16:03 | 02.11.23 | Նորություններ | 10941
Yandex Go-ն կհաշվի ուրբաթ օրերին իրականացված ուղեւորությունները եւ յուրաքանչյուր 10 կմ-ի համար իր հաշվից 5 դրամ կհատկացնի բարեգործական կազմակերպություններին։
Հավաքված գումարը կփոխանցվի գործընկեր կազմակերպություններին՝ «Հայ մայրեր», «VIVA», «Ժպիտների քաղաք» եւ «Շտապիր դեպի բարին»։
Ակցիան կգործի ամբողջ ամիս, իսկ արդյունքները կամփոփվեն նոյեմբերի 28-ին:
«Արցախից տեղահանված անձանց մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու գործում առկա խնդիրներից մեկը շարունակական եւ համակարգային օգնության տրամադրումն է հատկապես խոցելի խմբերին։ Բեռների, դեղորայքի արագ առաքումը, ինչպես նաեւ կամավորների օպերատիվ տեղաշարժը աջակցության արդյունավետության գրավականն է: Շնորհակալություն ենք հայտնում Yandex Go-ին բարեգործական նախաձեռնություններին աջակցելու համար»,- ասել է VIVA հիմնադրամի համահիմնադիր, ղեկավար Տատյանա Հովհաննիսյանը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ բոլոր երեխաները ստանան իրենց անհրաժեշտ վերականգնողական բուժումը։ Սակայն երեխաներ կան, որոնք տարբեր պատճառներով չեն կարողանում տնից դուրս գալ եւ հասնել մեր կենտրոն։ Yandex Go-ի շնորհիվ նրանք կարողանում են չափազանց կարեւոր վերականգնողական բուժումը ստանալ տանը։ Մենք երախտագիտությամբ միացանք «Առատաձեռն նոյեմբեր» նախաձեռնությանը։ Այս արշավը հույս եւ աջակցություն է բերում մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաներին եւ նրանց ընտանիքներին: Յուրաքանչյուր կիլոմետրը երեխայի կյանքը դեպի լավը փոխելու հնարավորություն է»,- նշում է «Հայ մայրեր» բարեգործական ՀԿ հիմնադիր նախագահ Նարինե Մանուկյանը։
Ծառայությունն օգնում է անվճար ուղեւորություններ կազմակերպել Հայաստանի մի քանի բարեգործական կազմակերպությունների սաների համար: Իսկ առողջական խնդիրներ ունեցող օգտատերերը կարող են Yandex Go-ում նշել այն տարբերակները, որոնք կարեւոր են մեքենա պատվիրելիս ու երթեւեկելիս։ Այդ նշումները տեսանելի են հատուկ հնարավորությունների առանձին էկրանին: 2023 թվականի հունիսից հատուկ հնարավորությունների վերաբերյալ նշումներով ավելի քան 10 000 ուղեւորություն է իրականացվել:

Yandex Go помогает благотворительным организациям в Армении
Yandex Go посчитает все  поездки по пятницам и за каждые 10 км пути, и сервис за свой счёт начислит в пользу благотворительных организаций в Армении по 5 драмов.
Итоговая сумма пойдет на помощь партнёрам программы: VIVA, «Спеши к добру», City of smile и «Армянские матери».
Акция будет действовать весь месяц, а ее итоги подведут 28 ноября.
«Одна из задач в организации профессиональной поддержки переселенцев из Арцаха - организация непрерывной и системной помощи, особенно уязвимым группам пациентов. Оперативная доставка грузов, медикаментов, а также волонтёров - залог эффективности помощи. Благодарим Yandex Go за предоставляемую помощь и поддержку благотворительных инициатив», - сказала соучредитель и глава фонда VIVA Татьяна Оганесян.
«Для нас очень важно, чтобы все дети получали необходимое им реабилитационное лечение. Но есть дети, которые по разным причинам не могут выйти из дома и добраться до нашего центра. Благодаря Yandex Go они получают очень важное реабилитационное лечение дома. Мы с благодарностью присоединились к инициативе «Щедрый ноябрь». Эта акция приносит надежду и поддержку детям с детским церебральным параличом и их семьям. Каждый километр – это шанс изменить жизнь ребенка к лучшему», - отметила основатель-председатель благотворительной общественной организации «Армянские матери» Нарине Манукян.
Сервис помогает организовать бесплатные поездки для подопечных нескольких благотворительных организаций в Армении. А пользователи с нарушениями здоровья могут указать в Yandex Go опции, которые важны для заказа и поездки в такси. Они собраны на отдельном экране специальных возможностей. С июня 2023 года со специальными опциями были успешно совершены более 10 000 поездок.