13:59 | 22.05.09 | Նորություններ | 3420
Երևան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կրթության նախարարությունը եւ «Այբ» կրթական հիմնադրամն այսօր ամփոփել են «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի արդյունքները, որն այս տարի առաջին անգամ անց է կացվել ՀՀ միջնակարգ դպրոցներում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտուհի Էռնա Պետրոսյանը:
Ինչպես ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, 30 567 մասնակիցներից 111-ը գրանցել են լավագույն արդյունքներ: Հունիս ամսին մոտ 20 լավագույնների միջեւ կանցկացվի լրացուցիչ մրցույթ, որի երկու հաղթողները Էռնայի հետ միասին կմեկնեն «Կենգուրու առանց սահմանների» (Kangourou Sans Frontieres) միջազգային ասոցիացիայի անդամ Ռումինիայում կազմակերպվող միջազգային ամառային ճամբար:
Մայիսի 25-ից հունիսի 1-ը ՀՀ 25 քաղաքներում կանցկացվեն մրցանակաբաշխության միջոցառումներ, որոնց ժամանակ մրցանակիր երեխաներին կշնորհվեն իրենց մրցանակները, իսկ տնօրեններին` բոլոր մասնակից երեխաների եւ դպրոցի հավաստագրերը:
Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ «Այբ» կրթական հիմնադրամը շատ դրական արձագանքներ է ստացել մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ, բայց եղել են նաեւ բողոքի բացառիկ դեպքեր, որոնք պայմանավորված են միջոցառման գաղափարախոսության սխալ ընկալմամբ:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ասել է, որ «Կենգուրու» մրցույթը պետք է ընկալվի նախեւառաջ որպես սեփական մաթեմատիկական գիտելիքների եւ տրամաբանելու ընդունակության գնահատման հնարավորություն, այլ ոչ թե մրցություն աշակերտների կամ դպրոցների միջեւ:

13:59 | 22.05.09 | News | 4857
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Education of Armenia and “Ayb” Educational Foundation summed up today the results of the “Kangaroo ” International Math Competition, which was held in secondary schools of the country for the first time this year.
The winner of the contest is Erna Petrosyan, a pupil of 8th grade of the Martuni # 1 school of Gegharkunik marz.
Executive Director of “Ayb” Educational Foundation David Sahakyan stated that 111 pupils from 30 567 participants showed best results. In June, an additional competition will be held among 20 of them, and the two winners of this competition will join Erna in the international summer camp organized in Romania, a member country of the “Kangaroo without Borders” (Kangourou Sans Frontieres).
From May 25 to June 1, award ceremonies will be held in 25 cities of the country, where all the prize winners will be awarded their prizes, and all the schools and pupils will receive their certificates.
David Sahakyan noted that “Ayb” has received a lot of positive feedback concerning the results of the contest, with quite a few complaints which were conditioned by incorrect perception of the ideology of the event.
Deputy Minister of Science and Education of Armenia Ara Avetisyan stated that “Kangaroo” competition should be perceived first of all as an opportunity to test one’s knowledge in math and logical thinking, and not a competition among pupils or schools.