10:11 | 15.06.09 | Նորություններ | 13144
Armenian PowerSpell ծրագրի հեղինակ Արման Բոշյանի և ծրագրի պաշտոնական դիստրիբյուտոր “Սահակ Պարթեւ-Պապյան” ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Պապյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Երբվանի՞ց եք զբաղվում Armenian PowerSpell-ի թողարկմամբ: Ծրագրի անվանումը Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2 է, փաստորեն, նախկինում կային ծրագրի այլ թողարկումներ:
Ա. Բոշյան - Armenian PowerSpell-ի նախատիպը` ArmOrfo-ն, ստեղծվել է 9 տարի առաջ: Այն հանդիսանում էր հայերենի ուղղագրությունը ստուգող առաջին ծրագիրը: Նման ծրագրերին սովորաբար անվանում են spell checker: ArmOrfo-ն ուներ բավականին համեստ հնարավորություններ. բառարանը պարունակում էր 60 000 բառ: Այնուամենայնիվ, ծրագիրը բավականին մեծ պահանջարկ էր վայելում, քանզի այլընտրանք այն ժամանակ դեռ չկար: Ծրագիրը շատ թույլ էր պաշտանված անօրինական տարածումից, ինչն էլ հենց խանգարեց դրա զարգացմանը: Microsoft Windows օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակի լույս տեսնելուց հետո ծրագրի անօրինական տարածումն ընդհատվեց, քանի որ ArmOrfo-ն չէր աշխատում նոր Windows-ի հետ:
Այսպիսով, ծրագրի զարգացումն ընդհատվեց անհրաժեշտ ֆինանսավորման բացակայության պատճառով: 2005 թվականին ես որոշում կայացրեցի իմ ուժերով շարունակել ֆինանսավորումն ու նոր ծնունդ տալ ծրագրին` անվանելով այն Armenian PowerSpell: Ներգրավեցի աշխատանքում լեզվագետների եւ թարգմանիչների: Որոշեցինք ստեղծել ծրագիր, որը հաշվի կառներ հայերենի ուղղագրության օրենքները, պարզագույն քերականությունը, եւ, ամենակարեւորը, կաշխատեր հնչողության հիման վրա:
Ի դեպ, Armenian PowerSpell-ն այսօր աշխարհում միակ spell checker-ն է, որը
ստուգում է, թե ինչպես են հնչում բառերը եւ տալիս համապատասխան ուղղագրական առաջարկներ: Այսպիսով` ծրագիրը հաշվի է առնում թե բառի արմատը, թե հոլովն ու կիրառման ձեւը:
PowerSpell 2005-ի զարգացմանը նույնպես խանգարեց ծրագրի անօրինական տարածումը:
Armenian PowerSpell 2009-ն արդեն իմ երրորդ փորձն է, որն ես նույնպես իրականացրել եմ ինքնաֆինանսավորմամբ, սակայն արդեն հաշվի եմ առել ծրագրի անօրինական տարածման բոլոր հնարավորությունները եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումները:
Ծրագիրը վաճառքի է հանվել 2009 թ. մարտի 1-ին եւ ապահովում է հայոց լեզվի 97%-անոց ծածկույթ:
- Ինչպե՞ս հասկանալ “հայոց լեզվի 97%-ի ծածկույթ” ասվածը:
Ա. Բոշյան - Դա նշանակում է, որ ծրագիրը ճանաչում է հայոց լեզվում կիրառվող բառերի 97%-ը (մոտ 550 000 բառ ու բառատեսակ) եւ, բնականաբար, ուղղում է այդ բառերում թույլ տրված տառասխալները: Ի դեպ, օգտագործողն էլ իր հերթին կարող է ավելացնել ծրագրի մեջ այնպիսի բառեր, որոնք բացակայում են մեր բառարանում:
Լեզվի 97%-անոց ծածկույթը լիովին համապատասխանում է միջազգային մակարդակին: Իսպաներենի, ռուսերենի ու ֆրանսերենի ուղղագրությունը ստուգող համանման ծրագրերն ապահովում են լեզվի 95-96% ծածկույթ: Հաշվի առնելով, որ հայոց լեզուն աշխարհի ամենաբարդ լեզուներից մեկն է, 97%-անոց ծածկույթ ստանալու համար պահանջվեց 20 մասնագետների մոտ 5 տարվա քրտնաջան աշխատանք:
Ծրագիրը ստուգում է հայերենի ուղղագրությունը, պարզագույն քերականությունն ու կետադրությունը, բարդ ընկալվող հաջորդականությունները, որոշ շարահյուսական սխալներ, օժանդակ բայերի կիրառումը, ինչպես նաեւ վերլուծում է օտար բառերն ու առաջարկում հայերեն տարբերակները:
Ծրագրում ընդգրկված օտար բառերի ցանկը կազմելիս` մենք ուսումնասիրել ենք թերթերն ու ինտերնետ-ֆորումները եւ առանձնացրել ենք մոտ 400 ոչ հայերեն բառեր, որոնք լայն կիրառում ունեն հասարակության մեջ:
Հուսով եմ, 2010 թ-ին Armenian PowerSpell-ը կդառնա նաեւ քերականություն ստուգման լիարժեք ծրագիր:
- Ծրագրի հետ ծանոթանալիս նկատեցինք, որ այն միայն առաջարկում է ուղղումներ, մինչդեռ, օրինակ, ռուսերենի ու անգլերենի համանման ծրագները ավտոմատ կերպով ուղղում են որոշ բառեր, վերջակետից հետո սկսում են նախադասությունը մեծատառով եւ այլն: Ինչու՞ Armenian PowerSpell-ը չունի այս հարմար հնարավորությունը:
Ա. Բոշյան - Armenian PowerSpell-ն պաշտպանում է մարդու իրավունքն արտահայտվելու այնպես, ինչպես նա ուզում է: Ծրագիրը չի ուղղի ոչ մի սխալ առանց համապատասխան հրահանգի, հաշվի առնելով այն հավանականությունը, որ օգտագործողը դիտավորյալ է թույլ տալիս սխալը:
- Ծրագրի բնութագրում նշվում է, որ ուղղագրությունը ստուգվում է 2 մեթոդներով` պարզ եւ խիստ: Այդ մեթոդները միաժամանա՞կ են գործում, թե՞ օգտագործողն ինքն է որոշում, թե որ մեթոդով կատարել ստուգումը:
Ա. Բոշյան - Որոշում է օգտագործողը: Պարզ մեթոդն ուղղում է այն դեպքերում, երբ, օրինակ, օգտագործոգը թույլ է տալիս տառասխալ, մուտքագրում է ավելորդ տառ, իսկ խիստը ստուգում է հոլովները եւ այն դեպքերը, երբ օգտագործողը մուտքագրում է օտար բառ, որն ունի իր հայերեն տարբերակը:
Պարզ մեթոդն աշխատում է արագ եւ հարմար է ամենօրյա նամակագրության համար, մինչդեռ խիստը աշխատում է դանդաղ, բայց ապահովում է ուղղագրության 99.99%-անոց ճշգրտություն: Այս մեթոդն առավել նպատակահարմար է հրատարակչությունների համար: Խիստ մեթոդը խորհուրդ է տրվում կիրառել նաեւ պատասխանատու փաստաթղթեր պատրաստելիս:
- Ծրագիրն աշխատու՞մ է միայն հայերեն Unicode-ի հետ, թե՞ հասկանում է նաեւ ANSI կոդավորումը, որով այսօր գրում է օգտագործողների մեծամասնությունը:
Ա. Բոշյան - Ծրագիրն աշխատում է հայերենի կոդավորման բոլոր տեսակների հետ:
- ANSI-ով տպելիս` տառերը հաճախ ինքնուրույն փոխվում են: Ուղղու՞մ է արդյոք այդ թերությունն Armenian PowerSpell-ը:
Ա. Բոշյան - Այո: Ծրագիրը հաշվի է առնում նույնիսկ այն դեպքերը, երբ օգտագործողը հայերեն տպելիս սխալմամբ օգտագործում է լատիներեն տառեր, որոնք իրենց տեսքով համընկնում են հայկական տառերի հետ:
- Ինչպե՞ս է տարածվում ծրագիրը: Քանի՞ կազմակերպություն եւ անհատ է այն արդեն ձեռք բերել, եւ նախատեսու՞մ եք արդյոք որեւէ գովազդային ակցիա` այն հանրաճանաչ դարձնելու համար:
Հ. Պապյան - Ծրագրի տարածմամբ զբաղվում է “Սահակ Պարթեւ-Պապյան” ընկերությանը պատկանող “Արեգ” տեղեկատուն:
Ի դեպ, չեմ կարող չնշել այն խորհրդանշական պատահականությունը, որ հայոց լեզվի արդիական խնդիրներով զբաղվում է մի ընկերություն, որն իր անվան մեջ կրում է կաթողիկոս Սահակ Պարթեւի անունը: Հայտնի է, որ հենց Սահակ Պարթեւի պատվերով է Մեսրոպ Մաշտոցը ստեղծել հայոց այբուբենը:
Ծրագիրը տարածվում է www.powerspell.am և www.soft.areg.biz կայքերի միջոցով, որոնք լավ ինդեքսավորվում են որոնման համակարգերի կողմից: Բացի այդ, մենք ունենք անմիջական կապ հազարավոր կազմակերպությունների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս բավականին արդյունավետ իրականացնել շուկայական հետազոտություններն ու տարածումը:
Այսօր մենք ունենք արդեն մոտ 300 բաժանորդ: Բացի այդ,ծրագիրն ազատ է 7-օրյա օգտագործման համար: Մեր կենտրոնական սերվերի միջոցով մենք հետեւում ենք ծրագրի օգտագործման հաճախականությանը և կարող ենք փաստել, որ 2 ամիսների ընթացքում ծրագիրն արդեն ստուգել է 160 000 էջ ու ուղղել 800 000 տառասխալ:
Մենք մշտապես դրական արձագանքներ ենք ստանում ծրագրի բաժանորդներից: Իրոք, ծրագրի գինը, որն, ի դեպ, կազմում է տարեկան 9000 դրամ, անհամեմատելի է իր տված օգուտի հետ:
Armenian PowerSpell-ի տարածմամբ մենք նաեւ ուզում ենք հայ հասարակության մեջ սերմանել արտոնագրված ծրագրերի օգտագործման մշակույթը:
Ծրագիրը մշտապես թարմացվում է, եւ արտոնագրված տարբերակի սեփականատերն ինքը կարող է ընտրել թարմացման հարմար տարբերակը:
- Ծրագիրը միայն Հայաստանու՞մ է տարածվում է, թե՞ նաեւ արտասահմանում:
Հ. Պապյան - Այս պահի դրությամբ մեր նպատակային շուկան Հայաստանն է: Ռուսաստանում եւ մի շարք այլ երկրներում բնակվող հայկական սփյուռքի շրջանում, ցավոք, հայերենով տպելու պրակտիկան շատ թույլ է տարածված, եւ նման ծրագրի պահանջարկ գրեթե չկա:
- Արդեն ավարտական փուլում են գտնվում Misrosoft Office 2007-ի հայերեն տարբերակի պատրաստման աշխատանքները: Հնարավո՞ր է արդյոք, որ Misrosoft Office-ն ու Armenian PowerSpell-ը վաճառվեն մեկ ծրագրային փաթեթի մեջ:
Ա. Բոշյան - Մտածում ենք այդ ուղղությամբ: Սովորաբար Microsoft Office-ի հետ տարածվում են spell checker-ների ավելի թույլ տարբերակներ, իսկ պրոֆեսիոնալ տարբերակները վաճառվում են առանձին: Երեւի հենց այդպես էլ կանենք:
- Մենք գիտենք, որ բացի Armenian PowerSpell-ից դուք ստեղծում եք նաև Armenian PowerDictionary էլեկտրոնային բառարան: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, այս բառարանը կարող է հայալեզու օգտագործողին տալ այնպիսի հնարավորություններ, ինչպես, օրինակ, ռուսալեզու օգտագործողին տալիս է ABBYY Lingvo-ն:
Ա. Բոշյան - Մի քանի ամսից լույս կտեսնի Armenian PowerDictionary 2009-ը, որն իր մեջ կընդգրկի 200 000 թարգմանություն: Բառարանը լինելու է եռալեզու` ռուսերեն, հայերեն եւ անգլերեն: Հավատացնում են ձեզ, որ հայալեզու օգտագործողին այն ընձեռելու է շատ ավելի լայն հնարավորություններ, քան, օրինակ, ռուսալեզու օգտագործողին տալիս է Lingvo-ն:

10:11 | 15.06.09 | Новости | 13589
Интервью автора программы Armenian PowerSpell Армана Бошяна и директора ООО «Саак Партев–Папян» Айка Папяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Как давно Вы занимаетесь выпуском программы Armenian PowerSpell? Полное название программы - Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2. Получается, были и предыдущие версии?
А. Бошян: - Прототип Armenian PowerSpell – ArmOrfo - был создан 9 лет назад и стал первой программой, проверяющей армянскую орфографию. Подобные программы обычно называют spell checker. У ArmOrfo были достаточно скромные возможности: словарь содержал 60 000 слов. Тем не менее, программа пользовалась достаточно большим спросом, поскольку альтернатив в то время не было. Программа была очень слабо защищена от незаконного распространения, что и помешало ее развитию. После выпуска новой операционной системы Misrosoft Windows незаконное распространение программы прекратилось, поскольку ArmOrfo не работала с новым Windows.
Таким образом, развитие программы было прекращено по причине отсутствия необходимого финансирования. В 2005 году я принял решение продолжить финансирование своими силами и дать новое рождение программе, назвав ее Armenian PowerSpell. Я привлек к работе языковедов и переводчиков. Мы решили создать программу, которая учитывала бы правила армянской орфографии, простейшую грамматику, и, что самое главное, работала бы на основе звучания.
Armenian PowerSpell сегодня - единственный spell checker в мире, который проверяет, как звучит слово, и дает соответствующие орфографические предложения. Таким образом, программа учитывает как корень слова, так и его падеж и форму применения.
Развитию PowerSpell 2005 также помешало ее незаконное распространение. Armenian PowerSpell 2009 –моя третья попытка, которую я снова реализую за собственный счет, но уже с учетом попыток незаконного распространения и принимая все необходимые превентивные меры.
Программа поступила в продажу 1 марта 2009 года и обеспечивает 97-процентное покрытие армянского языка.
- Что означает «97-процентное покрытие армянского языка»?
А. Бошян: - Это означает, что программа распознает 97% используемых в армянском языке слов (около 550 000 слов и словосочетаний) и, естественно, исправляет допущенные в этих словах ошибки. Кстати, пользователь и сам может добавить в программу такие слова, которые отсутствуют в словаре.
97-процентное покрытие полностью соответствует международным стандартам. Аналогичные программы, проверяющие орфографию русского, испанского и французского языков, обеспечивают 95-96-процентное покрытие языка. Учитывая то, что армянский является одним из сложнейших языков мира, для того, чтобы получить его 97-процентное покрытие, потребовалась почти 5-летняя кропотливая работа 20 специалистов.
Программа проверяет армянскую орфографию, простейшую грамматику и пунктуацию, сложно воспринимаемые последовательности, некоторые синтаксические ошибки, применение вспомогательных глаголов, а также анализирует иноязычные слова и предлагает армянские варианты.
Составляя список иноязычных слов, включенных в программу, мы изучили газеты и интернет-форумы и выделили около 400 не армянских слов, имеющих широкое применение в обществе.
Надеюсь, что в 2010 году Armenian PowerSpell станет полноценной программой для проверки грамматики.
- Знакомясь с программой, мы заметили, что она только предлагает исправления, в то время как, например, аналогичные русская и английская программы автоматически исправляют некоторые слова, пишут с большой буквы после точки и т.д. Почему Armenian PowerSpell не имеет этой удобной возможности?
А. Бошян: - Armenian PowerSpell защищает право человека выражаться так, как он этого хочет. Программа не исправит ни одной ошибки без соответствующей команды, учитывая вероятность того, что пользователь допускает ошибку сознательно.
- В описании программы отмечается, что орфография проверяется двумя методами - простым и строгим. Действуют ли эти методы одновременно, или пользователь сам решает, каким способом производить проверку?
А. Бошян: - Решает пользователь. Простой метод исправляет в тех случаях, когда, к примеру, пользователь ввел лишнюю или неверную букву, а строгий метод проверяет падежи и те случаи, когда пользователь вводит иноязычное слово, имеющее армянский аналог.
Простой метод работает быстро и удобен для каждодневной переписки, в то время как строгий работает медленно, но обеспечивает 99,99-процентную орфографическую точность. Этот метод наиболее целесообразен для издательств. Строгий метод проверки рекомендуется применять также при составлении важных документов.
- Работает ли программа только с армянским Unicode-ом, или же распознает также ANSI кодирование, на котором сегодня печатает большинство пользователей?
А. Бошян: – Программа работает со всеми видами кодировки армянского языка.
- Печатая на ANSI, буквы зачастую самостоятельно меняются. Исправляет ли этот недостаток Armenian PowerSpell?
А. Бошян: – Да. Более того, программа учитывает даже те случаи, когда пользователь, печатая на армянском, по ошибке использует латинские буквы, совпадающие по виду с армянскими.
- Каким образом распространяется программа? Сколько организаций и частных лиц ее уже приобрели, и планируете ли вы рекламные акции для ее популяризации?
А. Папян: – Распространением программы занимается справочное бюро «Арег», принадлежащее компании «Саак Партев–Папян».
Не могу не отметить ту символическую случайность, что актуальными задачами армянского языка занимается компания, содержащая в своем названии имя Католикоса Саака Партева. Известно, что Месроп Маштоц создал армянский алфавит именно по заказу Саака Партева.
Программа распространяется посредством сайтов www.powerspell.am и www.soft.areg.biz, которые хорошо индексируются поисковыми системами. Кроме того, у нас есть непосредственная связь с тысячами организаций, что позволяет нам проводить достаточно эффективные рыночные исследования и распространение программы.
На сегодня у Armenian PowerSpell уже около 300 абонентов. Кроме того, программа свободна для 7-дневного пользования. Посредством нашего центрального сервера мы следим за частотой пользования программой и можем констатировать, что в течение 2-х месяцев программа проверила 160 000 страниц и исправила 800 000 ошибок.
Мы постоянно получаем положительные отзывы пользователей. На самом деле цена программы, составляющая ежегодно 9000 драмов, не сравнима с ее пользой.
Дистрибуцией Armenian PowerSpell мы стремимся привить армянскому обществу культуру пользования лицензионными программами.
Программа постоянно обновляется, и владелец ее лицензионной версии может самостоятельно выбрать наиболее удобный способ обновления.
- Распространяется ли программа только в Армении, или также за рубежом?
А. Папян: – В настоящее время наш целевой рынок - Армения. К сожалению, среди армянской диаспоры практика печатания на армянском распространена слабо, и спроса на подобную программу практически нет.
- В скором времени появится армянская версия Microsoft Office 2007. Возможно ли, чтобы Microsoft Office и Armenian PowerSpell продавались в одном программном пакете?
А. Бошян: – Мы думаем в данном направлении. Обычно с Microsoft Office распространяются более слабые версии spell checker-ов, а профессиональные программы продаются отдельно. Наверно, так и поступим.
- Нам известно, что помимо Armenian PowerSpell Вы разрабатываете также электронный словарь ArmenianPowerDictionary. Можно ли предположить, что этот словарь даст армяноязычному пользователю такие возможности, какие, например, дает русскоязычному словарь ABBYY Lingvo?
А. Бошян: – Через несколько месяцев выйдет в свет Armenian PowerDictionary 2009, который включит в себя 200 000 слов. Словарь будет трехъязычным – армяно-русско-английским. Уверяю вас, он даст армяноязычному пользователю намного более широкие возможности, чем, скажем, русскоязычному дает Lingvo.