10:11 | 15.06.09 | Նորություններ | 13144
Armenian PowerSpell ծրագրի հեղինակ Արման Բոշյանի և ծրագրի պաշտոնական դիստրիբյուտոր “Սահակ Պարթեւ-Պապյան” ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Պապյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Երբվանի՞ց եք զբաղվում Armenian PowerSpell-ի թողարկմամբ: Ծրագրի անվանումը Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2 է, փաստորեն, նախկինում կային ծրագրի այլ թողարկումներ:
Ա. Բոշյան - Armenian PowerSpell-ի նախատիպը` ArmOrfo-ն, ստեղծվել է 9 տարի առաջ: Այն հանդիսանում էր հայերենի ուղղագրությունը ստուգող առաջին ծրագիրը: Նման ծրագրերին սովորաբար անվանում են spell checker: ArmOrfo-ն ուներ բավականին համեստ հնարավորություններ. բառարանը պարունակում էր 60 000 բառ: Այնուամենայնիվ, ծրագիրը բավականին մեծ պահանջարկ էր վայելում, քանզի այլընտրանք այն ժամանակ դեռ չկար: Ծրագիրը շատ թույլ էր պաշտանված անօրինական տարածումից, ինչն էլ հենց խանգարեց դրա զարգացմանը: Microsoft Windows օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակի լույս տեսնելուց հետո ծրագրի անօրինական տարածումն ընդհատվեց, քանի որ ArmOrfo-ն չէր աշխատում նոր Windows-ի հետ:
Այսպիսով, ծրագրի զարգացումն ընդհատվեց անհրաժեշտ ֆինանսավորման բացակայության պատճառով: 2005 թվականին ես որոշում կայացրեցի իմ ուժերով շարունակել ֆինանսավորումն ու նոր ծնունդ տալ ծրագրին` անվանելով այն Armenian PowerSpell: Ներգրավեցի աշխատանքում լեզվագետների եւ թարգմանիչների: Որոշեցինք ստեղծել ծրագիր, որը հաշվի կառներ հայերենի ուղղագրության օրենքները, պարզագույն քերականությունը, եւ, ամենակարեւորը, կաշխատեր հնչողության հիման վրա:
Ի դեպ, Armenian PowerSpell-ն այսօր աշխարհում միակ spell checker-ն է, որը
ստուգում է, թե ինչպես են հնչում բառերը եւ տալիս համապատասխան ուղղագրական առաջարկներ: Այսպիսով` ծրագիրը հաշվի է առնում թե բառի արմատը, թե հոլովն ու կիրառման ձեւը:
PowerSpell 2005-ի զարգացմանը նույնպես խանգարեց ծրագրի անօրինական տարածումը:
Armenian PowerSpell 2009-ն արդեն իմ երրորդ փորձն է, որն ես նույնպես իրականացրել եմ ինքնաֆինանսավորմամբ, սակայն արդեն հաշվի եմ առել ծրագրի անօրինական տարածման բոլոր հնարավորությունները եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումները:
Ծրագիրը վաճառքի է հանվել 2009 թ. մարտի 1-ին եւ ապահովում է հայոց լեզվի 97%-անոց ծածկույթ:
- Ինչպե՞ս հասկանալ “հայոց լեզվի 97%-ի ծածկույթ” ասվածը:
Ա. Բոշյան - Դա նշանակում է, որ ծրագիրը ճանաչում է հայոց լեզվում կիրառվող բառերի 97%-ը (մոտ 550 000 բառ ու բառատեսակ) եւ, բնականաբար, ուղղում է այդ բառերում թույլ տրված տառասխալները: Ի դեպ, օգտագործողն էլ իր հերթին կարող է ավելացնել ծրագրի մեջ այնպիսի բառեր, որոնք բացակայում են մեր բառարանում:
Լեզվի 97%-անոց ծածկույթը լիովին համապատասխանում է միջազգային մակարդակին: Իսպաներենի, ռուսերենի ու ֆրանսերենի ուղղագրությունը ստուգող համանման ծրագրերն ապահովում են լեզվի 95-96% ծածկույթ: Հաշվի առնելով, որ հայոց լեզուն աշխարհի ամենաբարդ լեզուներից մեկն է, 97%-անոց ծածկույթ ստանալու համար պահանջվեց 20 մասնագետների մոտ 5 տարվա քրտնաջան աշխատանք:
Ծրագիրը ստուգում է հայերենի ուղղագրությունը, պարզագույն քերականությունն ու կետադրությունը, բարդ ընկալվող հաջորդականությունները, որոշ շարահյուսական սխալներ, օժանդակ բայերի կիրառումը, ինչպես նաեւ վերլուծում է օտար բառերն ու առաջարկում հայերեն տարբերակները:
Ծրագրում ընդգրկված օտար բառերի ցանկը կազմելիս` մենք ուսումնասիրել ենք թերթերն ու ինտերնետ-ֆորումները եւ առանձնացրել ենք մոտ 400 ոչ հայերեն բառեր, որոնք լայն կիրառում ունեն հասարակության մեջ:
Հուսով եմ, 2010 թ-ին Armenian PowerSpell-ը կդառնա նաեւ քերականություն ստուգման լիարժեք ծրագիր:
- Ծրագրի հետ ծանոթանալիս նկատեցինք, որ այն միայն առաջարկում է ուղղումներ, մինչդեռ, օրինակ, ռուսերենի ու անգլերենի համանման ծրագները ավտոմատ կերպով ուղղում են որոշ բառեր, վերջակետից հետո սկսում են նախադասությունը մեծատառով եւ այլն: Ինչու՞ Armenian PowerSpell-ը չունի այս հարմար հնարավորությունը:
Ա. Բոշյան - Armenian PowerSpell-ն պաշտպանում է մարդու իրավունքն արտահայտվելու այնպես, ինչպես նա ուզում է: Ծրագիրը չի ուղղի ոչ մի սխալ առանց համապատասխան հրահանգի, հաշվի առնելով այն հավանականությունը, որ օգտագործողը դիտավորյալ է թույլ տալիս սխալը:
- Ծրագրի բնութագրում նշվում է, որ ուղղագրությունը ստուգվում է 2 մեթոդներով` պարզ եւ խիստ: Այդ մեթոդները միաժամանա՞կ են գործում, թե՞ օգտագործողն ինքն է որոշում, թե որ մեթոդով կատարել ստուգումը:
Ա. Բոշյան - Որոշում է օգտագործողը: Պարզ մեթոդն ուղղում է այն դեպքերում, երբ, օրինակ, օգտագործոգը թույլ է տալիս տառասխալ, մուտքագրում է ավելորդ տառ, իսկ խիստը ստուգում է հոլովները եւ այն դեպքերը, երբ օգտագործողը մուտքագրում է օտար բառ, որն ունի իր հայերեն տարբերակը:
Պարզ մեթոդն աշխատում է արագ եւ հարմար է ամենօրյա նամակագրության համար, մինչդեռ խիստը աշխատում է դանդաղ, բայց ապահովում է ուղղագրության 99.99%-անոց ճշգրտություն: Այս մեթոդն առավել նպատակահարմար է հրատարակչությունների համար: Խիստ մեթոդը խորհուրդ է տրվում կիրառել նաեւ պատասխանատու փաստաթղթեր պատրաստելիս:
- Ծրագիրն աշխատու՞մ է միայն հայերեն Unicode-ի հետ, թե՞ հասկանում է նաեւ ANSI կոդավորումը, որով այսօր գրում է օգտագործողների մեծամասնությունը:
Ա. Բոշյան - Ծրագիրն աշխատում է հայերենի կոդավորման բոլոր տեսակների հետ:
- ANSI-ով տպելիս` տառերը հաճախ ինքնուրույն փոխվում են: Ուղղու՞մ է արդյոք այդ թերությունն Armenian PowerSpell-ը:
Ա. Բոշյան - Այո: Ծրագիրը հաշվի է առնում նույնիսկ այն դեպքերը, երբ օգտագործողը հայերեն տպելիս սխալմամբ օգտագործում է լատիներեն տառեր, որոնք իրենց տեսքով համընկնում են հայկական տառերի հետ:
- Ինչպե՞ս է տարածվում ծրագիրը: Քանի՞ կազմակերպություն եւ անհատ է այն արդեն ձեռք բերել, եւ նախատեսու՞մ եք արդյոք որեւէ գովազդային ակցիա` այն հանրաճանաչ դարձնելու համար:
Հ. Պապյան - Ծրագրի տարածմամբ զբաղվում է “Սահակ Պարթեւ-Պապյան” ընկերությանը պատկանող “Արեգ” տեղեկատուն:
Ի դեպ, չեմ կարող չնշել այն խորհրդանշական պատահականությունը, որ հայոց լեզվի արդիական խնդիրներով զբաղվում է մի ընկերություն, որն իր անվան մեջ կրում է կաթողիկոս Սահակ Պարթեւի անունը: Հայտնի է, որ հենց Սահակ Պարթեւի պատվերով է Մեսրոպ Մաշտոցը ստեղծել հայոց այբուբենը:
Ծրագիրը տարածվում է www.powerspell.am և www.soft.areg.biz կայքերի միջոցով, որոնք լավ ինդեքսավորվում են որոնման համակարգերի կողմից: Բացի այդ, մենք ունենք անմիջական կապ հազարավոր կազմակերպությունների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս բավականին արդյունավետ իրականացնել շուկայական հետազոտություններն ու տարածումը:
Այսօր մենք ունենք արդեն մոտ 300 բաժանորդ: Բացի այդ,ծրագիրն ազատ է 7-օրյա օգտագործման համար: Մեր կենտրոնական սերվերի միջոցով մենք հետեւում ենք ծրագրի օգտագործման հաճախականությանը և կարող ենք փաստել, որ 2 ամիսների ընթացքում ծրագիրն արդեն ստուգել է 160 000 էջ ու ուղղել 800 000 տառասխալ:
Մենք մշտապես դրական արձագանքներ ենք ստանում ծրագրի բաժանորդներից: Իրոք, ծրագրի գինը, որն, ի դեպ, կազմում է տարեկան 9000 դրամ, անհամեմատելի է իր տված օգուտի հետ:
Armenian PowerSpell-ի տարածմամբ մենք նաեւ ուզում ենք հայ հասարակության մեջ սերմանել արտոնագրված ծրագրերի օգտագործման մշակույթը:
Ծրագիրը մշտապես թարմացվում է, եւ արտոնագրված տարբերակի սեփականատերն ինքը կարող է ընտրել թարմացման հարմար տարբերակը:
- Ծրագիրը միայն Հայաստանու՞մ է տարածվում է, թե՞ նաեւ արտասահմանում:
Հ. Պապյան - Այս պահի դրությամբ մեր նպատակային շուկան Հայաստանն է: Ռուսաստանում եւ մի շարք այլ երկրներում բնակվող հայկական սփյուռքի շրջանում, ցավոք, հայերենով տպելու պրակտիկան շատ թույլ է տարածված, եւ նման ծրագրի պահանջարկ գրեթե չկա:
- Արդեն ավարտական փուլում են գտնվում Misrosoft Office 2007-ի հայերեն տարբերակի պատրաստման աշխատանքները: Հնարավո՞ր է արդյոք, որ Misrosoft Office-ն ու Armenian PowerSpell-ը վաճառվեն մեկ ծրագրային փաթեթի մեջ:
Ա. Բոշյան - Մտածում ենք այդ ուղղությամբ: Սովորաբար Microsoft Office-ի հետ տարածվում են spell checker-ների ավելի թույլ տարբերակներ, իսկ պրոֆեսիոնալ տարբերակները վաճառվում են առանձին: Երեւի հենց այդպես էլ կանենք:
- Մենք գիտենք, որ բացի Armenian PowerSpell-ից դուք ստեղծում եք նաև Armenian PowerDictionary էլեկտրոնային բառարան: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, այս բառարանը կարող է հայալեզու օգտագործողին տալ այնպիսի հնարավորություններ, ինչպես, օրինակ, ռուսալեզու օգտագործողին տալիս է ABBYY Lingvo-ն:
Ա. Բոշյան - Մի քանի ամսից լույս կտեսնի Armenian PowerDictionary 2009-ը, որն իր մեջ կընդգրկի 200 000 թարգմանություն: Բառարանը լինելու է եռալեզու` ռուսերեն, հայերեն եւ անգլերեն: Հավատացնում են ձեզ, որ հայալեզու օգտագործողին այն ընձեռելու է շատ ավելի լայն հնարավորություններ, քան, օրինակ, ռուսալեզու օգտագործողին տալիս է Lingvo-ն:

10:11 | 15.06.09 | News | 13567
Interview with the author of Armenian PowerSpell Program Arman Boshyan and Director of “Sahak Partev-Papyan” Ltd. Hayk Papyan to Mediamax Agency and Itel.am portal
- How long have you been dealing with production of Armenian PowerSpell program? The full name of the program is Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2. So, it turns out that there have been previous versions as well?
A. Boshyan: The prototype of Armenian PowerSpell – ArmOrfo, was created 9 years ago and was the first program, which checks orthography of the Armenian language. Such programs are usually called spell checkers. ArmOrfo possessed quite limited capacities: the dictionary contained 60 000 words. Nevertheless, the program enjoyed quite significant demand, since there were no alternatives to it at the time. The program was quite poorly protected from illegal distribution, the fact becoming an obstacle to its development. After the issue of the new Microsoft Windows operational system, illegal distribution of the program stopped, since ArmOrfo did not operate with the new Windows.
Thus, the program stopped developing because there was no necessary funding. In 2005, I made a decision to continue funding at the expense of my own resources and give a new birth to the program, calling it Armenian PowerSpell. I involved linguists and translators in the work. We decided to create a program, which would take into account the rules of Armenian orthography, the simple grammar, and, most importantly, which would work basing on phonation.
Armenian PowerSpell is the only spell checker in the world today, which checks how the word sounds, and gives the corresponding orthographic suggestions. Thus, the program takes into account both the radical, and its case and form of use.
Illegal distribution of PowerSpell 2005 hindered its development. Armenian PowerSpell 2009 is my third effort, which I again realize at the expense of my own means, but already taking into account the efforts of illegal distribution and taking up all the necessary preventive measures.
The program was put for sale on March 1, 2009. It secures 97% coverage of the Armenian language.
- What does “97% coverage of Armenian language” mean?
A. Boshyan: This means that the program recognizes 97% of words used in Armenian language (approximately 550 000 words and word combinations), and, naturally, it corrects the mistakes in those words. By the way, the user may individually add words, which are absent in the dictionary, to the program.
97% coverage fully meets international standards. Analogous programs, which check the orthography of Russian, Spanish and French languages, secure 95-96% language coverage. Taking into account the fact that the Armenian language is one of the most difficult languages in the world, in order to reach 97% coverage, we needed 5 years’ hard work of 20 specialists.
The program checks Armenian orthography, simple grammar and punctuation, sequences, difficult for perception, certain syntactical mistakes, use of auxiliary verbs. It also analyses foreign words and suggests Armenian variants.
Composing the list of foreign words, included in the program, we have studied newspapers and internet forums, and singled out 400 non-Armenian words, which are widely used in the society.
I hope that in 2010, Armenian PowerSpell will become a full-fledged program for grammar check.
- Familiarizing with the program, we noticed that it only suggests corrections, while, for instance, analogous Russian and English programs automatically correct certain words, write with a capital letter after a period. Why doesn’t the Armenian PowerSpell have such a convenient opportunity?
A. Boshyan: Armenian PowerSpell protects the right of a person to express oneself the way one wants. The program will not correct any mistake without the corresponding command, taking into account the possibility that the user makes the mistake consciously.
- The program description notes that the orthography is checked by two methods: simple and strict. Do those methods function simultaneously or does the user individually decide, by which method to check?
A. Boshyan: The user decides. The simple method corrects in case, for instance, the user has typed an unnecessary or a wrong letter, and the strict method checks the cases of the words and if the user enters a foreign word, which has its analogue in Armenian.
The simple method works speedily and is convenient for everyday letter exchange, while the strict variant functions slowly, but secures 99.99% orthographical accuracy. This method is most expedient for publishing houses. The strict method of check is recommended for use also while composing important documents.
- Does the program work only with Armenian Unicode, or does it also recognize ANSI encoding, which is used today by the majority of users?
A. Boshyan: The program works with all encoding types of Armenian language.
- Typing by ANSI, letters often independently change. Does Armenian PowerSpell eliminate this shortcoming?
A. Boshyan: Yes, it does. Moreover, the program also takes into account cases, when the user, typing in Armenian, by mistake uses Latin letters, which correspond to the Armenian ones by their form.
- How is the program distributed? How many organization and individuals have already purchased it, and do you plan any advertisement campaigns to make it more popular?
A. Papyan: “Areg” Inquiry Office, which belongs to “Sahak Partev-Papyan” Company, deals with distribution of the program.
I cannot but note the symbolic chance that a company, which contains the name of Catholicos Sahak Partev in its name, deals with urgent tasks of the Armenian language. It is known that Mesrop Mashtots created the Armenian alphabet by the very order of Sahak Partev.
The program is distributed by means of www.powerspell.am and www.soft.areg.biz websites, which are quite well indexed by search systems. Besides, we have direct contact with thousands of organizations, the fact allowing us realizing quite efficient market research and distribution of the program.
As of today, Armenian PowerSpell has already 300 subscribers. Besides, the program is free for 7 days’ use. By means of our central server, we track the frequency of the program use and can establish that in the course of 2 months the program has checked 160 000 pages and corrected 800 000 mistakes.
We constantly receive positive responses from users. In reality, the price for the program, which makes 9000 AMD annually, is not comparable to its benefit.
By distributing Armenian PowerSpell, we strive to import the culture of using licensed programs to the Armenian society.
The program is constantly updated, and the owner of its licensed version may independently choose the most convenient method to update it.
- Is the program distributed only in Armenia, or also abroad?
A. Papyan: At the moment, our target market is Armenia. Unfortunately, in the Armenian Diaspora the practice of typing in Armenia is underdeveloped, and there is almost no demand for such a program.
- In the nearest future, Armenian version of Microsoft Office 2007 will appear. Is there the possibility to sell Microsoft Office and Armenian PowerSpell in a single program package?
A. Boshyan: We think about that. Usually, weaker versions of spell checkers are spread with Microsoft Office, and the professional programs are sold separately. Probably, we will do it that way.
- We know that besides Armenian PowerSpell you also elaborate an electronic dictionary Armenian PowerDictionary. Can we suppose that this dictionary will provide the Armenian language speaking users with opportunities, such as ones, for instance, provided by ABBYY Lingvo dictionary to Russian language speaking users?
A. Boshyan: In a few months, Armenian PowerDictionary 2009 will come out. It includes 200 000 words. The dictionary will be in three languages – Armenian-Russian-English. I assure you, it will provide the Armenian language speaking user with far wider opportunities than, let’s say, the Russian language speaker is provided by Lingvo.