15:18 | 19.01.09 | Նորություններ | 5722
Երեւան /Մեդիամաքս/. Vivacell-MTS ընկերությունը ծրագրում է երրորդ սերնդի ցանցի (3G) առեւտրային շահագործումը սկսել այս տարվա գարնանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով "ՄՏՍ" ԲԲԸ-ն, 3G ցանցի առաջին տարրերը կտեղակայվեն Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում:
"ՄՏՍ" ԲԲԸ-ն ընտրել է չինական Huawei Technologies Co. Ltd ընկերությունը` Vivacell-MTS-ի 3G ցանցի կառուցման համար: Huawei-ի մասնագետները կիրագործեն աշխատանքների ամբողջ ծավալը՝ կապված ցանցի կառուցման ու այն շահագործման հանձնելու, գործող GSM ցանցին ինտեգրելու հետ, ինչպես նաեւ կկազմակերպեն 3G ցանցի շահագործման տեխնիկական աջակցությունն ու փորձի փոխանցումը ՄՏՍ-ի մասնագետներին:
"3G ցանցի գործարկումը լրացուցիչ խթան է ստեղծում Հայաստանում բջջային կապի զարգացման եւ տարածաշրջանում առաջատարի մեր դիրքերի պահպանման համար: Նոր տեխնոլոգիան կնպաստի արդյունավետ հեռահաղորդակցային լուծումների նկատմամբ "ՄՏՍ" ԲԲԸ-ի ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մասնավոր հաճախորդների պահանջարկների բավարարմանը",- ասել է "ՄՏՍ" ԲԲԸ փոխնախագահ Օլեգ Պասպոպովը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ 2008թ. սեպտեմբերին "ԱրմենՏել" ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) հայտարարեց Հայաստանում երրորդ սերնդի բջջային առաջին ցանցն (3G) առեւտրային շահագործման հանձնելու մասին:
3G ծառայությունների մատուցման արտոնագիր ունի նաեւ ՀՀ բջջային երրորդ օպերատոր "ՖՏԱ-Տելեկոմը" (Orange ապրանքանիշ), որը նախատեսում է շուկա դուրս գալ տարեվերջին:

15:18 | 19.01.09 | News | 12455
Yerevan /Mediamax/. VivaCell-MTS Company plans to realize the commercial launch of third generation network (3G) this spring.
Mediamax reports referring the statement of “MTS” OJSC that the first sections of 3G network will be located in Yerevan, Gyumri and Vanadzor.
“MTS” OJSC chose the Chinese Huawei Technologies Co. Ltd as a supplier of equipment to build 3G for VivaCell-MTS.
The sum is not publicized, they only inform that the specialists of Huawei will realize the whole complex of works, related to construction and launch of the network into operation, integration of 3G network with GSM network already functioning in the country, as well as will organize technical support of 3G network operation and will share experience with MTS specialists.
“3G network launch will create additional stimulus to develop mobile connection in Armenia and to strengthen our leader positions in the region. The new technology will contribute to satisfying the growing demands in efficient telecommunication solutions for both corporate and private customers of MTS”, Vice-President of “MTS” OJSC Oleg Raspopov stated.
Mediamax notes that in September, 2008, “ArmenTel” Company (Beeline brand) announced the commercial launch of the first third generation (3G) mobile connection network in Armenia.
A licence to provide 3G services is also provided to the third mobile connection operator of Armenia – “FTA-Telecom” (Orange brand), which plans to enter the market at the end of 2009.