Yandex Armenia-ն կազմակերպել էր միջոցառում՝ նվիրված արհեստական բանականությանն (AI) եւ մեքենայական ուսուցմանը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են մասնագետների պատրաստման արդի միտումները եւ կրթական ծրագրերի բարելավման հնարավորությունները:
Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանի համալսարանների ներկայացուցիչներ, հասարակական տարածք Yandex Hall-ի գործընկերներ՝ YerevaNN եւ Armenian Code Academy, ինչպես նաեւ ուսանողներ, դասախոսներ, օնլայն կրթության մասնագետներ:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ քննարկում կլոր սեղանի շուրջ, որտեղ մասնակցեցին Ամերիկյան համալսարանի (AUA), Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) եւ Հայ-Ռուսական համալսարանի (ՀՌՀ) պրոֆիլային ֆակուլտետների դեկաններ: Մասնակիցները քննարկել են մեքենայական ուսուցման ոլորտում մասնագետների պատրաստման ծրագրերը, նրանց հիմնական ձեռքբերումներն ու խնդիրները:
Քննարկման ընթացքում նշվեց, որ տեխնիկական մասնագիտությունների ուսանողները ձգտում են որքան հնարավոր է շուտ սկսել իրենց մասնագիտական կարիերան: Ուստի կարեւոր է, որպեսզի ուսումնական ծրագիրը համապատասխանի բիզնեսի պահանջներին, իսկ ուսանողները ունենան հնարավորություն սովորելու գործնական մասնագետներից: Գործնական մասնագետների պատրաստման նպատակով Yandex Armenia-ն իրականացնում է մի շարք կրթական նախաձեռնություններ՝ համալսարանների հետ համատեղ: Օրինակ, ՀՌՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆակուլտետի ուսանողներին տրամադրվում է խորացված մեքենայական ուսուցում, իսկ ԵՊՀ-ում կազմակերպել է անվճար ինտենսիվ դասընթաց գեներատիվ մոդելավորման ոլորտի վերաբերյալ:
«Կարեւոր է, որպեսզի ուսանողներն ունենան հնարավորություն շփվել իրենց ոլորտի հաջողակ մասնագետների հետ. կենդանի օրինակները հաճախ լավագույն մոտիվացիան են կրթության ոլորտում եւ կարիերայում հաջողությունների հասնելու համար: Այդ նպատակով մենք ստեղծել ենք Yandex Hall-ը՝ հասարակական տարածք մեր երեւանյան գրասենյակում : Սա այն վայրն է, որտեղ կարելի է շփվել եւ փոխանակվել փորձով: Այստեղ պարբերաբար անցկացվում են հանդիպումներ, որտեղ երիտասարդ մասնագետները կարող են ոչ միայն լսել պրոֆեսիոնալների դասախոսություններ, այլեւ անձամբ շփվել նրանց հետ»,- ասել է Yandex Armenia մարդկային ռեսուրսների ղեկավար Լուսին Միրզոյանը:
Yandex ընկերության փորձագետները ներկայացրեցին, թե ինչպես է արհեստական բանականությունը փոխում կրթության, դասավանդման եւ գիտական հետազոտությունների մոտեցումները: Իրենց խոսքով, արհեստական բանականության գործիքները, որոնք լայնորեն հասանելի են դարձել ընդամենը մի քանի տարի առաջ, արդեն ակտիվորեն ներդրվում են ամբողջ աշխարհում հայտնի առաջատար համալսարանների եւ տեխնոլոգիական ընկերությունների կրթական գործընթացներում: Տվյալ գործիքները օգնում են պատրաստել մասնագետներ ոչ միայն արհեստական բանականության, այլ նաեւ այլ ոլորտներում: Այս գործիքների տրամաբանական օգտագործումը թույլ է տալիս մշակել էլ ավելի արդյունավետ ուսուցման ռազմավարություններ ինչպես ուսանողների, այնպես էլ դասավանդողների եւ մենթորների համար:
Yandex Armenia ընկերությունը 2017 թվականից ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայի զարգացմանը: Ընկերության կրթական նախաձեռնությունների թվում են՝ 2017 թվականին EIF հիմնադրամի աջակցությամբ ստեղծված ծրագրավորման դպրոցները՝ Վանաձոր եւ Գյումրի քաղաքներում, Armenian Code Academy-ի հետ գործընկերային ծրագրերը, ՀՌՀ-ում տվյալների գիտության դասընթացները եւ ԵՊՀ-ում՝ գեներատիվ մոդելավորման ինտենսիվ դասընթացները: Այս ծրագրերում ակտիվ մասնակցություն ունեցած բազմաթիվ շրջանավարտներ աշխատում են Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ զարգացնում ծառայություններ ամբողջ աշխարհում:

Yandex Armenia провела мероприятие, посвящённое вопросам высшего образования в сфере искусственного интеллекта (ИИ) и машинного обучения.
Участники обсудили современные тенденции подготовки специалистов и возможности улучшения образовательных программ. В мероприятии приняли участие представители университетов Армении, члены сообщества и партнёры общественного пространства Yandex Hall - YerevaNN и Armenian Code Academy, а также студенты, преподаватели, специалисты по онлайн-образованию и другие профессионалы.
В рамках мероприятия состоялся круглый стол с участием деканов профильных факультетов Американского университета Армении (AUA), Ереванского государственного университета (ЕГУ), Российско-армянского университета (РАУ).
Участники обсудили существующие программы по подготовке специалистов в области машинного обучения, а также их основные достижения и проблемы.
В ходе дискуссии было отмечено, что студенты технических специальностей стремятся как можно раньше начать свою профессиональную карьеру. Поэтому важно, чтобы учебная программа отвечала потребностям бизнеса, а у студентов была возможность учиться напрямую у специалистов-практиков. Для подготовки практико-ориентированных специалистов, Yandex Armenia совместно с вузами страны реализует ряд образовательных инициатив. Например, для студентов факультета прикладной математики и информатики РАУ доступен продвинутый курс по по машинному обучению, а в ЕГУ компания проводила бесплатный интенсивный курс по генеративному моделированию.
«Полезно, чтобы студенты имели возможность общаться с успешными профессионалами своей отрасли - живой пример часто становится лучшей мотивацией для достижения успехов в учёбе и карьере. Для этого мы создали Yandex Hall - общественное пространство в нашем офисе в Ереване. Это место, где можно взаимодействовать и обмениваться опытом. Здесь регулярно проводятся митапы, на которых молодые специалисты могут не только послушать лекции от профессионалов, но и пообщаться с ними лично», - сказала HR lead Yandex Armenia Лусин Мирзоян.
Помимо этого эксперты Яндекса рассказали, как искусственный интеллект трансформирует подходы к обучению, преподаванию и научным исследованиям. По их словам, инструменты ИИ, которые стали массово доступны всего несколько лет назад, уже активно внедряются в образовательные процессы ведущими университетами и технологическими компаниями по всему миру. Они помогают готовить специалистов не только в области искусственного интеллекта, но и в других направлениях. Грамотное использование этих инструментов позволяет разработать более эффективные стратегии обучения как для студентов, так и для их преподавателей и наставников.
Yandex Armenia с 2017 года активно инвестирует в развитие ИТ-рынка Армении. Среди образовательных инициатив компании - Школы программирования в Ванадзоре и Гюмри, созданные при поддержке фонда EIF в 2017 году; партнёрские программы с Armenian Code Academy; курсы по data science в РАУ и интенсивный курс по генеративному моделированию в ЕГУ. Многие из выпускников этих программ работают в сфере ИТ в Армении и развивают сервисы по всему миру.