15:57 | 25.04.23 | Նորություններ | 8158
Ֆերմերային տնտեսություններին աջակցելու նպատակով Վիվա-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) Արարատի մարզի Վեդի խոշորացված համայնքին են տրամադրել ժամանակակից տեխնոլոգիաներով «էլեկտրական հովիվներ»:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը տեխնոլոգիական առաջատար է հեռահաղորդակցության ոլորտում: «Էլեկտրական հովիվների» ծրագիրն ապահովում է փոխադարձ պաշտպանվածություն: Պահպանելով վայրի կենդանիներին՝ ֆերմերները պաշտպանվում են նույն այդ կենդանիների հնարավոր հարձակումներից: Համատեղ այս ծրագրի գաղափարը տնտեսություններին ոչ միայն ինչ-որ առարկայական գործիք տրամադրել է, այլեւ ավելի խորքային նայելու դեպքում, կարելի է ասել՝ փորձում ենք նպաստել գյուղատնտեսական մշակույթի ձեւավորմանը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Նվիրաբերված «Էլեկտրական հովիվները» կօգնեն կանխել ֆերմերային տնտեսություններին հասցվող վնասը: Դրանք հարմար են ճկուն կիրառման՝ տարվա ընթացքում անընդհատ տեղափոխվող մեղվապահների եւ հեռագնա արոտավայրեր մեկնող ֆերմերների համար: Համակարգն ունի առավելություն. տեղափոխվում է հեշտությամբ, ապահովում է լոկալ կիրառում, աշխատում է բարձր լարումով, բայց հոսանքի՝ թույլ ամպերաժով: Դա թույլ է տալիս բացառել կենդանիներին ֆիզիկապես վնասելու հավանականությունը:
«Էլեկտրական հովիվ» օգտագործող ֆերմերը կարող է նաեւ 10-15 րոպեում ցանկապատել 7500 քմ տարածք: Համակարգը բաղկացած է արեւային պանելից, միկրոփոխակերպիչից, ակումուլյատորային մարտկոցից, գեներատորից եւ արագ մոնտաժվող ու ապամոնտաժվող 300 գծամետր ցանկապատից:

15:57 | 25.04.23 | News | 8151
In order to protect the farms, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) provided electric fences with the modern technology to the enlarged community of Vedi, region of Ararat.
“Viva-MTS is a technological leader in the sphere of telecommunications. The “Electrical fences” program provides mutual protection. Protecting wild animals, farmers also protect themselves from attacks from the same animals. The idea of this joint program has not only provided farms with some kind of objective tools, but we can also say that we are trying to contribute to the development of agricultural culture,” Viva-MTS General Director Armen Avetisyan said.
The electric fences are suitable for flexible use for beekeepers on the move throughout the year and farmers traveling to remote pasture: it’s easy to transport, provides local application, works with high voltage, but with low power (amperage). This assures that animals will stay physically safe and will not get harmed.
Farmers using these electric fences can also fence an area of 7500 m2 in 10-15 minutes. The system consists of a solar panel, a micro-converter, a storage battery, a generator and a 300 linear meter fence that can be quickly assembled and disassembled.