14:07 | 16.12.09 | Նորություններ | 4888
Երեւան /Մեդիամաքս/. Երեւանում Հայ-հնդկական ՏՀՏ ուսումնական կենտրոնի ստեղծման աշխատանքները կմեկնարկեն 2010թ. սկզբին, իսկ հաջորդ տարվա հոկտեմբերից կենտրոնը կսկսի աշխատել լիարժեք ռեժիմով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը` հանդես գալով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրայի եւ Հնդկաստանի Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնի (C-DAC) մասնագետների հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը հանդես է գալիս որպես C-DAC-ի գործընկերը Հայաստանում ուսումնական կենտրոնի ստեղծման ոլորտում:
Բագրատ Ենգիբարյանը տեղեկացրել է, որ կենտրոնը գործելու է Երեւանի պետական համալսարանի /ԵՊՀ/ տարածքում, ունենալու է լաբորատորիաների ցանց այլ հաստատություններում եւ բաց է լինելու հետազոտողների եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների համար: Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքերով, կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` ՏՀՏ (համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման ուղղությամբ` High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով: Կենտրոնը հաշվարկված է լինելու տարեկան 1000 IT մասնագետների ուսուցման համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունը լինելու է IT ոլորտի մասնագետների լայն շրջանակի պատրաստումը, կենտրոնում կազմակերպվելու են դասընթացներ բուհերի դասախոսական կազմի համար, կատարվելու է պետական եւ այլ կառույցների մասնագետների նախապատրաստում եւ վերապատրաստում: Նախարարը նշել է, որ կենտրոնն անցկացնելու է նաեւ հավաստագրում եւ սերտիֆիկացված դասընթացներ ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ հարեւան երկրների մասնագետների համար:
Նախագծում հնդկական կողմի ներդրումների ծավալը կազմում է $1,75 մլն: Ավելի վաղ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում Բագրատ Ենգիբարյանը նշել էր, որ Հայաստանը կենտրոնի ստեղծման համար կներդնի $500 հազար:

14:07 | 16.12.09 | News | 5240
Yerevan /Mediamax/. The works on establishing Indian-Armenian “Center of Excellence” in Yerevan will be initiated in early 2010, and the center will carry out full-fledged activity since October.
Mediamax reports that the Director of “Enterprises Incubator” Foundation Bagrat Yengibaryan informed on this today, speaking at the joint news conference with the Minister of Economy of Armenia Nerses Yeritsyan, Ambassador of India in Armenia Achal Kumar Malkhutra and the experts of the Indian Center for Development of Advanced Computing (C-DAC).
“Enterprises Incubator” Foundation is the partner of C-DAC in founding the Center of Excellence in Armenia.
Bagrat Yengibaryan informed that the Center will be located on the territory of Yerevan State University (YSU), will have a network of laboratories in other establishments and will be open for researchers and representatives of the private sector. According to Bagrat Yengibaryan, Indian Param supercomputer will be placed in the center to realize research in the sphere of IT (in High Performance Computing), bioinformatics and chemistry. The center will be meant for educating 1000 IT specialists a year.
Minister of Economy of Armenia Nerses Yeritsyan informed that the basic direction of the center’s activity will be training of a wide spectrum of specialists for the IT sector. Courses for the teaching staff of higher educational institutions will be organized in the center. Training and retraining of specialists from governmental and other structures will be realized. The Minister noted that the Center will also carry out certification and certification courses not only for specialists from Armenia, but also from neighboring countries.
The volume of investments by the Indian side in the project makes $1.75mln. Earlier Bagrat Yengibaryan noted in an interview to Mediamax that Armenia would invest over $500 thousands in founding the center.