13:05 | 19.10.22 | Նորություններ | 9431
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) հայտնում է, որ օրերս հետաձգված DigiTec 2022 ցուցահանդեսն ու վեհաժողովը տեղի կունենան Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում 2023 թվականի մարտի 10-ից 12-ը։
«Հետաձգումը չի ենթադրում հաջորդ տարվա միջոցառման չեղարկում։ Մենք պլանավորել եւ նախատեսում ենք գալիք տարվա աշնանը բնականոն կերպով իրականացնել նաեւ DigiTec 2023 միջոցառումը։ Մեր ցանկությունն է Հայաստանում ԲՏ ոլորտի ընկերությունների եւ աշխատակիցների առավելագույն մասնակցությունը երկրի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող գործընթացներում, ինչպես նաեւ կազմակերպությունների կայունությունը եւ զարգացումը, որպեսզի մեր առջեւ դրված մարտահրավերները կարողանանք հաղթահարել», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը։
Կազմակերպիչները հայտնում են, որ մարտին DigiTec Summit 2022-ը կանցկացվի «Ինչպե՞ս են տեխնոլոգիաները նպաստում ժողովրդավարության դիմակայունությանն անկայուն աշխարհաքաղաքական իրավիճակում»/ “What role does tech play in helping democracies become more resilient in an increasingly unstable world?” խորագրով:
«DigiTec 2022-ը կհետազոտի առողջ թեք ոլորտի, աճի եւ ժողովրդավարական զարգացման անվտանգ հարթակների միջեւ փոխկապվածությունը։ Թեման տեսակետների բազմազանությամբ կներկայացնեն խոսնակներ Հայաստանից, Էստոնիայից, Իսրայելից, Լիտվայից, Սինգապուրից, Թայվանից եւ այլ երկրներից», - նշել է վեհաժողովի նախագահ Րաֆֆի Քասարջյանը։
DigiTec Expo ամենամյա ցուցահանդեսն ԱՏՁՄ կողմից կազմակերպվում է 2005 թվականից ի վեր: Յուրաքանչյուր տարի ցուցադրվում են Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումներն ու զարգացման ներուժը: DigiTec 2022 ցուցահանդեսում այս տարի ներգրավված է 125 տեղական եւ արտասահմանյան ընկերություն։ 2021 թվականից ի վեր ցուցահանդեսին զուգահեռ տեղի է ունենում DigiTec Summit, որը Երեւանում է համախմբում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջնորդներին։

13:05 | 19.10.22 | News | 9432
The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) reports that it was decided to move the DigiTec 2022 exhibition and summit to March 10 to 12, 2023 taking place at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.
"We also want to inform our community that the postponement does not imply the cancellation of next year's event. We have planned and will carry out the DigiTec 2023 event in the autumn of the coming year. Our desire is to maximize participation of the IT sector companies and employees in Armenia in processes of strategic importance for the country, as well as the stability and development of organizations, so that we can overcome the challenges we face today," added Hayk Chobanyan, the Chief Executive Officer of UATE.
The organizers report that DigiTec Summit 2022 will be held March 2023  under the following theme: “What role does tech play in helping democracies become more resilient in an increasingly unstable world?”
DigiTec 2022 will explore the interconnection between a healthy tech industry, growth, and a secure platform for democratic development. Keynote speakers representing tech ecosystem players from Armenia, Estonia, Israel, Lithuania, Singapore, Taiwan and other countries will discuss this topic from a variety of perspectives” added the President of the Summit, Raffi Kassarjian.
As you may recall, the annual technological event DigiTec Expo has been organized by UATE since 2005. Every year, the achievements and development potential of Armenia’s technological sector are presented there. This year, 125 local and foreign companies were planned to be involved in the DigiTec 2022 exhibition. Since 2021, the DigiTec Summit has been held in parallel with the exhibition. This year they would have brought together high-tech leaders from all over the world in Yerevan.