15:54 | 09.04.25 | Նորություններ | 9152
Բիզնեսի եւ տեխնոլոգիաների առաջատար խորհրդատու եւ Google Cloud-ի մի շարք պրոդուկտների եւ ներգրավվածության մոդելների Premier մակարդակի մրցանակակիր գործընկեր SADA, An Insight company-ն ստացել է Google Cloud-ի 2025 թվականի Տարվա համաշխարհային գործընկերոջ մրցանակը` Google Workspace-ի համար:
SADA-ն պարգեւատրվել է Google Cloud էկոհամակարգում իր ձեռքբերումների համար` հաշվի առնելով, որ ընկերությունն օգնում է տարբեր ոլորտների համատեղ հաճախորդներին հասնել զգալի արդյունքների՝ Workspace-ի հաջող տեղակայման միջոցով` կենտրոնանալով աշխատանքի վերափոխման եւ AI-ի ներդրման վրա:
«Google Workspace-ի ներդրման մեջ SADA-ի զգալի փորձը՝ փոփոխությունների հաջող կառավարման եւ հաճախորդների գոհունակության վրա կենտրոնացած լինելու հետ միասին, հնարավորություն է տվել բարելավել կորպորատիվ հաճախորդների արտադրողականությունը եւ համագործակցությունը աշխատավայրում»,- նշել է Google Cloud-ի Գլոբալ գործընկերների էկոհամակարգի գծով նախագահ Քեւին Իչպուրանին:
«Սա Google Cloud-ի կողմից Տարվա գործընկերոջ 8-րդ անընդմեջ մրցանակն է, ինչը մեզ համար մեծ պատիվ եւ ձեռքբերում է, որին մենք շատ լուրջ ենք վերաբերվում։ Սա մեզ ավելի շատ է ոգեւորում հաճախորդներին բացառիկ ծառայություններ մատուցել եւ Google Workspace-ի միջոցով հասնել ավելի մեծ արդյունքների»,- նշել է SADA-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դանա Բերգը:
2024-ին SADA-ն գործարկել է Gemini Adoption ծրագիրը, որը հանգեցրել է զգալի թվով հաջողված Gemini նախագծերի՝ իր հաճախորդներին օգնելով հաջողությամբ եւ ապահով կերպով օգտագործել Google Workspace-ի կողմից առաջարկվող AI-ի ամբողջական հնարավորությունները: Իրականացման գործընթացն արագացնելու համար SADA-ն մշակել է ձեռնարկների եւ եզակի ուսումնական նյութերի Gemini համապարփակ տեսադարան, ինչպես նաեւ անցկացրել է Gemini for Workspace Crash դասընթացը:
SADA-ն օգնել է առանցքային հաճախորդներին, այդ թվում՝ WeWork-ին, Discovery-ին, Evite-ին, Sony Pictures Imageworks-ին եւ Ջորջիա նահանգին, վերափոխել իրենց աշխատանքը եւ հզորացնել աշխատուժը Google Workspace-ի միջոցով:

15:54 | 09.04.25 | News | 8918
SADA, An Insight company, a leading business and technology consultancy and award-winning Google Cloud Premier level Partner across several product and engagement models, announced today it has received the 2025 Google Cloud Global Partner of the Year Award for Google Workspace.
SADA is recognized for its achievements in the Google Cloud ecosystem, helping joint customers across industries drive significant business value through successful Workspace deployments, focusing on work transformation and AI adoption.
"We are proud to recognize SADA as our Global Google Workspace Partner of the Year," said Kevin Ichhpurani, President, Global Partner Ecosystem, Google Cloud. "SADA’s proven expertise in large-scale Google Workspace deployments, combined with their focus on successful change management and high customer satisfaction, has enabled them to enhance workplace productivity and collaboration for enterprise customers.”
SADA's expertise in Workspace deployments has enabled organizations to substantially improve productivity, collaboration, and security. In one instance, SADA spearheaded a large-scale Workspace transformation for Cimpress, a global printing and mass customization company, migrating large amounts of data and billions of items onto Google Workspace.
"This marks our eighth consecutive year being recognized by Google Cloud as a Partner of the Year, a distinction we are incredibly honored to receive and one that we certainly don't take lightly," said Dana Berg, CEO of SADA. "This continued recognition fuels our passion for delivering exceptional customer experiences and driving impactful business outcomes through Google Workspace. We remain dedicated to pushing the boundaries of what's possible with cloud technology and are excited to continue partnering with Google Cloud to empower organizations on their digital transformation journeys."
In 2024, SADA demonstrated its commitment to Google Workspace excellence for its customers by launching a Gemini Adoption program, resulting in a significant number of successful Gemini projects, which helped customers successfully and securely leverage all the AI that Google Workspace has to offer. To further accelerate customer adoption, SADA developed a comprehensive Gemini video library with tutorials and unique training materials and hosted a Gemini for Workspace Crash Course event. These initiatives underscore SADA's dedication to ensuring customers seamlessly transition to and fully leverage the power of Google Workspace.
SADA has helped key customers, including WeWork, Discovery, Evite, Sony Pictures Image Works, and The State of Georgia, transform their workplace and empower their workforce with Google Workspace.