17:11 | 08.09.20 | Նորություններ | 14249
Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն սկսել է Ներքին Կարմիրաղբյուրում ներգախնայող համակարգի ներդրման՝ երկրորդ փուլի աշխատանքները:
Դրանք ժամանակավորապես ընդհատվել են՝ հուլիսին սահմանում տիրող իրավիճակի պատճառով, սակայն կարճ ժամանակ անց վերսկսվել են:
Երեսուն տարվա խնդիրը լուծելու համար, սահման պահող գյուղը ժամանակին հնարամիտ մոտեցում է դրսեւորել: Ֆինանսական միջոցներով պայմանավորված՝ հարցը լուծվել է մասամբ. ոչ այնպես, ինչպես անհրաժեշտ է, այլ այնպես՝ ինչպես հնարավոր է: Հակառակորդի անկանխատեսելի վարքագծից խուսափելու նպատակով՝ թույլ լուսավորող լուսատուներն ամրացվել են տարբեր նպատակի ծառայող փայտյա հին սյուներին: Իսկ դրանք անձրեւաջրերից պաշտպանելու համար՝ որպես պաշտպանիչ կաղապար, օգտագործվել են ըմպելիքների համար նախատեսված պլաստմասե տարաները: LED լուսատուներով գյուղը համալրելու՝ գործընկեր կազմակերպությունների աջակցությունից հետո, ինքնաշեն լուսատուներն այլեւս չեն շահագործվել:
«Երբ առաջին անգամ տեսանյութում տեսա, թե ինչպես եք փորձել ձեր ուժերով լուծել լուսավորության խնդիրը` զգացի, որ անհրաժեշտ է շատ արագ արձագանքել։ Ուրախ եմ, որ հիմա խնդիրը կարգավորվել է։ Սահմանապահ գյուղում ապրողը պետք է վստահ լինի, որ անտեսված չէ։ Ամուր մնացեք, շենացրեք հողը եւ միշտ լավատես եղեք։ Ձեր կողքին ենք»,- տեսազանգի ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2019թ. գործընկերները Ներքին Կարմիրաղբյուրում տեղադրել են 48 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով կարեւոր նշանակության՝ շուրջ 1800մ հատված: Ընթացքում են շուրջ 1200 մետրի լուսավորության աշխատանքները: Այդ նպատակով կտեղադրվի եւս 32 LED լուսարձակ: Գյուղի վարչական ղեկավարը կարեւոր է համարում ժամանակակից համակարգի ընձեռած առավելությունը:
«Եթե նախկինում, ժամը 19:00-ից հետո, մարդիկ տանից դուրս չէին գալիս, այժմ այլ պատկեր ունենք: Ոգեւորությունը մեծ է. անգամ կեսգիշերից հետո, գյուղում շարժ կա: Մարդիկ համեմատաբար հանգիստ են, գյուղը կանգուն է եւ հակառակորդի կողմից երեւում է լույսերի մեջ»,- ասել է վարչական ղեկավար Լեւոն Առաքելյանը:
Մինչեւ տարեվերջ, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը, Հայաստանի տարբեր մարզերում կլուծեն փողոցների լուսավորության խնդիր: LED լուսատուները խնայողության, բնապահպանական արդյունքի եւ լույսի որակի տեսանկյունից, առայժմ անգերազանցելի են:

17:11 | 08.09.20 | News | 14562
More streets will get illuminated in Nerqin Karmiraghbyur village. The efforts of the partner organizations to support the borderland village have already launched. With the support of Viva-MTS, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets has already started the second stage of introducing the energy-efficient lighting system in the village.
The works were postponed for a while due to the unstable situation on the frontline, but luckily the project has already been restarted.
A resourceful solution found in the village will solve the problem of thirty years. Due to the shortage of financial means, the problem was resolved partially to the possible degree. In order to be ready for the unpredictable behavior of the enemy, the dimmed lights were attached to old wooden pillars in the territory of the village. The villagers repurposed plastic bottles to protect the lights from rain. The old lighting system has been tossed since the LED energy-efficient system has been put in place.
“When I first saw you in a video trying to fix the illumination light with your own means, I felt we have to respond immediately. I am happy to see the problem is now solved. Those who live in borderland villages have to be sure they are not alone. Stay strong, cultivate your land, and always hope for the best. We are by your side,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said in a video call.
In 2019 the partner organizations installed 48 LED lights in Nerqin Karmiraghbyur, which illuminated around 1800 m of main streets of the village. Now 1200m-long-streets are in the process of illumination with the 32 LED lights. The head of the settlement’s administration mentions the advantages of the new energy-efficient system.
“People used to stay at home after 19:00 before the system was installed, but the picture has now changed. We are excited. Life in the village continues even after the midnight. People are less concerned, the village stands strong the enemy sees a village filled with light," said Leon Arakelyan, the head of the local administration.
By the end of the year Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets will continue the project aimed at solving the lighting problem in the villages of Armenia. LED bulbs are the best in terms of savings, environmental efficiency and light quality.