16:32 | 28.04.20 | Նորություններ | 8254
Գյումրիի եւ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոններում տեղաբնակ տաղանդավոր երիտասարդները հնարավորություն կունենան ստանալ հմտություններ ոսկերչության եւ դիզայնի ոլորտներում:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի ջանքերով եւ Bagheshian Jewellery ոսկերչական սրահի ու արտադրամասի հիմնադիր Էֆրին Բաղի աջակցությամբ:
Համագործակցության շրջանակում կկազմակերպվի 3D մոդելավորում (Rhino3D/ RhinoGold ծրագրի) դասընթացը, որի մասնակիցները, ստանալով անհրաժեշտ պրակտիկ հմտություններ, կընդգրկվեն Bagheshian Jewellery-ի համար յուրահատուկ զարդերի մոդելների պատրաստման գործընթացում:
Ծրագիրը, որը Հայաստանում անցկացվում է առաջին անգամ, նպատակ ունի կապել նորարարությունն ավանդական ոլորտի՝ ոսկերչության հետ եւ նպաստել մարզերում աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Դասընթացը, որի ընթացքում (նաեւ առցանց եղանակով) կվերապատրաստվի մինչեւ 30 ուսանող, կանցկացվի հուլիսի 1-ից սեպտեմբերի 30-ը: Այնուհետ կմեկնարկի պրակտիկ աշխատանքների կազմակերպման փուլը, որը կտեւի մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը։
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը կարեւորում է նման նախագծերի միջոցով ոլորտների միջեւ երկխոսության հաստատման հնարավորությունը:
«Համագործակցության շրջանակում կձեւավորվի ոլորտների միջեւ երկխոսություն, արագ կգնահատվեն կարիքները եւ սեղմ ժամկետներում մասնագետների կողմից կմշակվեն լուծումներ՝ տնտեսության թիրախային ճյուղերի համար»,- ընդգծել է նա:
Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքով, սա կհանգեցնի արդյունաբերության ավանդական ճյուղերում «խելացի» նորորարական լուծումների կիրառմանը, որը, տնտեսական ճգնաժամի դեպքում, բիզնեսի շարունակականությունը ապահովելու հնարավորություններ կստեղծի:
«Սա երկու կարեւորագույն ոլորտների միջեւ երկարաժամկետ համագործակցության հնարավորություն է, երբ Հայաստանում ստեղծված նորարարական համաշխարհային կարեւորության լուծումներն օգտագործվում են հենց Հայաստանի տնտեսության հզորացման համար»,- ընդգծել է նա:
Գործարար Էֆրին Բաղը կարծում է, որ նման նախաձեռնությունները կնպաստեն նորարարությունն ու արտադրությունը միավորելու գործընթացին:
«Այսօր աշխարհը փոխվում է, եւ այդ փոփոխություններին զուգահեռ երկու ոլորտների համագործակցությամբ կարող է ծնվել նոր մշակույթ, որում ակտիվ մասնակցություն կունենան Հայաստանի մարզերի երիտասարդները: Արդյունքում, ականատեսը կլինենք մարզերի համաչափ զարգացմանը, աշխատատեղերի ավելացմանը եւ արտագաղթի կանխմանը»,- նշել է Էֆրին Բաղը:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանի խոսքով, այս ծրագիրը սկիզբն է նորարարական եւ ավանդական ոլորտների համագործակցության:
«Ականատեսը կարող ենք դառնալ նորարարական կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ լուծումների մշակման գործընթացներին՝ գյուղատնտեսության, տեքստիլի եւ հատկապես տուրիզմի ոլորտների համար, ապահովելով վերջիններիս անխափան գործունեությունը արտակարգ իրավիճակներում»,- նշել է նա:

16:32 | 28.04.20 | News | 8619
Talented local young people will be able to learn jewelry skills and design in the technological centers of Gyumri and Vanadzor.
This program is implemented by the Armenian Ministry of Economy and the Enterpise Incubator Foundation (EIF), with support of Bagheshian Jewellery founder Efrin Baghy.
The young people in Gyumri and Vanadzor will attend a 3D modeling (Rhino3D/ RhinoGold) course, during which they will learn practical skills in order to take part in designing of Bagheshian Jewellery’s unique pieces.
The program, implemented in Armenia for the first time, is aimed at connecting innovative and traditional crafts and facilitating job creation in the marzes.
The course, which will retrain up to 30 students (online as well), starts on July1 and concludes on September 30. Next, there will be a practical phase until October 31.
EIF Director Bagrat Yengibaryan has underlined the importance of establishing a dialogue between sectors through this program and similar initiatives.
“The dialogue will start, we are going to assess the needs quickly, and in a short period of time the experts will suggest solutions for the target sectors of the economy,” he said.
According to Bagrat Yengibaryan, it will lead to use of innovative, “smart” solutions in traditional sectors, which will make it possible to maintain continuous operation of businesses in case of economic crisis.
“This is an opportunity for long-term cooperation between two key sectors, as innovative solutions of global importance, which are created in Armenia, are used for strengthening the Armenian economy,” he stressed.
Entrepreneur Efrin Baghy believes that such initiatives will facilitate the combination of innovation and production.
“The world is changing and in line with the changes, the cooperation between these sectors can create a new culture where young people from the marzes of Armenia can have active participation. As a result, we will see equal development of the marzes, creation of jobs, and prevention of migration,” said Efrin Baghy.
According to Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan, this initiative is the beginning of cooperation between innovative and traditional sectors.
“We can witness the development of innovative short-term and long-term solutions for agricultural sector, textile industry, and particularly the hospitality industry, which will secure their continuous operation in emergency situations,” he said.