14:18 | 03.08.20 | Նորություններ | 16086
Երկու շաբաթ առաջ սահմանապահ Այգեպարում կիսակառույց տան շինարարության ակտիվ աշխատանքներ էին մեկնարկել, սակայն դադարեցվեցին Տավուշի ուղղությամբ սկսված հրետակոծությունն ու պատերազմական վիճակի պատճառով:
«Աշխատանքից հետո, երբ նոր էինք վերադարձել տուն, սկսվեցին կրակոցները: Ստիպված էինք գնալ ապաստարան: Առավոտյան, երբ դուրս եկանք, տեսաք, որ հրետակոծվել է գյուղի մանկապարտեզը: Իսկ բեկորներից, իմ կառուցվող տան՝ նոր տեղադրված պատուհաններն ու դռները: Այս ամենը նորություն չէ մեզ համար. այստեղ ենք ծնվել եւ մեծացել: Բայց մենք հոգեբանորեն ճնշվողներից չենք»,- ասել է կիսակառույցի երիտասարդ տանտիրուհին՝ Հերմինե Քալանթարյանը:
Այժմ Այգեպարի կիսակառույցի շինարարությունը վերսկսվել է: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Հայաստանի ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» հաստատակամ են իրենց առջեւ դրված խնդիրը լուծելու հարցում: Տարիների գործընկերները փորձում են անել առավելագույնը: Կազմակերպվող շրջայցերն ու տեսազանգերն օգնում են հետեւել ծրագրի ընթքացքին:
«Մեզ անհրաժեշտ է՝ սահմանին ապրող մեր հայրենակիցներին փոխանցել հավատ եւ կարեւոր պատգամ. կպած մնալ հողին եւ շենացնել այն: Դա կարեւոր է ոչ միայն հեռավոր գյուղերում ապրող մեր հայրենակիցների, այլեւ՝ բոլորիս համար: Այս ծրագիրը թույլ է տալիս դա: Եղած խնդիրները ժամանակավոր են: Ավելի կարեւոր է արդյունքը: Զինվորը պահպանում է սահմանը, իսկ մենք, բնակարանաշինության միջոցով՝ նրա թիկունքը: Մենք էլ տնտեսական զինվորներ ենք: Այսպես ենք փորձում օգտակար լինել»,- տեսազանգով ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Թեեւ այս օրերին սահմանափակումներով ենք աշխատում, բայց մեկ այցի ընթացքում ձգտում ենք անել հնարավորը: Հետեւում ենք աշխատանքի ընթացքին, պայմանագրեր ենք կնքում, նոր ընտանիքներ ենք ներգրավում, չմոռանալով հնարավոր ավելացումների մասին՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի ցանկությունը: Այս ամենը տեսնում են նաեւ սահմանի հակառակ կողմում ապրողները: Նրանք պետք է հասկանան, որ հայն ամուր է իր հողի վրա»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

14:18 | 03.08.20 | News | 16934
Two weeks ago, the construction of a half-built house in Aygepar was underway, but the works had to stop because of the shelling launched in the direction of Tavush.
“The shooting started after work, when we just got home. We had to go to a shelter. In the morning, when we came out, we saw that the village kindergarten had been shelled. The shelling had damaged the newly installed windows and doors of my house that is under construction. All this is not news for us - we were born and raised here. But we don’t give in to psychological pressure,” said the young lady of the house, Hermine Kalantaryan.
Now the construction has resumed in Aygepar. Viva-MTS and Fuller Center for Housing Armenia are determined to complete the project. Long-time partners are doing everything in their power. Visits and video calls help them to follow the progress of the program.
“We need to convey faith and an important message to our compatriots living on the border: stay in your native villages and build them up. It is important not only for them, but for all of us. This program allows it. The existing problems are temporary. The result is more important. The soldiers guard the border, and we support them through the housing program. We are the economic soldiers, so to say. This is how we try to be useful,” said Viva-MTS general Manager Ralph Yirikian.
“Although we work with restrictions these days, we try to do as much as possible during the visits. We follow the work process, sign contracts and engage new families, and we keep in mind possible additions, with the consent of Viva-MTS. People living on the other side of the border also see all that. They must understand that Armenians stand tall on their land,” said President of Fuller Center for Housing Armenia Ashot Yeghiazaryan.