15:24 | 17.10.22 | Նորություններ | 8601
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ շրջանավարտների համար նախաձեռնել է ստարտափ ինկուբացիոն ծրագիր։
Այս տարի կիրականացվի հայ-ֆրանսիական բիզնես աքսելերատոր StartDoon-ի հետ համագործակցությամբ:
Նախաձեռնության նպատակն է օգնել Հայաստանի գյուղաբնակ երիտասարդներին կյանքի կոչելու իրենց նորարարական ստարտափ գաղափարները կրթական տեխնոլոգիաների (EdTech), Ֆինանսական տեխնոլոգիաների (FinTech), զբոսաշրջության, ագրարային տեխնոլոգիաների (Agritech) եւ կանաչ լուծումների (Green Solutions) ոլորտներում։
Այս տարվա ծրագիրը բաղկացած կլինի 3 փուլից՝
•    Առաջին նախաինկուբացիոն փուլով նախատեսվում է կազմակերպել 4-ամսյա դասընթացներ ավագ դպրոցի մոտ 150 աշակերտի համար ձեռնարկատիրական նախագծերին նախապատրաստվելու, ինչպես նաեւ հետագա ստարտափ ինկուբացիոն փուլում նրանց մասնակցությունը դյուրացնելու նպատակով:
•    Երկրորդ փուլում կընդգրկվեն ՔՈԱՖ-ի 30 շրջանավարտ տարբեր մարզերից, որոնք կմասնակցեն ութշաբաթյա ինտենսիվ վերապատրաստման ծրագրին` հնարավորություն ստանալով վավերացնել տարբեր բիզնես գաղափարներ:
•    Փուլը կավարտվի «փիչինգ» միջոցառմամբ, որի ընթացքում շրջանավարտներին կտրամադրվի 5-ական րոպե` իրենց գաղափարները ստարտափ փորձագետներից եւ ՔՈԱՖ-ի անձնակազմից կազմված ժյուրիին ներկայացնելու համար:
Մրցույթի արդյունքում կընտրվի երեք հաղթող ստարտափ, որոնց միջեւ կբաշխվի 15 հազար դոլարի ֆինանսավորումը, ինչը կուղղվի նրանց բիզնես նախաձեռնությունները սկսելուն:
Ինկուբացիոն ծրագրի հաղթողներն իրենց տեղը կապահովեն նաեւ վերջին` նախաաքսելերացիոն փուլում: Փուլը նախատեսված է շուկա դուրս գալու եւ աքսելերատորներին, ներդրումներին եւ եկամուտներին պատրաստվելու համար։
«Նախորդ տարվա պիլոտային ծրագրի արձանագրած հաջողությունը հերթական անգամ բացահայտեց Հայաստանի գյուղաբնակ երիտասարդների տաղանդն ու ներուժը: ՔՈԱՖ-ի Շրջանավարտների ստարտափ ինկուբացիոն ծրագրի շնորհիվ երեք ստարտափ արդեն իսկ գտնվում է իր բնակավայրերում սեփական բիզնես սկսելու վաղ փուլում: ՔՈԱՖ-ը շարունակում է սերմանել եւ խթանել քաղաքացիական պատասխանատվության մշակույթը՝ խրախուսելով երիտասարդ շահառուներին իրենց համայնքներում ստանձնելու նորարարության եւ առաջընթացի շարժիչ ուժի դերը»,- մեկնաբանել է ՔՈԱՖ-ի գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը:
Ծրագրի ողջ ընթացքում եւ դրանից հետո դիմորդներին կտրամադրվի ոլորտին առնչվող մասնագիտական խորհրդատվություն, ինչպես նաեւ շուկայի ռեսուրսների հասանելիություն, կապեր ստեղծելու հնարավորություններ եւ բիզնեսին վերաբերող համապարփակ դասընթացներ:
Ծրագիրը կյանքի է կոչվել HSBC Հայաստանի, ինչպես նաեւ Zark նվիրատվությունների եւ Healthbird բժշկական ապահովագրության հավելվածների հովանավորությամբ:

15:24 | 17.10.22 | News | 8029
For the second consecutive year, Children of Armenia Charitable Foundation (COAF) initiated its Alumni Incubation Program.
This year it will be implemented in cooperation with the French-Armenian business accelerator - StartDoon.
The purpose of the program is to help the rural youth of Armenia to bring to life their innovative startup ideas in the fields of educational technology (EdTech), financial technology (FinTech), tourism, agricultural technology (Agritech) and Green Solutions.
This year’s program will consist of 3 stages:
•    The first component of the program is the pre-incubation period, which is a 4-month course for about 150 high school students to prepare them for entrepreneurial projects, as well as to facilitate their participation in the future incubation phase of the program.
•    The second (incubation) phase is intended for thirty alumni from across the regions, who have been shortlisted to participate in an intensive eight-week training program, were they will have the opportunity to validate various business ideas.
•    This stage will culminate with a pitching event, during which the alumni will have 5 minutes each to present their ideas to a jury panel, including startup experts and COAF staff.
Based on the jury’s evaluation, three winners will be selected. A fund of 15 thousand dollars has been allocated to this program which will be distributed among the winners to support them in their respective business initiatives.
The winners of the incubation component will also secure their place in the last pre-acceleration stage, which is designed for going to market, as well as being prepared for accelerators, investments and revenue.
“Last year’s successful pilot program revealed the talent and potential of youth living in rural Armenia. Thanks to COAF's Alumni Incubation Program, three startups are already in the early stages of starting their businesses in their hometowns. COAF continues to instill and promote a culture of civic responsibility, encouraging young beneficiaries to become active drivers of innovation and progress in their communities,” comments COAF's Executive Director Korioun Khatchadourian.
During the project life cycle and afterwards entrants will be provided with industry-specific expertise, access to market resources, networking opportunities, mentorship and comprehensive trainings, covering different business areas.
The initiative is sponsored by HSBC Armenia, as well as “Zark” fundraising platform and “HealthBird” health insurance application.