12:27 | 08.11.24 | Նորություններ | 6473
Վայոց Ձորի Արենի բնակավայրի նորակառույց մանկապարտեզի համար Արեւորդի ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցության շրջանակում տեղադրվել է 10.44 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան։
Համայնքի մանկապարտեզը կառուցվել է բոլորովին վերջերս եւ բացվել է սեպտեմբերին։ Շենքի նախագիծը ի սկզբանե նախատեսում էր արեւային կայան, եւ Արենի համայնքը դիմել էր Ucom-ին եւ Արեւորդի ՀԿ-ին՝ աջակցելու կայանի տեղադրման հարցում։
Արդյունքում, մանկապարտեզի տանիքին այժմ տեղադրված է արեւային կայան, որը մեծապես կնպաստի հոսանքի ծախսերի նվազեցմանը։ Իսկ ապագայում հոսանքով ջեռուցման անցնելու դեպքում գեներացված հոսանքը ամբողջապես կապահովի նաեւ այդ կարիքները։
«Շատ ուրախալի է, որ մեր մարզերում կառույցներն ի սկզբանե նախատեսում են կայուն էներգիայի օգտագործման մեթոդներ, եւ Ucom-ը հնարավորության դեպքում սիրով միանում է նման նախաձեռնություններին։ Մեր ցանկությունն է, որ կայուն ապրելակերպը Հայաստանում դառնա սովորություն։ Հատկապես հաճելի է, որ նման նախաձեռնություններից շահում են մեր փոքրիկները» - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Կայուն էներգիայի գեներացման աղբյուրներ ստեղծելը չափազանց կարեւոր եւ արդյունավետ է համայնքի զարգացման համար։ Սրանք նաեւ այն լավագույն օրինակներն են, երբ արված աշխատանքը անմիջապես տնտեսական դրական ազդեցություն է ունենում՝ ցույց տալով բնահեն լուծումների կարեւորությունը», - ասել է Արեւորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
«Ցանկանում ենք հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ucom-ին եւ Արեւորդի հասարակական կազմակերպությանը համայնքին ցուցաբերած այս օժանդակության համար: Արեւային կայանը զգալիորեն կկրճատի համայնքային ծախսերը եւ տաքություն ու ջերմություն կպարգեւի Արենիի մանուկներին», - ասել է Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը։
Արենիի մանկապարտեզ այժմ հաճախում է շուրջ 80 երեխա, սակայն շենքն ունի միաժամանակ 120 երեխա ընդունելու ներուժ։ Նորակառույց շենքը ինտեգրել է ճարտարապետական նոր ու ժամանակակից լուծումներ, որոնք նախատեսված են երեխաների առօրյան հնարավորինս ապահով ու հետաքրքիր դարձնելու համար։ Տեղադրված կայանը նույնպես կնպաստի այդ նպատակին՝ միաժամանակ լինելով համայնքի կայունության ու բնապահպանական լուծումների լավագույն օրինակներից մեկը։

12:27 | 08.11.24 | News | 17958
A solar power plant with a capacity of 10.44 kWh was installed for the newly built kindergarten in the Areni settlement of Vayots Dzor as part of collaboration between Ucom and the Sunchild NGO.
The community kindergarten was built quite recently and opened in September of this year. From the outset, the building plans included provisions for a solar plant, and the Areni community approached Ucom and Sunchild for assistance with its installation.
The newly installed solar plant, located on the kindergarten's roof, is expected to significantly reduce electricity expenses. Furthermore, if the facility transitions to electric heating, the solar plant’s output will be able to fully support these additional needs.
"It is gratifying to see sustainable energy solutions incorporated from the start in new buildings across our marzes, and Ucom is pleased to join such initiatives whenever possible. Our goal is for sustainable living to become second nature in Armenia, and it’s especially heartening that such initiatives benefit our children," said Ralph Yirikian, the General Director of Ucom.
"Establishing sustainable energy sources is critical for community development, providing immediate economic benefits and demonstrating the importance of local solutions," said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
"We would like to give special thanks to Ucom and Sunchild for this assistance to the community. The solar plant will significantly reduce community expenses and provide heat and warmth to the children of Areni," noted the head of Areni community Husik Sahakyan.
Currently, the Areni kindergarten serves about 80 children but has the capacity to accommodate 120. The building integrates modern architectural features designed to make children’s daily routines as safe and engaging as possible. The solar installation further supports this goal, representing a successful example of community sustainability and environmental stewardship.