13:59 | 22.05.09 | Նորություններ | 3420
Երևան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կրթության նախարարությունը եւ «Այբ» կրթական հիմնադրամն այսօր ամփոփել են «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի արդյունքները, որն այս տարի առաջին անգամ անց է կացվել ՀՀ միջնակարգ դպրոցներում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտուհի Էռնա Պետրոսյանը:
Ինչպես ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, 30 567 մասնակիցներից 111-ը գրանցել են լավագույն արդյունքներ: Հունիս ամսին մոտ 20 լավագույնների միջեւ կանցկացվի լրացուցիչ մրցույթ, որի երկու հաղթողները Էռնայի հետ միասին կմեկնեն «Կենգուրու առանց սահմանների» (Kangourou Sans Frontieres) միջազգային ասոցիացիայի անդամ Ռումինիայում կազմակերպվող միջազգային ամառային ճամբար:
Մայիսի 25-ից հունիսի 1-ը ՀՀ 25 քաղաքներում կանցկացվեն մրցանակաբաշխության միջոցառումներ, որոնց ժամանակ մրցանակիր երեխաներին կշնորհվեն իրենց մրցանակները, իսկ տնօրեններին` բոլոր մասնակից երեխաների եւ դպրոցի հավաստագրերը:
Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ «Այբ» կրթական հիմնադրամը շատ դրական արձագանքներ է ստացել մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ, բայց եղել են նաեւ բողոքի բացառիկ դեպքեր, որոնք պայմանավորված են միջոցառման գաղափարախոսության սխալ ընկալմամբ:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ասել է, որ «Կենգուրու» մրցույթը պետք է ընկալվի նախեւառաջ որպես սեփական մաթեմատիկական գիտելիքների եւ տրամաբանելու ընդունակության գնահատման հնարավորություն, այլ ոչ թե մրցություն աշակերտների կամ դպրոցների միջեւ:

13:59 | 22.05.09 | Новости | 3919
Ереван /Медиамакс/. Министерство образования и науки Армении и Образовательный фонд «Айб» подвели сегодня итоги международного математического конкурса «Кенгуру», который в этом году был впервые проведен в средних школах республики.
Победительницей конкурса стала ученица 8-го класса первой средней школы города Мартуни Гегаркуникского марза Эрна Петросян.
Как сказал исполнительный директор Фонда «Айб» Давид Саакян, 111 учеников из 30 567 участников продемонстрировали отличные результаты. В июне среди 20 из них пройдет дополнительный конкурс, и два его победителя вмести с Эрной поедут в международной летний лагерь, который будет организован в этом году в Румынии, как член ассоциации «Кенгуру без границ» (Kangourou Sans Frontieres).
С 25 мая по 1 июня в 25 городах Армении состоятся церемонии награждения призеров конкурса, а все школы и участники получат свои сертификаты.
Давид Саакян отметил, что Фонд «Айб» получил очень много положительных отзывов относительно результатов конкурса, и только несколько жалоб, которые были обусловлены неправильным восприятием идеологии мероприятия.
Замминистра образования и науки Армении Ара Аветисян сказал, что конкурс «Кенгуру» должен восприниматься прежде всего как возможность оценки собственных математических знаний и логического мышления, а не соревнование между учениками или школами.