУ Востаник Марухян.
Учредителями инновационного центра Microsoft в Армении выступают правительство Армении в лице фонда «Инкубатор предприятий», Агентство международного развития США (USAID), представительство Microsoft в Армении и АГИУ.
Как сообщил Востаник Марухян, центр будет заниматься подготовкой и переподготовкой преподавателей армянских вузов, студентов и специалистов IT-компаний, а также проводить сертификационные курсы Microsoft.
Нерсес Ерицян выразил надежду, что создание центра станет стимулом для развития компаний IT-сектора Армении, которые получат содействие в деле перехода от аутсорсинга к созданию и продвижению собственных продуктов на армянском и мировом рынках.
Руководитель представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян отметил, что инновационные центры Microsoft работают в 40 странах, а центр, создаваемый в Армении, станет первым на Южном Кавказе.