17:00 | 29.10.09 | Նորություններ | 4870
Երեւան /Մեդիամաքս/. VivaCell-MTS բջջային օպերատորը այսօր հայտարարել է Հայաստանի 47 քաղաքներում եւ խոշոր գյուղերում 3G ցանցի գործարկման մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Սեւան քաղաքում ՄՏՍ-ի փոխնախագահ Օլեգ Ռասպոպովի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է VivaCell-MTS-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
“Այս տարի ապրիլին Գյումրիում գործարկելով 3G ցանցը` մենք խոստացանք, որ ընդլայնելու ենք այն, եւ այսօր հայտարարում ենք ցանցի ներդրման երկրորդ փուլի ավարտի մասին, ինչի արդյունքում 3G ցանցն արդեն հասանելի է Հայաստանի բոլոր մարզերում եւ Երեւանում”,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը` հավելելով, որ ընկերությունը մտադիր է սկսել ՀՀ բոլոր բնակավայրերում երրորդ սերնդի ցանցի ներդրման հերթական փուլը:
VivaCell-MTS-ի գլխավոր տնօրենը տեղեկացրել է նաեւ, որ օպերատորի 3G ցանցն արդեն հասանելի է նաեւ Երեւանի մետրոպոլիտենում: Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքերով, ընկերությունն արդեն աշխատում է LTE չորրորդ սերնդի կապի ներդրման ուղղությամբ, որը մտադիր է տրամադրել հաջորդ տարի:
Օլեգ Ռասպոպովը ողջունել է ցանցի գործարկումը Հայաստանի բոլոր մարզերում: Նա նշել է, որ անձամբ փորձարկել է կապը եւ համոզվել, որ այն համապատասխանում է միջազգային բոլոր չափանիշներին:
Գտնվելով 3G ցանցում` բաժանորդները կարող են կատարել տեսազանգեր, ինչպես նաեւ օգտվել լայնաշերտ ինտերնետից հեռախոսի կամ USB մոդեմի միջոցով:

Ереван /Медиамакс/. Сотовый оператор VivaCell-MTS объявил сегодня о запуске сети 3G в 47 городах и крупных селах Армении.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в городе Севан на совместной пресс-конференции с вице-президентом МТС Олегом Распоповым сообщил генеральный директор VivaCell-MTS Ральф Йирикян.
«Запуская сеть 3G в апреле этого года в Гюмри, мы обещали, что будем расширять сеть, и сегодня мы объявляем о завершени второго этапа ее внедрения, в результате чего сеть 3G уже доступна во всех областях Армении и в Ереване»,- сказал Ральф Йирикян, добавив, что компания намерена приступить к очередному этапу внедрения сети третьего поколения во всех населенных пунктах Армении.
Генеральный директор VivaCell-MTS сообщил также, что сеть 3G оператора доступна уже и в ереванском метрополитене. По словам Ральфа Йирикяна, компания уже работает над внедрением связи четвертого поколения LTE, которую намерена представить в следуюшем году.
Олег Распопов, в свою очередь, поприветствовал запуск сети во всех областях Армении. Он отметил, что сам протестировал связь и убедился, что она соответствует всем международным стандартам.
Находясь в сети 3G, абоненты могут производить видеозвонки, а также пользоваться широкополосным интернетом посредством телефона или USB-модема.