16:49 | 12.06.20 | Նորություններ | 10402
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ «Առաջադեմ տեխնոլոգիաների ազդեցությունը գյուղատնտեսության վրա» խորագրով պանելային քննարկում:
Միջոցառման խոսնակներն էին ՀԱԱՀ ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը, FAST հիմանդրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը, ՄԱԶԾ Սինգապուրի գրասենյակի ավագ վերլուծաբան Արմեն Հարությունյանը, եւ Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Պաուլո Սպանտիգատին:
Առցանց միջոցառման 100-ից ավելի մասնակիցներին ներկայացվեց, թե ինչպես նորարարական տեխնոլոգիաները կարող են օգնել հաղթահարել գյուղատնտեսության ոլորտի մարտահրավերները, եւ արդեն իսկ գոյություն ունեցող լուծումները։
AgriTech ծրագրի նպատակն է աջակցել տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ այն ստարտափ թիմերին եւ սկսնակ ձեռներեցներին, որոնք առաջարկում են նորարարական լուծումներ Հայաստանում եւ աշխարհում գյուղատնտեսության ոլորտի մարտահրավերներին դիմակայելու համար։
ImpactAIM ANAU AgriTech Accelerator vol. 2-ը ստացել է ավելի քան 150 դիմում հայտեր, որոնից 50 անհատ ձեռներեցներ եւ 15 ստարտափ թիմեր ընդգրկվել են աքսելերացիոն ծրագրում։ COVID-19-ի մարտահրավերների շրջանակներում նորարարական գաղափարներ առաջարկող անհատներին ու թիմերին տրվել է առաջնահերթություն։
AgriTech ծրագիրն ապահովում է անհրաժեշտ բիզնես եւ տեխնոլոգիական գիտելիքներ, ոլորտային փորձառություն, բիզնեսի զարգացման համար անհրաժեշտ կապեր եւ ֆինանսավորում ստարտափ հիմնելու կամ գործող ստարտափի գործունեության շրջանակն ընդլայնելու համար։ Ծրագրի ընթացքում ցուցաբերվելու է անհատական մոտեցում յուրաքանչյուր մասնակցի կարիքներին համապատասխան։ Հիմնական ծրագրի տեւողությունը 3 ամիս է, այն կանցկացվի առցանց՝ երեք փուլով։
Ֆինանսավորման հասանելիությունը ծրագրի բաղկացուցիչ մասն է: Խոստումնալից ստարտափների հետագա զարգացումը խթանելու համար ծրագիրը համագործակցում է նաեւ ADB Ventures-ի ու Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների (STAN) ցանցի հետ։ Ծրագրի շրջանակներում ստարտափերի հետագա զարգացման հեռանկարները նախատեսում են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի եւ Cultivate ծրագրի համագորակցության շրջանակներում խոստումնալից ստարտափների մասնակցությունը Cultivate միջազգային ծրագրին։
AIM ANAU AgriTech ծրագիրրը հանդիսանում է 2019 թ․ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում մեկնարկած ANAU AgTech ինկուբատորի հաջորդ փուլը։
Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ImpactAIM աքսելերատորի կողմից՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST), Ագրոբիզնեսի հետազոտությունների եւ կրթության միջազգային կենտրոնի, Nation in Action հարթակի հետ համատեղ եւ Հայաստանի Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի եւ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ։

16:49 | 12.06.20 | News | 10655
ImpactAIM ANAU AgriTech Accelerator vol. 2 was officially launched on June 9, during a Facebook live event. It featured a webinar on the Impact of Frontier Technologies on Agriculture introduced by the leading specialists of the field:
Vardan Urutyan | Rector ANAU - Moderator
Arman Khojoyan | Deputy Minister of Economy
Dmitry Mariyasin | UNDP Resident Representative in Armenia
Armen Orujyan | FAST Founding CEO
Armen Harutyunyan | UNDP Singapore Senior Advisor
Paolo Spantigati | ADB Country Director for Armenia
The aim of the discussion was to give the 100+ participants of the live event a general understanding on the challenges that exist in agriculture and how innovative technologies can be leveraged to solve them.
“In UNDP, we believe there is no better way to solve tomorrow’s problems than with applying tomorrow’s thinking to the developing reality in countries like Armenia. For this we need platforms where people from various walks of life will come together and we need to put together 3 elements which are very important: technology, finance and deep understanding of what challenges the countries face. In this particular case, AgriTech is part of a broader ImpactAIM acceleration program of UNDP focusing on the challenges that Armenia and other countries face around the world,” said UNDP Resident Representative in Armenia Dmitry Mariyasin.
ImpactAIM ANAU AgriTech Accelerator received over 150 applications, out of which 50 budding entrepreneurs and 15 startup teams offering innovative solutions to the challenges ofagriculture have been selected to take part in the online program. Applicants addressing the challenges caused by COVID-19 in short and long runs were given a high priority.
The selected participants will undergo a three-month intensive program followed by further prototyping sessions and scale-up schemes. AgriTech program aims to provide the necessary knowledge, expertise, network, and funding for setting up, and/or scaling up existing ventures. Gap assessment is conducted to offer a tailored program best fitted to the participants’ individual needs.
Access to funding is an integral part of the program. To fuel the further growth of successful ventures, the program is partnering also with ADB Ventures. Promising startups will also receive an opportunity to pitch in front of the investors from the Science & Technology Angels Network (STAN). The global scale-up perspective envisions that the most promising startups will benefit from UNDP in Armenia - Cultiv@te: Innovation for Sustainable Agriculture initiative partnership.
ImpactAIM ANAU AgriTech Accelerator is the follow-up stage of the AIM ANAU AgTech Incubator launched in 2019. The program is launched by UNDP ImpactAIM Accelerator and implemented jointly with Armenia National Agrarian University (ANAU), Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), International Center for Agribusiness Research and Education (ICARE) Foundation, Nation in Action initiative, is supported by Armenian National Innovation SDG Lab and ADB Ventures Facility.