14:07 | 16.12.09 | Նորություններ | 4888
Երեւան /Մեդիամաքս/. Երեւանում Հայ-հնդկական ՏՀՏ ուսումնական կենտրոնի ստեղծման աշխատանքները կմեկնարկեն 2010թ. սկզբին, իսկ հաջորդ տարվա հոկտեմբերից կենտրոնը կսկսի աշխատել լիարժեք ռեժիմով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը` հանդես գալով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրայի եւ Հնդկաստանի Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնի (C-DAC) մասնագետների հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը հանդես է գալիս որպես C-DAC-ի գործընկերը Հայաստանում ուսումնական կենտրոնի ստեղծման ոլորտում:
Բագրատ Ենգիբարյանը տեղեկացրել է, որ կենտրոնը գործելու է Երեւանի պետական համալսարանի /ԵՊՀ/ տարածքում, ունենալու է լաբորատորիաների ցանց այլ հաստատություններում եւ բաց է լինելու հետազոտողների եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների համար: Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքերով, կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` ՏՀՏ (համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման ուղղությամբ` High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով: Կենտրոնը հաշվարկված է լինելու տարեկան 1000 IT մասնագետների ուսուցման համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունը լինելու է IT ոլորտի մասնագետների լայն շրջանակի պատրաստումը, կենտրոնում կազմակերպվելու են դասընթացներ բուհերի դասախոսական կազմի համար, կատարվելու է պետական եւ այլ կառույցների մասնագետների նախապատրաստում եւ վերապատրաստում: Նախարարը նշել է, որ կենտրոնն անցկացնելու է նաեւ հավաստագրում եւ սերտիֆիկացված դասընթացներ ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ հարեւան երկրների մասնագետների համար:
Նախագծում հնդկական կողմի ներդրումների ծավալը կազմում է $1,75 մլն: Ավելի վաղ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում Բագրատ Ենգիբարյանը նշել էր, որ Հայաստանը կենտրոնի ստեղծման համար կներդնի $500 հազար:

14:07 | 16.12.09 | Новости | 3344
Ереван /Медиамакс/. Работы по созданию в Ереване индийско-армянского «Центра отличия» начнутся в начале 2010-го года, а с октября следующего года центр будет работать в полноценном режиме.
Как сообщает Медиамакс, об этом сообщил сегодня директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, выступая на совместной пресс-конференции с министром экономики Армении Нерсесом Ерицяном, послом Индии в Армении Ачалом Кумаром Малхутрой и специалистами Индийского Центра развития передовой вычислительной техники (C-DAC).
Фонд «Инкубатор предприятий» выступает партнером C-DAC в создании в центра отличия в Армении.
Баграт Енгибарян сообщил, что центр будет располагаться на территории Ереванского государственного университета (ЕГУ), будет иметь сеть лабораторий в других учреждениях и будет открыт для исследователей и представителей частного сектора. По словам Баграта Енгибаряна в центре будет размещен индийский суперкомпьютер Param для проведения исследований в области ИТ (в направлении повышения возможностей компьютеров и компьютерной техники и программного обеспечения  - High Performance Computing), биоинформатики и химии. Центр будет рассчитан на обучение 1000 IT-специалистов в год.
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян сообщил, что основным направлением деятельности центра станет подготовка широкого спектра специалистов IT-сектора, в центре будут организованы курсы для преподавательского состава вузов, будет проводится подготовка и переподготовка специалистов государственных и прочих структур. Министр отметил, что центр будет проводить также сертификацию и сертификационные курсы не только для специалистов из Армении, но также из соседних стран.
Объем инвестиций индийской стороны в проект составляет $1,75 млн. Ранее в интервью Медиамакс Баграт Енгибарян отмечал, что Армения вложит в создание центра более $500 тыс.