15:18 | 19.01.09 | Նորություններ | 5722
Երեւան /Մեդիամաքս/. Vivacell-MTS ընկերությունը ծրագրում է երրորդ սերնդի ցանցի (3G) առեւտրային շահագործումը սկսել այս տարվա գարնանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով "ՄՏՍ" ԲԲԸ-ն, 3G ցանցի առաջին տարրերը կտեղակայվեն Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում:
"ՄՏՍ" ԲԲԸ-ն ընտրել է չինական Huawei Technologies Co. Ltd ընկերությունը` Vivacell-MTS-ի 3G ցանցի կառուցման համար: Huawei-ի մասնագետները կիրագործեն աշխատանքների ամբողջ ծավալը՝ կապված ցանցի կառուցման ու այն շահագործման հանձնելու, գործող GSM ցանցին ինտեգրելու հետ, ինչպես նաեւ կկազմակերպեն 3G ցանցի շահագործման տեխնիկական աջակցությունն ու փորձի փոխանցումը ՄՏՍ-ի մասնագետներին:
"3G ցանցի գործարկումը լրացուցիչ խթան է ստեղծում Հայաստանում բջջային կապի զարգացման եւ տարածաշրջանում առաջատարի մեր դիրքերի պահպանման համար: Նոր տեխնոլոգիան կնպաստի արդյունավետ հեռահաղորդակցային լուծումների նկատմամբ "ՄՏՍ" ԲԲԸ-ի ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մասնավոր հաճախորդների պահանջարկների բավարարմանը",- ասել է "ՄՏՍ" ԲԲԸ փոխնախագահ Օլեգ Պասպոպովը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ 2008թ. սեպտեմբերին "ԱրմենՏել" ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) հայտարարեց Հայաստանում երրորդ սերնդի բջջային առաջին ցանցն (3G) առեւտրային շահագործման հանձնելու մասին:
3G ծառայությունների մատուցման արտոնագիր ունի նաեւ ՀՀ բջջային երրորդ օպերատոր "ՖՏԱ-Տելեկոմը" (Orange ապրանքանիշ), որը նախատեսում է շուկա դուրս գալ տարեվերջին:

15:18 | 19.01.09 | Новости | 12446
Ереван /Медиамакс/. Компания Vivacell-MTS планирует осуществить коммерческий запуск сети третьего поколения (3G) весной этого года.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на сообщение ОАО «МТС», первые участки сети 3G будут развернуты в Ереване, Гюмри и Ванадзоре.
Поставщиком оборудования для строительства сети 3G для Vivacell-MTS ОАО «МТС» выбрало китайскую Huawei Technologies Co. Ltd.
Сумма контракта не разглашается, отмечается лишь, что специалисты Huawei проведут весь комплекс работ, связанный со строительством и пуском сети в эксплуатацию, интеграцией сети 3G с действующей в республике сетью GSM, а также организуют техническую поддержку эксплуатации сети 3G и передачу опыта специалистам МТС.
«Запуск сети 3G создает дополнительный стимул для развития мобильной связи в Армении и укрепления наших лидерских позиций в регионе. Новая технология будет способствовать удовлетворению растущих потребностей в эффективных телекоммуникационных решениях как корпоративных, так и частных клиентов МТС», - отметил вице-президент ОАО «МТС» Олег Распопов.
Агентство Медиамакс отмечает, что в сентябре 2008 года компания «АрменTел» (бренд Beeline) объявила о запуске в коммерческую эксплуатацию первой в Армении сотовой сети третьего поколения (3G).
Лицензией на предоставление услуг 3G обладает и третий армянский мобильный оператор «ФТА-Телеком» (бренд Orange), который планирует выйти на рынок в конце года.