18:38 | 07.11.09 | Նորություններ | 3777
Armenian Datacom Company (ADC) ընկերության գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Ավետիք Քալանթարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Նոյեմբերի 1-ին ADC-ն հայտարարեց ինտերնետ կապի մատակարարման սակագների իջեցման մասին: Ինչպիսի՞ փոփոխությունների են ենթարկվել ընկերության սակագները եւ ի՞նչը թույլ տվեց ADC-ին գնալ այդ քայլին:
- Մեր կողմից սակագների վերանայումը արձագանք է միջազգային ինտերնետ-ելքուղիներ ապահովող ընկերությունների` “ԱրմենՏելի” ու Fibernet-ի կողմից մեծածախ ինտերնետի գների իջեցմանը: Դա, իր հերթին, բխում էր Հայաստանի կառավարության եւ օպերատոր հանրության նախաձեռնությունից` ուղղված ինտերնետ ծառայությունների սակագների վերանայման անհրաժեշտությանը:
Այսպիսով, նոյեմբերի 1-ին ADC-ն տեղեկացրեց սակագների իջեցման մասին: Սա մի նոր ու հետաքրքիր իրողություն է ստեղծում մեր շուկայում եւ մեծ աջակցություն է ինչպես ՏՏ շուկային, այնպես էլ այլ ձեռնարկություններին:
Կարեւորագույն նվազեցումը հաստատագրված արագությամբ ինտերնետ հոսքերի մատակարաման գների փոփոխությունն է /սակագնի փոփոխությունը, տարբեր ծավալի հոսքերի դեպքում, կազմում է 15-ից 39%/: Բաշխված ինտերնետ-ծառայությունների սակագները, որոնք ավելի շատ նախատեսված են բիզնես հանրության համար, նվազել են 10-51%-ով:
Բացի այդ, ստեղծել ենք նաեւ նոր ապրանքատեսակներ: Օրինակ “Ինտերնետ-օֆիս” ծառայությունը, որը նախկինում տրամադրվում էր 1/4 բաշխման հարաբերակցությամբ այլեւս մատակարարվելու է 1/2 բաշխվածության գործակցով, ինչը նշանակում է ծառայության որակի շեշտակի աճ:
Այսուհանդերձ, հասկանալով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների պահանջարկը, մենք ստեղծեցինք “Ինտերնետ-օֆիս կվադրո” ապրանքատեսակը, որի բաշխվածության գործակիցը կազմում է 1/4: “Ինտերնետ-օֆիս կվադրոն” “Ինտերնետ-օֆիս” ծառայությունից էժան է մոտ 50%-ով:
Բացի այդ, փոխվել է նաեւ “Ինտերնետ-օֆիս Մինի” ծառայության բաշխման հարաբերակցությունը` 1/8-ից դառնալով 1/6: Ի դեպ, այս ծառայության ներքո մատուցվող 1.5-2 Մբիթ արագագործությամբ ինտերնետ-կապի ծառայության գները նույնպես նվազեցին մինչեւ 20%-ով:
- Վերջերս շուկա մուտք գործեց միջազգային ինտերնետային մուտք ապահովող երրորդ` GNC Alfa ընկերությունը: Պատրաստվու՞մ եք արդյոք համագործակցել նոր օպերատորի հետ:
- GNC Alfa ընկերության մուտքը շատ ուրախալի է մեզ համար: Այս ընկերությունը հանդես եկավ մի առաջարկով, որը որակապես եւ գնային առումով տարբերվում է նախկիններից:
Այժմ ինչպես ADC-ն, այնպես էլ  բազմաթիվ այլ ընկերություններ, բանակցում են GNC Alfa-ի հետ` վերջինիս ծառայություններից օգտվելու ուղղությամբ:
- GNC Alfa-ն մուտք գործեց շուկա “ԱրմենՏելի” ու Fibernet-ի կողմից գների իջեցումից հետո: Հնարավո՞ր է արդյոք, որ մոտ ժամանակներս տեղի ունենա  ինտերնետի սակագների նոր նվազում:
- Ինտերնետ-ծառայությունների շուկայի կոնյուկտուրան Հայաստանում անընդհատ փոփոխությունների է ենթարկվում: Հանդես են գալիս նոր ընկերություններ նորարար ծառայություններով, նոր ցանցերով, նոր տեխնոլոգիական լուծումներով եւ սա միանշանակ ազդում է շուկայի բոլոր մասնակիցների վարքագծի վրա:
Միայն այս աշնան ընթացքում մենք ականատես եղանք 2 լուրջ իրադարձությունների` GNC Alfa-ի ու Orange Armenia-ի մուտք գործելուն, որոնք միանշանակ ազդել են ինտերնետ-կապի սակագների վրա:
- Հեռու՞ է արդյոք Հայաստանի մեծածախ ինտերնետի շուկայական կոնյուկտուրան եվրոպականից:
- Վսհատեցնում եմ ձեզ, որ Հայաստանում ինտերնետի գները երբեք չեն լինելու եւ չեն էլ կարող հավասար լինել եվրոպական, հյուսիս-ամերիկյան եւ նույնիսկ ռուսաստանյան շուկաներում գործող գներին: Հիմնական պատճառը` տրանսմիսիոն ծախսերն են, որոնք միշտ ընդգրված են լինելու ինքնարժեքի մեջ:
Գների նվազումը կախված է Հայաստան ներկրվող ինտերնետ հոսքերի քանակի ավելացումից: Օրինակ, 10 միջազգային ելքուղիների օպերատորների գոյության դեպքում գներն իսկապես կարող են բավականին էժանանալ:
- ADC-ն դադարեցրեց “Ինտերնետ-օֆիս պրովայդերների համար” ծառայության մատակարարումը: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Այս ծառայությունն իրենից ներկայացնում էր լիցենզավորված օպերատորներին բարձր արագագործությամբ ինտերնետի մատակարարում, որը հնարավոր էր բազմակի անգամ բաշխել (sharing): Այս ծառայությունը մատակարարվում էր մեր կողմից 1/3-ի բաշխվածությամբ:  Ներկայումս, հաստատագրված արագությամբ ինտերնետի գների շեշտակի նվազումից հետո, այս ծառայությունը դառնում է անիմաստ:
- Վերջերս ADC-ն սկսեց մուտք գործել նաեւ “բնակարանային” ինտերնետի շուկա` ներկայացնելով Fastclick ծառայությունը, որի միջոցով ինտերնետը հասանելի է դառնում էլեկտրականության վարդակի միջոցով: Ինչպիսի՞ ընթացք է ստանում այս ծառայության առաջխաղացումը:
- Այս ծառայությունը մեր ընկերությունում գտնվում է դեռեւս պիլոտային կարգավիճակում: Fastclick-ի լայնածավալ մատակարարումը պետք է սկսվի մոտ ապագայում: Այժմ ընթանում են փորձարկման աշխատանքներ, որոնց արդյունքները բավականին գոհացուցիչ են:
Ինչպես հայտնի է, լարային ցանց ունեցող օպերատորների էքսպանսիան ժամանակատար է եւ ծախսատար: Ուրախալի է, որ փորձարկումների արդյունքում մենք հասկացանք, որ բնակարանային բաժանորդների շրջանում գոյություն ունի որակյալ ինտերնետ-ծառայությունների մեծ պահանջարկ:
Նորեկ լինելով շուկայի այս սեգմենտում, որոշեցինք մուտք գործել այնտեղ տեխնոլոգիական նոր լուծումով, որն իսկապես նորարարություն է մեր տարածաշրջանում:

18:38 | 07.11.09 | Новости | 5392
Интервью главного коммерческого директора компании Armenian Datacom Company (ADC) Аветика Калантаряна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- 1-го ноября ADC объявил о снижении тарифов на интернет-связь.  Каким изменениям подверглись тарифы компании и что позволило ADC пойти на этот шаг.
- Пересмотр тарифов стал откликом на снижение цен на оптовый интернет со стороны «АрменТел» и Fibernet, обеспечивающих международный интернет-выход. Это, в свою очередь, исходит из инициативы правительства Армении и операторского сообщества, нацеленной на необходимость пересмотра цен на интернет-услуги.
Таким образом, 1-го ноября ADC сообщила о снижении своих тарифов. Это создает новую и интересную ситуацию на рынке и является существенным содействием как рынку IT, так и прочим предприятиям.
Важнейшим изменением является снижение тарифов на интернет-потоки с фиксированной скоростью (снижение тарифов при разных объемах потоков составляет от 15 до 39%). Тарифы распределенных интернет услуг, более удобные для бизнес-сообщества, снизились на 10-51%.
Кроме того, мы создали новые продукты. Например услуга «Интернет-офис», которая раньше предоставлялась с соотношением распределенности 1/4, будет предоставляться с коэффициентом 1/2, что означает стремительный рост качества услуги.
В то же время, принимая во внимание спрос малых и средних предприятий, мы создали продукт «Интернет-офис квадро», коэффициент распределенности которого составляет 1/4. «Интернет-офис квадро» примерно в 2 раза дешевле услуги «Интернет-офис».
Кроме того, изменилось также соотношение распределенности услуги «Интернет-офис Мини» (было 1/8, стало 1/6). Кстати, интернет-связь скоростью 1,5-2 Мбит, предоставляемая в рамках данной услуги, также подешевела на 20%.
- Недавно на рынок вышел третий оператор, обеспечивающий международный интернет-выход – компания GNC Alfa. Будете ли вы сотрудничать с новым оператором?
- Вход компании GNC Alfa на рынок нас очень обрадовал. Эта компания выступила с предложением, которое как качественно, так и в ценовом плане отличается от прежних.
В настоящее время как ADC, так и многие другие компании ведут переговоры с GNC Alfa с целью пользования услугами последней.
- GNC Alfa вошел на рынок после снижения тарифов со стороны «АрменТел» и Fibernet. Возможно ли, что в ближайшее время произойдет новое снижение тарифов?
- Конъюктура рынка интернет-услуг Армении постоянно меняется. Появляются новые компании с новаторскими услугами, новыми сетями и технологическими решениями, и это однозначно влияет на поведение всех участников рынка.
В течение этой осени мы стали свидетелями двух важных событий - выхода ны рынок компаний GNC Alfa и Orange Armenia, что однозначно повлияло на тарифы интернет-услуг.
- Далеко ли находится рыночная конъюктура оптового интернета Армении от европейского уровня?
- Заверяю вас, что в Армении цены на интернет никогда не будут и не могут быть равными европейским, северо-американским и даже российским. Основная причина – это трансмиссионные расходы, которые всегда будут включены в себестоимость.
Снижение цен зависит от увеличения числа интернет-потоков, поступающих в Армению. Например, при наличии 10 операторов, обеспечивающих международный выход к интернет-магистралям, цены действительно могут значительно упасть.
- ADC прекратило предоставлять услугу «Интернет-офис для провайдеров». Чем это обусловлено?
- Эта услуга представляла собой снабжение лицензированных  операторов высокоскоростным интернетом, который можно было многократно распределять (sharing ). Эта услуга предоставлялась нами с распределенностью 1/3. В настоящее время, в связи с резким снижением цен на интернет с фиксированной скоростью, эта услуга теряет свой смысл.
- С недавних пор ADC начал входить также и на рынок «домашнего» интернета, представив услугу Fastslick, благодаря которой интернет становится доступным через электрическую розетку. Какое продвигается данная услуга?
- Эта услуга пока что имеет пилотный статус. Широкомасштабное предоставление Fastclick начнется в ближайшем будущем. В настоящее время нами проводятся работы по тестированию, результаты которых довольно удовлетворительны.
Как известно, экспансия операторов, имеющих проводную сеть, требует больше времени и затрат. Мы рады осознавать, что среди абонентов-физических лиц, имеется большой спрос на качественные интернет-услуги.
Будучи новичком на данном сегменте рынка, мы решили войти туда с новым технологичным решением, которое не имеет прецедента в нашем регионе.