14:54 | 10.02.09 | Նորություններ | 7227
Երեւան /Մեդիամաքս/. Փետրվար-մարտ ամիսներին ՀՀ Հանրային ծառայությւոնները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ կավարտի համարային ռեսուրսների հատկացումը այն ընկերություններին, որոնք ցանկանում են ծառայություններ մատուցել ֆիքսված կապի ոլորտում:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցային վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, գործունեության որոշ բնագավառներում “ԱրմենՏել” ընկերության` մենաշնորհից հրաժարվելուց հետո ՀԾԿՀ-ն մշակել է ֆիքսված կապի շուկա նոր օպերատորների ավելի արագ ներգրավմանն ուղված միջոցառումների ծրագիր: Մասնավորապես, լուծվել է շուկայում առաջատար հանդիսացող “ԱրմենՏել” ընկերության հետ նոր օպերատորների փոխմիացման /ինտերկոննեկտի/ հարցը:
“ԱրմենՏելին” մենաշնորհային իրավունքներից զրկելու գործընթացին զուգահեռ` գործարկվել է շահագրգիռ ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու կարգը` ցանցերի փոխմիացման ապահովման ուղղությամբ”,- ասել է Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նոր օպերատորների կողմից ֆիքսված կապի ծառայությունների լիարժեք տրամադրման երկրորդ նախապայմանը համապատասխան համարային ռեսուրսների առկայությունն էր: ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ վերջերս հանձնաժողովը փոփոխություններ է կատարել ՀՀ համարայնացման ծրագրում եւ որոշել է ֆիքսված հեռախոսակապի հնարավոր օպերատորների կոդերի կարգը:
Նոր ընկերությունները ֆիքսված կապի ծառայություներ են մատուցելու (+60хх)-ից մինչեւ (+65хх) տարածքային կոդերով, իսկ հաճախորդի վերջնական համարը լինելու է քառանիշ, հայտնել է Գեւորգ Գեւորգյանը:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցային վարչության պետի կարծիքով, փետրվար-մարտ ամիսներին արդեն շուրջ 8-9 ընկերություններ կունենան համապատասխան համարային բազա: Հանձնաժողովը բանակցություններ է վարում Էլեկտրակապի միջազգային միության /ԷՄՄ/ հետ` նոր օպերատորների միջազգային ելքն ապահովելու նպատակով Հայաստանին ISPC (International Signalling Point Code) կոդեր տրամադրելու ուղղությամբ:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ մարտին ֆիքսված կապի պոտենցիալ օպերատորները կարող են սկսել փոխմիացմանն ուղված բանակցությունները “ԱրմենՏելի” հետ, որոնք, “Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին” ՀՀ օրենքի համաձայն` չեն կարող շարունակվել ավելին, քան երկու ամիս: Ծայրահեղ դեպքերում կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է դիմել ՀԾԿՀ-ին` վիճելի հարցերի լուծման նպատակով:
Պատասխանելով ֆիքսված կապի սակագների ձեւավորման գործընթացին հանձնաժողովի միջամտության վերաբերյալ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին` Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ նոր օպերատորներից յուրաքանչյուրը ձգտելու է առաջատարի դիրք զբաղեցնել շուկայում` առաջարկելով մրցունակ սակագներ, սակայն դեմպինգի դրսեւորման դեպքում հանձնաժողովը համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում մեկնաբանելով ՀԾԿՀ-ի ծրագրերը` “ԱրմենՏել” ՓԲԸ իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է.
“ԱրմենՏելը” խրախուսում է ազատականացմանն ուղղված բոլոր քայլերը, այդ թվում նաեւ մրցակցային ծառայությունների ապակարգավորումը: Միաժամանակ, անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ շուկայի ազատականացումը չպետք է առաջնորդվի նոր օպերատորների համար արտոնություներ, իսկ գործողների համար` լրացուցիչ պարտավորություներ սահմանելով: Մենք համոզված ենք, որ արդյունավետ մրցակցություն կարող է գոյություն ունենալ միայն շուկայի բոլոր սուբյեկտների համար հավասար պայմաններ ապահովելու պարագայում”:

14:54 | 10.02.09 | Новости | 14254
Ереван /Медиамакс/. В феврале-марте Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении завершит процесс выдачи номерных ресурсов компаниям, желающим предоставлять услуги в сфере фиксированной связи.
Как сообщил в интервью Медиамакс руководитель телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян, после отказа компании «АрменТел» от монополии на ряд видов деятельности, КРОУ разработала программу мероприятий для более быстрого выхода новых операторов на рынок фиксированной связи. В частности, был решен вопрос интерконнекта новых операторов с доминирующей на рынке компанией «АрменТел».
«Параллельно с процессом лишения «АрменТел» монопольных прав был задействован порядок подписания договоров с заинтересованными сторонами по обеспечению взаимосоединения сетей», - сказал Геворг Геворгян.
Вторым условием для полноценного предоставления услуг фиксированной связи новыми операторами было наличие соответствующих номерных ресурсов. Представитель КРОУ сообщил, что недавно комиссия внесла изменение в план нумерации Армении и определила порядок кодов для потенциальных операторов фиксированной телефонной связи.
Новые компании будут предоставлять услуги фиксированной связи по региональным кодам от (+60хх) до (+65хх), а конечным номером абонента будет 4-х значная цифра, сообщил Геворг Геворгян.
По мнению руководителя телекоммуникационного управления КРОУ, в феврале-марте около 8-9 компаний уже будут обладать соответствующим номерным рядом. Комиссия ведет переговоры с Международным союзом электросвязи (МСЭ) (International Telecommunication Union, ITU) по предоставлению Армении кодов ISPC (International Signalling Point Code) для обеспечения международного выхода новых операторов.
Геворг Геворгян сказал, что в марте потенциальные операторы фиксированной связи смогут начать переговоры с «АрменТел» по обеспечению интерконнекта, которые, согласно закону «Об электронной коммуникации», не могут длиться больше двух месяцев. В крайнем случае любая из сторон может обратиться в КРОУ для разрешения спорных вопросов.
Отвечая на вопрос Медиамакс о возможном вмешательстве комиссии в процесс формирования тарифов на фиксированную связь, Геворг Геворгян сказал, что каждый из новых операторов будет стремиться занять лидирующие позиции на данном рынке и предлагать конкурентные тарифы, однако, в случае проявлений демпинга комиссия примет соответствующие меры.
Комментируя в интервью Медиамакс планы КРОУ, руководитель Юридической службы ЗАО «Арментел» Давид Сандухчян сказал:
«Арментел» поддерживает любые шаги, направленные на либерализацию, в том числе - и дерегулирование конкурентных услуг. Вместе с тем, считаем необходимым отметить, что либерализация рынка не должна сопровождаться установлением преференций для новых операторов и дополнительных обязательств - для действующих. Мы убеждены, что эффективная конкуренция может существовать только в случае обеспечения равных условий для всех субъектов рынка».