Այսօր Երեւանի պետական համալսարանը եւ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է խթանել ՏՏ ոլորտի, ինչպես նաեւ երիտասարդների համապատասխան հմտությունների զարգացումը՝ ստեղծելով «Coca-Cola Video Games Lab YSU» վերապատրաստման եւ զարգացման հարթակ:
ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գեղամ Գեւորգյանը, անդրադառնալով հարթակի ստեղծման նախաձեռնությանը, նշել է, որ այն կգործարկվի այս տարի եւ բաց կլինի նաեւ այլ բուհերի ուսանողների համար:
«Հարթակի շնորհիվ մի շարք շնորհալի երիտասարդներ հնարավորություն կունենան իրենց կարողությունները զարգացնել վիդեոխաղերի շուկայում: Դրան հասնելու համար նրանք պետք է ստանան լրացուցիչ հմտություններ տարբեր մասնագիտությունների գծով, որոնք կամ չեն դասավանդվում կամ ոչ այնքան խորն են ուսումնասիրվում համալսարանում: Այս հարցում մեզ կօգնի «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա»-ն»,- նշել է նա:
Գեղամ Գեւորգյանի խոսքով, երիտասարդները խորը գիտելիքներ կստանան այն բոլոր մասնագիտությունների գծով, որոնք անհրաժեշտ են վիդեոխաղեր ստեղծելու համար:
«Մեր ընկերությունը՝ հանդիսանալով որպես խոշոր գործատու, իր առաքելությունն է համարում նպաստել Հայաստանի կրթական ոլորտի զարգացմանը: Համագործակցությունը ՀՀ լավագույն բուհերից մեկի՝ ԵՊՀ-ի հետ, շատ կարեւոր է մեզ համար: Մենք մշտապես աջակցում ենք երիտասարդներին՝ զարգացնելու իրենց հմտությունները՝ հետագայում որակյալ աշխատուժ ունենալու տեսլականով»,- ասել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Արթուր Սահակյանը:
Նա նշել է, որ հարթակի աշխատանքներում ներգրավվելու է ընկերության ղեկավար կազմը, տեղական եւ արտերկրից մենթորներ, ինչպես նաեւ ԵՊՀ դասախոսական կազմը:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» մարքեթինգի տնօրեն Եսայի Մելիք Յոլչյանն էլ նշել է, որ հարթակը անվճար է լինելու:
«Մեր խորին համոզմամբ Հայաստանը եւ հայ երիտասարդները մեծ ներուժ ունեն տեսախաղերի ստեղծման ոլորտում, քանի որ տեսախաղերի ստեղծումը պահանջում է ոչ միայն տեխնոլոգիական գիտելիքների պաշար, այլեւ ստեղծագործական միտք եւ ձեռներեցական հմտություններ: Այս ծրագրով հնարավորություն կտանք երիտասարդներին իրականություն դարձնելու իրենց գաղափարները:
Պլանավորվում է առաջին խումբը հավաքագրել մինչեւ մարտի մեկը: Հայտը հասանելի է այստեղ: Անվճար դասընթացները տեւելու են երեք ամիս, ինչից հետո ուսանողներից կազմված խմբերը կկարողանան իրականացնել իրենց գաղափարները ինկուբացիոն ծրագրի միջոցով, որը կտեւի մինչեւ 6 ամիս, որտեղ մենթորների օգնությամբ թիմերը կանցնեն աքսելերացիոն ծրագիր: Արդյունքում նրանք մեր կողմից կստանան աջակցություն եւ կապեր՝ հետագա զարգացման համար: Ծրագրի տեսլականն է սկսնակին զրոյից դարձնել խաղ ստեղծող ձեռնարկատեր»,- նշել է Եսայի Մելիք Յոլչյանը:
«Որպես կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատու ընկերություն, մեզ համար  շատ կարեւոր է, որ երիտասարդներն այս հարթակում ձեռք բերեն այն գիտելիքները, որոնք հետագայում կօգնեն առաջխաղացում ապահովել իրենց կարիերայում, ավելի մեծ թիմ ստեղծել եւ դուրս գալ միջազգային շուկա: Նշեմ, որ ամբողջ աշխարհում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության միջոցառումների շրջանակում մեր ընկերությունն արդեն վերապատրաստել է շուրջ կես միլիոն երիտասարդի»,- հավելել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա»-ի հասարակական գործերի եւ հաղորդակցության տնօրեն Էլինա Մարգարյանը։

17:23 | 16.02.21 | News | 16012
Today Yerevan State University and Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia have signed a memorandum of cooperation, which is aimed at development of IT industry and corresponding skills among the youth through establishment of re-training and development platform Coca-Cola Video Games Lab YSU.
Acting rector of YSU Gegham Gevorgyan has commented on the platform, noting that it will be launched this year and be open to students of other universities as well.
“Thanks to the platform, talented students will be able to develop their skills in the video games market. They need additional skills in various specialties for that, we their universities teach insufficiently or do not teach at all. Coca-Cola Hellenic Armenia will help us in this regard,” he said.
According to Gegham Gevorgyan, young people will obtain in-depth knowledge for all specialties that are needed for creating video games.
“As a large employer, our company considers it a mission to facilitate development of education system in Armenia. Cooperation with one of Armenia’s best universities, the YSU, is very important for us. We consistently support young people in development of their skills as part of the vision of having top-class labor force in the future,” said Coca-Cola Hellenic Armenia Country Manager Arthur Sahakyan.
He has noted that the management of the company, local and foreign mentors, and YSU faculty will be involved in the work of the new platform.
Coca-Cola Hellenic Armenia’s Marketing Director Yesayi Melik-Yolchyan has stated that the platform will not charge a fee.
“We firmly believe that Armenia and Armenian youth have a big potential in video game creation, because it requires not only technological knowledge, but also creativity and entrepreneurial skills. With this platform, we will enable young people to realize their ideas.
Free courses will be held for three months, after which groups of students will be able to realize their ideas through an incubator program. It will last for 6 months, during which mentors will guide the teams through an accelerator. In the end, we will support them and help establish ties for further development. The vision of this project is to take startups from the moment of creation and make them into entrepreneurs creating video games,” said Melik-Yolchyan.
“As a company with social corporate responsibility, we find it very important that our platform gives young people the knowledge they will use for advancing their careers, creating bigger teams, and entering into the global market. I would like to highlight that our company has re-trained over half a million young people worldwide in the framework of social corporate responsibility efforts,” added Elina Markaryan, Director for Public Affairs and Communications at Coca-Cola Hellenic Armenia.