14:54 | 10.02.09 | Նորություններ | 7227
Երեւան /Մեդիամաքս/. Փետրվար-մարտ ամիսներին ՀՀ Հանրային ծառայությւոնները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ կավարտի համարային ռեսուրսների հատկացումը այն ընկերություններին, որոնք ցանկանում են ծառայություններ մատուցել ֆիքսված կապի ոլորտում:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցային վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, գործունեության որոշ բնագավառներում “ԱրմենՏել” ընկերության` մենաշնորհից հրաժարվելուց հետո ՀԾԿՀ-ն մշակել է ֆիքսված կապի շուկա նոր օպերատորների ավելի արագ ներգրավմանն ուղված միջոցառումների ծրագիր: Մասնավորապես, լուծվել է շուկայում առաջատար հանդիսացող “ԱրմենՏել” ընկերության հետ նոր օպերատորների փոխմիացման /ինտերկոննեկտի/ հարցը:
“ԱրմենՏելին” մենաշնորհային իրավունքներից զրկելու գործընթացին զուգահեռ` գործարկվել է շահագրգիռ ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու կարգը` ցանցերի փոխմիացման ապահովման ուղղությամբ”,- ասել է Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նոր օպերատորների կողմից ֆիքսված կապի ծառայությունների լիարժեք տրամադրման երկրորդ նախապայմանը համապատասխան համարային ռեսուրսների առկայությունն էր: ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ վերջերս հանձնաժողովը փոփոխություններ է կատարել ՀՀ համարայնացման ծրագրում եւ որոշել է ֆիքսված հեռախոսակապի հնարավոր օպերատորների կոդերի կարգը:
Նոր ընկերությունները ֆիքսված կապի ծառայություներ են մատուցելու (+60хх)-ից մինչեւ (+65хх) տարածքային կոդերով, իսկ հաճախորդի վերջնական համարը լինելու է քառանիշ, հայտնել է Գեւորգ Գեւորգյանը:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցային վարչության պետի կարծիքով, փետրվար-մարտ ամիսներին արդեն շուրջ 8-9 ընկերություններ կունենան համապատասխան համարային բազա: Հանձնաժողովը բանակցություններ է վարում Էլեկտրակապի միջազգային միության /ԷՄՄ/ հետ` նոր օպերատորների միջազգային ելքն ապահովելու նպատակով Հայաստանին ISPC (International Signalling Point Code) կոդեր տրամադրելու ուղղությամբ:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ մարտին ֆիքսված կապի պոտենցիալ օպերատորները կարող են սկսել փոխմիացմանն ուղված բանակցությունները “ԱրմենՏելի” հետ, որոնք, “Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին” ՀՀ օրենքի համաձայն` չեն կարող շարունակվել ավելին, քան երկու ամիս: Ծայրահեղ դեպքերում կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է դիմել ՀԾԿՀ-ին` վիճելի հարցերի լուծման նպատակով:
Պատասխանելով ֆիքսված կապի սակագների ձեւավորման գործընթացին հանձնաժողովի միջամտության վերաբերյալ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին` Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ նոր օպերատորներից յուրաքանչյուրը ձգտելու է առաջատարի դիրք զբաղեցնել շուկայում` առաջարկելով մրցունակ սակագներ, սակայն դեմպինգի դրսեւորման դեպքում հանձնաժողովը համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում մեկնաբանելով ՀԾԿՀ-ի ծրագրերը` “ԱրմենՏել” ՓԲԸ իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է.
“ԱրմենՏելը” խրախուսում է ազատականացմանն ուղղված բոլոր քայլերը, այդ թվում նաեւ մրցակցային ծառայությունների ապակարգավորումը: Միաժամանակ, անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ շուկայի ազատականացումը չպետք է առաջնորդվի նոր օպերատորների համար արտոնություներ, իսկ գործողների համար` լրացուցիչ պարտավորություներ սահմանելով: Մենք համոզված ենք, որ արդյունավետ մրցակցություն կարող է գոյություն ունենալ միայն շուկայի բոլոր սուբյեկտների համար հավասար պայմաններ ապահովելու պարագայում”:

14:54 | 10.02.09 | News | 7226
Yerevan /Mediamax/. In February-March, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia will conclude the process of issuing number resources to companies, which want to provide services in the sphere of fixed connection.
As the Head of PSRC Telecommunication Department Gevorg Gevorgyan stated in an interview to Mediamax, after “ArmenTel” Company renounced monopoly for a number of various activity types, PSRC elaborated a program of measures to help new operators more quickly enter the market of fixed connection. In particular, the issue of interconnect of new operators with “ArmenTel” Company, which dominates in the market, was solved.
“Simultaneously with the process of depriving “ArmenTel” of monopoly rights, the order for signing agreements with interested parties on securing conjugation of networks was put in effect”, Gevorg Gevorgyan stated.
The second condition for full-scale provision of fixed connection services by new operators was the availability of corresponding number resources. PSRC representative informed that recently the Commission made changes to Armenia’s plan for numeration and established the order of codes for potential fixed telephone connection operators.
New companies will be providing fixed connection services by regional codes from (+60xx) to (+65xx), and the final number of the subscriber will be a 4-digit figure, Gevorg Gevorgyan stated.
According to the Head of Telecommunication Department of PSRC, in February-March, about 8-9 companies will have the corresponding number sets. The Commission is in process of talks with the International Telecommunication Union (ITU), concerning providing Armenia ISPC codes (International Signaling Point Code) to secure international exit for the new operators.
Gevorg Gevorgyan stated that in March the potential fixed connection operators will be able to start negotiations with “ArmenTel” to secure interconnect, which, according to the law on “Telecommunications”, cannot last for more than two months. In extremis, any of the sides may turn to PSRC to solve disputable issues.
Answering the question of Mediamax on possible interference from the part of the Commission in the process of tariffs formation for fixed connection, Gevorg Gevorgyan stated that each new operator will strive to occupy leading positions in the given market and offer competitive tariffs, however, if there are dumping manifestations, the Commission will take up the corresponding measures.
Commenting in an interview to Mediamax on PSRC plans, Head of Legal Service of “ArmenTel” CJSC David Sandukhchyan stated:
“ArmenTel” supports any step, directed to liberalization, including deregulation of competitive services. At the same time, we consider important to mention that liberalization of the market should not be accompanied by establishment of preferential terms for new operators and additional commitments for the current ones. We are sure that efficient competition may exist only in cease equal conditions are secured for all subjects of the market”.