Երեւան /Մեդիամաքս/. Երկիշխանությունը մեծածախ ինտերնետի շուկայում հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանում ինտերնետի թափանցելիության մակարդակը տարածաշրջանում ամենացածրն է, իսկ գինը` ամենաբարձրը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին ասվում է ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտի եւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության գործունեության մասին` Կրթությամբ զարգացման ակադեմիայի (Academy for Educational Development – AED) հայաստանյան գրասենյակի եւ ԱՄՆ-ի Զարգացման միջազգային գործակալության (USAID) զեկույցում:
Զեկույցը ներկայացվել է հուլիսի 4-5-ին Դիլիջանում կայացած ՀՀ ՏՏ առաջնորդների ֆորումում:
Զեկույցի համաձայն, Հայաստանում ինտերնետից օգտվում է բնակչության 5.8%-ը, մինչդեռ Ադրբեջանում այդ ցուցանիշը կազմում է 12.7%, Վրաստանում` 8.9%, Իրանում` 34.9%, իսկ Թուրքիայում` 36.9%:
ADSL տեխնոլոգիայով վայրկյանում 1 մեգաբիտ արագությամբ անսահմանափակ ինտերնետի ամսավճարը Հայաստանում կազմում է $80, Վրաստանում` $10, Ադրբեջանում` $40, իսկ Թուրքիայում` $28:
Զեկույցի հեղինակներն առաջարկում են, որպեսզի սակագները կարգավորի ՀԾԿՀ-ն` Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի /ՏՄՊՊՀ/ հետ համատեղ:
«Բացի այդ, պրովայդերները պետք է հնարավորություն ստանան վարձակալել «ԱրմենՏելի» ռեսուրսները ինքնարժեքով հիմնավորված գներով եւ այդպիսով կազմակերպեն իրենց ելքը դեպի միջազգային կապուղիներ», - նշվում է զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները մատնանշում են նաեւ այն, որ ՀԾԿՀ-ի կիրառած պատժամիջոցները կախված չեն օպերատորների եկամուտներից եւ խախտումների շտկման ժամկետներից` խորհուրդ տալով կատարել օրենսդրական փոփոխություններ, որպեսզի տուգանված լինելու վտանգը ետ կանգնեցնի օպերատորներին հաճախակի եւ շարունակական խախտումներից:
Զեկույցում նշվում է,որ օպերատորների եւ պրովայդերների միջեւ վեճերը պարբերական բնույթ են կրում եւ հաճախ մնում են չլուծված: Արդյունքում ՀԾԿՀ-ի կողմից շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումներ կազմակերպելու անհրաժեշտություն է առաջանում` արբիտրաժային վեճերի կարգավորման ընթացակարգերի մշակման նպատակով:
Զեկույցի հեղինակները մատնանշում են նաեւ Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման (Mobile number portability - MNP) գործառույթի  ներդրման անհրաժեշտությունը եւ ՀԾԿՀ-ին առաջարկում են սկսել քննարկումներ MNP ներդրման ժամկետների վերաբերյալ:

14:08 | 06.07.09 | Новости | 5252
Ереван /Медиамакс/. Дуополия оптового интернета привела к тому, что проникновение интернета в Армении самое низкое, а цена - самая высокая в регионе.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в докладе армянского офиса Академии развития через образование (Academy for Educational Development – AED) и Агентства США по международному развитию (USAID) о телекоммуникационной сфере Армении и деятельности телекоммуникационного управления Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ). Доклад был представлен на форуме IT-лидеров Армении 4-5-го июля в Дилижане.
Согласно докладу, в Армении интернетом пользуются 5.8% населения, в то время, как в Азербайджане данный показатель составляет 12.7%, в Грузии – 8.9%, в Иране – 34.9%, а в Турции - 36.9%.
Ежемесячная плата за безлимитный интернет по технологии ADSL скоростью в 1 мегабит в секунду составляет в Армении $80, в Грузии - $10, Азербайджане - $40, а в Турции - $28.
Авторы доклада предлагают, чтобы КРОУ совместо с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) урегулировали тарифы.
«Кроме того, провайдеры должны получить возможность арендовать ресурсы «Арментел» по ценам, основанным на себестоимости и организовать таким образом собственный выход к международным магистралям», - отмечается в докладе.
Авторы доклада указывают также на то, что штрафы, применяемые КРОУ, не зависят от доходов операторов и сроков устранения нарушений, рекомендуя провести законодательные изменения, чтобы опасность быть оштрафованным удерживала операторов от частых и продолжительных нарушений.
В докладе отмечается, что споры между операторами и провайдерами носят хронический характер и зачастую остаются нерешенными, вследствие чего есть необходимость организации со стороны КРОУ обсуждений с заинтересованными сторонами с целью разработки процедур урегулирования арбитражных споров.
Авторы доклада указывают также на необходимость внедрения в Армении функции переносимости номера мобильного телефона (Mobile number portability - MNP) и предлагают КРОУ начать обсуждения для определения сроков внедрения MNP.